آمپول والپروات آگوتانت عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آمپول والپروات آگوتانت عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

موارد مصرف

این دارو در درمان صرع ساده و پیچیده غائب مصرف می شود.

مکانیسم اثر

این دارومشابه فنی توئین و کار با مازپین با انسداد جریان سدیم،از فعالیت با فرکانس زیاد نرون ها جلوگیری می کند وبا مهار آنزیم تجزیه کنندهGABA،غلظت آن را در مغز افزایش می دهد. همچنین این دارو در غلظت های زیاد، جریان پتاسیم در غشاء سلولهای مغزی را افزایش می دهد و غشاء را هیپرپولاریزه می کند.

فارماکوکینتیک

تکفارس آی آر

از طریق خوراکی بخوبی جذب می شود. پیوند دارو به پروتئین بسیار زیاد است.غذا ،جذب این دارو را به تاخیر می اندازد.این دارو در کبد متابولیزه واز طریق کلیه ها دفع می شود .نیمه عمر دارو ۱۶-۶ساعت می باشد .

موارد منع مصرف

در بیماری های فعال کبدی وسابقه فامیلی نارسایی شدید کبد نباید مصرف شود .

هشدارها

▪ قبل از شروع درمان ودر طول ۶ماه ماه اول درمان با این دارو ،باید عمل کرد کبد تحت نظر باشد .

www.takfars.ir

▪ درصورت وجود نارسایی شدید کلیوی لوپوس اریتماتوز سیستمیک یا پورفیری باید با احتیاط فراوان مصرف شود .

▪ اختلال عملکرد (از جمله نارسایی کبدی کشنده )با مصرف این دارو ممکن است کودکان کمتر از ۳سال ،افرادی که اختلالات متابولیک یادژنراتیو دارند ،در حالت اختلال ارگانیک مغزی یا تشنجات شدید همراه با عقب ماندگی ذهنی ،بروز کند.

▪ در صورت بروز درد حاد شکمی که ممکن است نشانه پانکراتیت باشد، باید مراقبت‌های لازم انجام شود.

عوارض جانبی

تحریک گوارشی، تهوع ، عدم تعادل و رعشه، افزایش غلظت آمونیاک خون، افزایش اشتها و وزن، ریزش موقتی مو، خیز، کاهش پلاکتهای خون، مهار تجمع پلاکتی، اختلال در عملکرد کبد که ندرتاً به نارسایی کشنده کبدی منجر می‌شود، بثورات جلدی، اغتشاش شعور، ندرتاً پانکراتیت، کاهش گلبول‌های سفید، هیپوپلازی گلبول‌های قرمز، کاهش فیبرینوژن، آمنوره و نا منظم شدن قاعدگی و ژینکوماستی از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخل دارویی

این دارو غالبا غلظت پلاسمایی فنوباربیتال و فنی توئین و گاهی نیز غلظت پلاسمایی اتوسوکسیمید و پریمیدون را زیاد می‌کند.داروهای ضد افسردگی وضد جنون با کاهش آستانه تشنج، بااثر ضد تشنج این دارو مقابله می‌کنند. سایمتیدین با مهار آنزیم‌های کبدی ،‌ غلظت پلاسمایی والپروات را افزایش می دهد تجویز همزمان سایر دارو‌های ضد صرع، موجب افزایش سمیت دارو می‌گردد، بدون اینکه اثرات درمانی آن افزایش یابد. کلروکین با اثر ضد تشنجی این دارو مقابله می‌کند غلظت سرمی و نیمه عمر والپروات در صورت مصرف همزمان با کاربامازپین ممکن است کاهش یابد. نیمه عمر لاموتریژین در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است افزایش یابد.

نکات قابل توصیه

▪ قبل از شروع درمان با این دارو از عدم وجود زمینه یا عوامل مستعد کننده خونریزی در بیمار باید اطمینان حاصل شود.

▪ از قطع ناگهانی مصرف این دارو بدون مشورت با پزشک باید خودداری شود.

تک فارس

▪ به بیمار یا اطرافیان او علائم بروز اختلالات خونی یا کبدی باید توضیح داده شود و توصیه می‌گردد که در صورت بروز این علائم به پزشک مراجعه شود.

▪ در صورتیکه با مصرف این دارو، استفراغ بی‌اشتهایی، یرقان، خواب‌آلودگی یا عدم کنترا تشنج آن بروز کرد، بلافاصله درمان با این دارو باید متوقف گردد.

▪ دوره درمان باید کامل شود.

▪ در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، اگر رژیم درمانی یکبار در روز باشد، به محض به یاد آوردن آن نوبت باید مصرف شود و از دو برابر کردن مقدار مصرف بعدی باید خودداری گردد. درصورتی که رژیم درمانی چند نوبت مصرف دارو در روز باشد، اگر طی ۶ساعت به یاد آورده شود، آن نوبت باید مصرف گردد. نوبت‌های مصرف بعدی در همان روز باید در فواصل مساوی از یکدیگر مصرف شوند. مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر گردد.

▪ به منظور بررسی پیشرفت، درمان مراجعه به پزشک ضروری است.

▪ از مصرف سایر داروهای مضعف CNS باید خودداری گردد.

▪ هنگام رانندگی یا کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط نمود.

مقدار مصرف

▪ بزرگسالان

ابتدا mg/day600( در دو نوبت منقسم) ترجیحاً بعد از غذا مصرف می‌شود. سپس با فواصل هر ۳ روز یکبار mg/day200 به مقدرا مصرف به رژیم افزوده می‌شود تا حداکثر به مقدار روزانه ۵/۲ گرم برسد که به صورت مقادیر منقسم مصرف می‌شود. مقدار معمول نگهدارنده دارو mg/day30-20)g/day2-1در روز ) می‌باشد.

T A K F A R S

▪ کودکان

کودکان تا ۲۰ کیلوگرم ابتدا mg/day20 در روز (در چند نوبت منقسم) مصرف می‌شود. می‌توان در صورت نیاز مقدار را افزایش داد. در کودکان بیشتر از ۲۰ کیلوگرم ، ابتدا mg/day400 به صورت منقسم مصرف می‌شود. سپس این مقدار افزایش می‌یابد تا حملات کنترل شوند( معمولا در محدوده mg/day30-20 در روز) . حداکثر مقدار مصرف روزانه mg/day35 است.

اشکال دارویی

▪ Enteric Coated Tablet : 200 mg

▪ Syrup: 200mg/ml

▪ Sustained Release Enteric Coated Tablet : 500 mg

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

مقاله جامع درباره غذا و رعایت بهداشت گربه خانگی
  1. کرم کلوتریمازول عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  2. ویال آلبومین عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  3. قرص پیموزاید عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  4. پودر تزریقی فونژیزون عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  5. قرص اگزازپام عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  6. قرص آ سی آ البرزدارو عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات