آنچه که باید درباره بیماری بواسیر یا هموروئید بدانید

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آنچه که باید درباره بیماری بواسیر یا هموروئید بدانید

image آنچه که باید درباره بیماری بواسیر یا هموروئید بدانید

نشانه های بیماری بواسیر (هموروئید:)

▪ بروز درد در ناحیه مقعد در موقع دفع مدفوع

▪ ظاهر شدن ترشح مخاطی (بلغمی) پس از اجابت مزاج

▪ دفع ناقص مدفوع

تکفارس آی آر

(موقعی که حس می کنید روده شما بعد از دفع مدفوع هنوز به صورت کامل خالی نشده است)

▪ به وجود آمدن برآمدگی در ناحیه مقعد

▪ به وجود آمدن درد و خونریزی در ناحیه مقعد در زنان باردار

▪ بی اختیاری مدفوع

▪ به وجود آمدن التهاب و تورم ناحیه مقعد

www.takfars.ir

▪ خارج شدن بالشتک های عروقی از مقعد

▪ خونریزی از مقعد

▪ مشاهده رگه های خونی بر روی مدفوع

▪ خارش در ناحیه مقعد

انواع بواسیر (هموروئید)

در قسمت پایانی کولون (روده بزرگ) کانال مقعد قرار دارد، کانال مقعد از شبکه های رگی کوچک که زیر پوست می باشند پوشیده شده است. حالت های مشخصی همانند زور زدن موقع دفع مدفوع، اسهال، یبوست و نشستن های درازمدت منجر به بزرگ شدن این رگ ها می گردند، این شبکه رگی لایه های متورم بافتی ایجاد می کنند که به آنها بواسیر (هموروئید) گفته می شود. بواسیر (هموروئید) خود به دو نوع بواسیر داخلی و بواسیر خارجی تقسیم می گردد.

▪ بواسیر خارجی

در این بخش با هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی بیشتر آشنا می شویم.

بواسیر یا هموروئید خارجی برآمدگی نرمی در کناره های دهانه مقعد است. بیمارانی که مبتلا به هموروئید خارجی هستند غالباً از توده ای دردآور در کناره های مقعد گله می کنند، درد به صورت سوزش ظاهر می گردد و پوست روی توده به وجود آمده احتمال دارد زخمی شود و شروع به ترشح و خونریزی یا عفونت کند.بواسیر داخلی

با توجه به اینکه پایانه های عصبی حساس در درون مقعد یافت نمی شوند، هموروئید داخلی زیاد دردناک نمی باشد ولی احتمال دارد موقع دفع مدفوع این هموروئیدها خونریزی نمایند و گاهی اوقات احتمال دارد به اندازه ای ملتهب گردند که از مقعد خارج شوند. بر این پایه هموروئید داخلی نیز به چهار نوع عمده تقسیم می گردد

تک فارس

درجه یک: در این درجه بالشتک های هموروئید یا بواسیر از مقعد بیرون نمی زنند و فقط نشانه های آن دفع خون از مقعد و یا دفع خون همراه با دفع مدفوع است در این مرحله هموروئید های کوچکی در سطح درونی دهانه مقعد به وجود می آیند که خیلی از اشخاص به این مرحله چندان توجهی نمی کنند تا هنگامی که به علت کشیده شدن مدفوع به روی آنها منجر به خونریزی می گردد.

درجه دو: در این درجه بالشتک های هموروئیدی یا بواسیری از مقعد بیرون می زنند اما به خودی خود می توانند دوباره به جای اولشان برگردند و نشانه آن خونریزی با درد است. در این درجه ناحیه کوچکی از هموروئید در هنگام دفع مدفوع از مقعد بیرون می زند که به علت سفت بودن بافت پیوندی کانال مقعد هموروئید مجدداً به داخل بازمی گردد.

درجه سه: در این درجه بالشتک های هموروئید از مقعد بیرون می زنند اما به خودی خود نمی توانند به محل اصلی شان برگردند و می بایست با دست آنها را به درون مقعد هل داد و نشانه آن احساس درد با خونریزی است.

درجه چهار: در این درجه بالشتک های هموروئید یا بواسیر همواره در بیرون از مقعد هستند و به درون نمی روند و خیلی دردناک و با خونریزی همراه است که می بایست در موارد ابتلا به این درجه برای درمان هموروئید خیلی سریع به پزشک متخصص مراجعه نمود.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

چه راه هایی برای جلوگیری از ریختن موی سر در مردان وجود دارد
  1. به چه بیماری هایی ممکن است با استخر رفتن مبتلا شوید

  2. علت ایجاد بیماری سنگ صفرا و راه پیشگیری و درمان آن

  3. بیماری سالک علل درمان و پیشگیری

  4. بیماری های بدنی که نشان دهنده مشکلات اعصاب و روان هستند

  5. درمان های طبیعی و خانگی برای خلاصی از بواسیر

  6. درمان هموروئید به سادگی بدون عمل و دارو

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات