آن چه لازم دارید تا درباره متل قو بدانید

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آن چه لازم دارید تا درباره متل قو بدانید

image آن چه لازم دارید تا درباره متل قو بدانید

متل قو یا سلمان شهر یکی از مستعدترین و زیباترین مناطق طبیعت‌گردی شمال ایران است. این شهر از معدود شهرهای شمالی کشور است که در آن کوه و دریا به یکدیگر بسیار نزدیک‌اند.

متل قو یا سلمان شهر یکی زیباترین مناطق طبیعت‌گردی شمال است. تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای سفر نوروزی به متل قو همراه با بازدید از غار آبی دانیال و جنگل گردی است.

روز اول؛ غار گردی

image آن چه لازم دارید تا درباره متل قو بدانید

تکفارس آی آر

اگر از سمت مرکز ایران روانه شده‌اید باید وارد جاده چالوس شوید و از آنجا راهتان را به سوی سلمان شهر یا متل قوی سابق کج کنید. از چالوس به سمت رامسر و تنکابن (شهسوار) بپیچید و روانه سلمان شهر یا همان متل قو شوید. در میدان مرکزی متل قو باید وارد جاده آسفالتی شوید که به سمت جنوب و روستای دانیال می‌رود و پنج کیلومتری با شهر فاصله دارد. بعد از روستا و گذشتن از پل رودخانه، حدود هزار متر جلوتر باید خودرو را پارک کنید و پیاده عازم شوید. بقیه راه را باید از کنار رودخانه ادامه دهید. از اینجا و از لابه لای درختان یک نوار صخره‌های بلند می‌بینید که دهانه غار است. از اینجا تا دهانه غار باید حدود ۱۵۰ متر مسیر سربالا را ادامه دهید تا به زیر همان نوار صخره‌های بلند برسید، از محل پارک خودرو تا دهانه غار حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه باید پیاده‌روی کنید.

image آن چه لازم دارید تا درباره متل قو بدانید

برای گشت‌وگذار در غار باید دست‌کم ۳ تا ۴ ساعت وقت بگذارید. دانیال یک شعبه یا دالان اصلی دارد که طولش حدود دو کیلومتر و عرضش تقریباً یک و نیم متر است. تمام مسیر پیاده‌روی پرپیچ‌وخم است، حوضچه و آبشارهای کوچک دارد و به دالان‌های تنگ و باریک ختم می‌شود. به دلیل دالان‌های کم‌عرض و ارتفاع کم گاهی مجبور خواهید شد که نشسته یا سینه خیز حرکت کنید.

آب داخل غار آشامیدنی است، البته به شرط آنکه قبل از شما گروه دیگری وارد غار نشده باشند. به همین دلیل اگر قصد خوردن آب دارید، مطمئن شوید که از آب چشمه می‌نوشید. آب چشمه‌ها سردتر است و این نشانه خوبی است. دمای غار دانیال هم در تمام فصل‌ها ثابت و بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است. با ورود به غار چشمتان به چکنده ها یا استالاکتیت ها خواهد افتاد. این پدیده‌های طبیعی، رسوبات استوانه‌ای یا مخروطی شکل هستند که در طول سالیان طولانی به شکل قندیل بر سقف یا دیواره‌های غارهای آهکی شکل می‌گیرند و بسته به اینکه از چه موادی تشکیل می‌شوند رنگ خاص خود را دارند.

image آن چه لازم دارید تا درباره متل قو بدانید

www.takfars.ir

به جز اینها در این غار چشمتان به چکیده‌ها نیز خواهد افتاد که در طی سالیان طولانی به همراه استالاکتیت ها شکل‌گرفته‌اند. چکیده‌ها یا استالاگمیت ها در زیر استالاکتیت ها و بر کف غارهای آهکی در اثر چکیدن قطرات حاوی مقدار زیادی مواد معدنی محلول و ته‌نشین شدن و رسوب کردن کلسیم کربنات ایجاد می‌شوند. درحالی‌که قاعده‌ی آنها در کف غار می‌باشد رأس آنها به‌طرف سقف شکل می‌گیرد.

پیمایش این غار در نوع خود بسیار جالب‌توجه است؛ برای عبور از این غار و دیدن زیبایی‌هایش باید تن به آب بسپارید و قید لباس‌های خشکتان را بزنید. همین تفاوت یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این غار است که توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. اگر به قدمت چند میلیون ساله‌ی این غار فکر کنید، پیمایش آن برای شما جذاب‌تر جلوه می‌کند. شاید گنجی از زر و سیم در آن نباشد اما ویژگی‌های طبیعی و زمین‌شناختی آن همچون گنجی گران‌قیمت به حساب می‌آید. بعد از پیمایش غار می‌توانید لباس‌هایتان را عوض کنید و با برپا کردن پیک نیک لحظات خوشی را برای خود رقم بزنید.

image آن چه لازم دارید تا درباره متل قو بدانید

راهروی دو کیلومتری و مسیرهای پرپیچ‌وخم این غار شما را خسته نخواهند کرد چرا که در سراسر آن، سنگ‌های آهکی انحلال‌پذیر در اثر میلیون‌ها سال گذر آب، اشکال عجیب و غریبی به وجود آمده‌اند که برای دیدن هر یک لحظه‌ای توقف خواهید کرد. خفاش‌ها در قسمت‌های مختلف غار حضور دارند و در طی روز به صورت سر و ته به استراحت می‌پردازند. گرچه به دلیل ورود گردشگران و برهم خوردن نظم زندگی‌شان تعداد آنها رو به کاهش است اما شاید خوش شانس بودید و توانستید آنها را ببینید.

image آن چه لازم دارید تا درباره متل قو بدانید

دوربین خود را آماده کنید تا تصاویر کم نظیری ره به ثبت برسانید و بعدها از مرور خاطرات سفر خود لذت ببرید.

روز دوم؛ جنگل‌گردی

image آن چه لازم دارید تا درباره متل قو بدانید

بعد از تمام شدن برنامه غار گردی، سوار خودرو شوید و دوباره به متل ­قو برگردید و مسیر جاده را به سمت تنکابن ادامه دهید. از تنکابن باید وارد جاده جنوبی شوید که به خرم‌آباد می‌رسد و سپس به طرف عسل محله و دره‌های دو هزار و سه هزار برانید. از تنکابن تا انتهای جاده‌های که به دره دو هزار ختم می‌شود، ۲۵ کیلومتر بیشتر راه ندارید.

بهتر است که شب را استراحت کنید و صبح زود جنگل‌گردی را آغاز کنید. می‌توانید در این منطقه چادر بزنید یا راهی روستاهای این منطقه شوید و اتاق کرایه کنید. در مسیر دره دو هزار و سه هزار مناطق و روستاهای زیبایی مثل اشتوج، امامزاده قاسم، اشکورمحله، لیر سر و خانیان قرار دارند. دره‌های معروف دو هزار و سه هزار در جنوب شهر تنکابن و موازی هم هستند و می‌توانید برای گردش در آن‌ها از راهنمایان محلی کمک بگیرید یا مسیرهای پاکوب را ادامه بدهید.

تک فارس

image آن چه لازم دارید تا درباره متل قو بدانید

قلعه مارکوه

image آن چه لازم دارید تا درباره متل قو بدانید

در روستای کتالم بالای تپه‌ای به همین اسم بازمانده برج دیدبانی وجود دارد که برای محافظت از منطقه استفاده می‌شده است. می‌گویند از زمان حسن صباح بوده است. ارتفاع این تپه ۲۲۰ متر بوده و پس از یک پیاده‌روی بیست دقیقه‌ای (حدود ۳۴۰ پله کوتاه) به چشم‌اندازی کم در نظیر می‌رسید که از آنجا رامسر تا متل قو زیر پایتان پیداست.

ساعت چرمی زنانه مدل های
  1. موزش تصویری درست کردن کلاه مهمانی جشن تولد
  2. کشف شدن راز مثلث برمودا با استفاده از کبوترهای نامه بر
  3. عکس های بامزه مرد باس اینجوری باشه
  4. جدیدترین متن های کوتاه برای تبریک عید و سال نو
  5. راهکارهای حفظ تازگی آجیل و میوه های خریداری شده برای عید
  6. تصاویری دیدنی از زیباترین نژاد اسب ترکمن در جهان

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات