آمپول مورفین سولفات دی پی عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آمپول مورفین سولفات دی پی عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

موارد مصرف

مرفین برای تسکین درد‌ و ب عنوان داروی کمکی در درمان سرفه و خیز حاد ریوی مصرف می‌شود.

فارماکوکینتیک

این دارو از راه خوراکی بخوبی جذب می‌شود. اما متابولیسم گذر اول کبدی آن زیاد بوده و برای رسیدن به اثر درمانی، نسبت به راههای غیر خوراکی ، مقدار بیشتری از مرفین نیاز خواهد بود. این دارو در اکثر بافتهای تجمع می‌یابد. ضمناً‌ در کبد با گلوکورونیک اسید کونژوگه شده و سپس از طریق کلیه‌ها دفع می‌شود. مقدار کمی از دارو نیز بدون تغییر از کلیه‌ها دفع می‌گردد. پیوند این دارو به پروتئین بسیار کم است. نیمه عمر دارو ۳-۲ ساعت و زمان شروع اثر دارو از راه تزریق عضلانی و زیر جلدی ۳۰-۱۰ دقیقه است. زمان لازم برای شروع اثر دارو از راه عضلانی ۶۰-۳۰ دقیقه و از راه خوراکی و عضلانی ۵-۴ ساعت می‌باشد.

موارد منع مصرف

تکفارس آی آر

این دارو در صورت وجود اسهال شدید همراه با کولیت ‌پسو‌دوممبران ناشی از مصرف سفالوسپورین‌ها و پنی‌سیلین‌ها،‌اسهال ناشی از مسمومیت و ضعف حاد تنفسی نباید مصرف شود.

هشدارها

۱. در موارد زیر مصرف این دارو با احتیاط کامل انجام شود:

آسم ، کم بودن ذخیره تنفسی و التهاب روده.

۲. مصرف مکرر این دارو ، باعث ایجاد وابستگی و تحمل به اثرات دارو می‌گردد.

www.takfars.ir

عوارض جانبی

تهوع و استفراغ (بخصوص در شروع مصرف) یبوست،‌ خواب آلودگی، کاهش فشارخون و تضعیف تنفس در مقادیر مصرف زیاد ، مشکل در ادرار کردن،‌اسپاسم صفرا یا مثانه، خشکی دهان، تعریق، سردرد، برافروختگی صورت، سرگیجه، کاهش ضربان قلب، تپش قلب، افت فشارخون وضعیتی، کاهش دمای بدن، توهم ، حالت خماری، تغییر در خلق و خو، وابستگی ، اختلال در تفکر، تنگی در مردمک چشم، بثورات جلدی، کهیر و خارش از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخل دارویی

اگر به طور همزمان با سایر داروهای مضعف CNS مصرف شود،‌تضعیف CNS تشدید شده می‌تواند موجب ایجاد تضعیف تنفسی و کاهش فشارخون شود. مصرف همزمان با داروهای شبه‌آتروپینی نیز موجب تشدید احتباس ادرار و یبوست شده و ممکن است انسداد فلجی روده ایجاد نماید. مصرف بوپرنورفین پیش از مصرف یک داروی ضددرد اوپیوئیدی ممکن است اثر درمانی داروی ضددرد را کاهش دهد. مصرف نالترکسون در بیمارانی که به داروهای ضد درد اپیوئیدی وابستگی جسمی دارند، ممکن است سبب بروز علائم قطع مصرف دارو شود.

نکات قابل توصیه

. این دارو نباید بیش از مقدار توصیه‌شده مصرف شود.

۲. اگر پس از چند هفته مصرف دارو ، پاسخ مطلوب حاصل نشد، بدون مشورت با پزشک مقدار مصرف دارو نباید افزایش یابد.

۳. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یادآوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر اینکه تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. در این صورت مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر گردد.

۴. از مصرف فرآورده‌های حاوی الکل و سایر داروهای مضعف CNS با این دارو باید خودداری شود.

۵. در صورت بروز سرگیجه، خواب آلودگی، منگی و احساس کاذب سرخوشی باید احتیاط نمود.

تک فارس

۶. هنگام برخاستن ناگهانی از حالت خوابیده یا نشسته باید احتیاط نمود.

۷. قبل از مصرف دارو پس از مصرف طولانی مدت، باید با پزشک مشورت شود. قطع تدریجی مصرف دارو ممکن است ضروری باشد

مقدار مصرف

خوراکی:

بزرگسالان‌: به عنوان ضد درد ، مقدار مصرف باید توسط پزشک و برای هر فرد بطور جداگانه‌ بر اساس پاسخ و شدت درد تعیین شود. معذالک مقدار ۳۰-۱۰ میلی‌گرم هر ۴ ساعت توصیه می‌شود.

کودکان: به عنوان ضد درد، مقدار مصرف باید توسط پزشک و برای هر فرد به طور جداگانه‌ بر اساس سن و اندازه بیمار تعیین می‌شود.

تزریقی:

بزرگسالان: مقدار ۲۰-۵ میلی‌گرم هر ۴ ساعت بر حسب نیاز بیمار تزریق عضلانی یا زیر جلدی می‌شود. از راه وریدی نیز مقدار ۱۰-۴ میلی‌گرم که با ۵-۴ میلی‌لیتر آب برای تزریق رقیق شده است، به آهستگی تزریق می‌شود.

کودکان: به عنوان ضد درد، mg/kg0/2-0/1 هر ۴ ساعت بر حسب نیاز تزریق زیرجلدی می‌شود. از راه وریدی مقدار mg/kg0/1-0/05 با سرعت آهسته و قبل از عمل جراحی نیز مقدار mg/kg0/1 -0/05 تزریق عضلانی می‌شود.

اشکال دارویی

T A K F A R S

Injection: 10 mg /ml

Tablet : 10mg

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

درمان قطعی یبوست با فشار دادن یک نقطه در بدن
  1. آمپول دی هیدروارگوتامین عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  2. ژل دیکلن ۶۰ گرم عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

  3. آمپول متادون عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

  4. پودر قابل تزریق داکاربازین عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  5. پن تزریق آونکس پی اف اس عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  6. قرص سوفیرا عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات