تک فارس

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

محصولات جدید

محصولات معتبر قیمت ۱۰۹۰۰۰ تومان

رینگ لایت سلفی موبایل

محصولات معتبر قیمت ۷۹۰۰۰ تومان

اسپیکر بلوتوثی قابل حمل MG2

محصولات معتبر قیمت ۲۹۰۰۰ تومان

کیف رولی لوازم آرایش Roll N Go

محصولات معتبر قیمت ۶۹۰۰۰ تومان

کیف پول و موبایل میلانو

تک فارس
پزشکی سلامتی

آمپول لومینال عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

image آمپول لومینال عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

موارد مصرف

فنوباربیتال در تمام انواع صرع کوچک و در حمله مداوم صرعی به کار می‌رود. فنوربابیتال تزریقی برای درمان اضطراری بعضی از حملات تشنجی حاد از جمله حملات همراه با اکلامپسی ،مننژیت و واکنشهای سمی به استریکنین و همچنین جهت ‌پیشگیری و درمان حملات تشنجی ناشی از تب مصرف می‌شود.

مکانیسم اثر

این دارو از یک طرف اثر مهاری گاماآمینوبوتیریک اسید(GABA) را افزایش می‌دهد و از طرف دیگر اثر تحریکی گلوتامیک اسید را کم می‌کند و بدین ترتیب با مهار انتخابی سلولهای عصبی غیر‌طبیعی،مانع انتشار امواج از کانون صرعی می‌شود.

فارماکوکینتیک

تکفارس آی آر

از طریق خوراکی سریعاً جذب و در بافت‌های بدن و مغز انتشار می‌یابد. این دارو توسط کبد متابولیزه می‌شود.راه دفع دارو کلیوی است. حدود ۳۰-۲۰ درصد دارو بدون تغییر دفع می‌شود . نیمه عمر دارو ۱۱۸-۵۳ ساعت است.

زمان شروع اثر دارو از راه خوراکی ۶۰-۲۰دقیقه، از راه عظلانی تا حدودی سریعتر از راه خوراکی و از راه وریدی حدود ۵ دقیقه است.

موارد منع مصرف

این در پورفیری نباید مصرف شود.

هشدارها

www.takfars.ir

در بیماران مبتلا به اختلال عملکرد کبد یا کلیه، اغمای کبدی، درد حاد و مزمن، حساسیت مفرط به دارو و ضعف تنفسی با احتیاط فراوان مصرف می‌شود.

عوارض جانبی

خواب آلودگی، افسردگی ذهنی، عدم تعادل، واکنشهای آلرژیک پوستی، تحریک پذیری، بیقراری و اغتشاش شعور در سالمندان، هیجانات و فعالیت زیاد غیر عادی در کودکان،‌کم خونی مگالوبلاستیک از عوارض جانبی این دارو می‌باشند.

تداخل دارویی

این دارو غالبا غلظت پلاسمایی کاربامازپین، کلونازپام، فنی‌توئین و والپروات و در مواردی اتوسوکسیمید را کاهش می‌دهد. این دارو با تسریع متابولیسم وارفارین موجب کاهش اثر ضد انعقادی آن می‌گردد.داروهای ضد افسردگی و ضد جنون با کاهش آستانه تشنج، با اثرات ضد تشنجی این دارو مقابله می‌کنند. این دارو متابولیسم داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای را افزایش و درنتیجه موجب کاهش غلظت پلاسمایی آنها می‌گردد. این دارو موجب افزایش سرعت متابولیسم دیگوکسین، کورتیکواستروئیدها و سیکلوسپورین، داروهای ضد بارداری خوراکی، تئوفیلین و درنتیجه کاهش اثرات آنها می‌گردد.

نکات قابل توصیه

۱. این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.

۲. در صورت کاهش کارایی دارو پس از چند هفته، بدون مشورت با پزشک، نباید مقدار دارو افزایش داده شود.

۳. دوره درمان با دارو به عنوان ضد تشنج باید کامل شود. دقت شود هیچیک از نوبت‌های مصرف فراموش نگردد.

۴. در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرارسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده و دوبرابر کردن مقدار مصرف بعدی باید خودداری شود.

تک فارس

۵. در طول مصرف دارو، از مصرف سایر داروهای حاوی الکل و داروهای مضعف CNS باید خودداری شود.

۶. در صورت بروز سرگیجه، خواب آلودگی یا منگی، باید احتیاط نمود.

مقدار مصرف

بزرگسالان: به عنوان ضد تشنج mg/day250-60 به صورت مقدار واحد یا در مقادیر منقسم، به عنوان تسکین بخش – خواب‌آور ،‌۳۲۰-۱۰۰ میلی‌گرم هنگام خواب، به عنوان تسکین‌بخش در طول روز ۱۲۰-۳۰ میلی‌گرم در دو یا سه مقدار منقسم در روز مصرف می‌شود.

کودکان: به عنوان ضد تشنج mg/kg/day6-1 به صورت مقدار واحد یا در مقادیر منقسم و به عنوان تسکین‌بخش‌ – خواب‌آور بر اساس نیاز هر بیمار و به عنوان تسکین‌بخش در طول روز mg/kg/day2 و پیش از عمل جراحی mg/kg3-1 مصرف می‌شود. در کودکان تا ۱۲ سال، mg/kg 4-1 سه بار در روز مصرف می‌شود.

تزریقی:‌

بزرگسالان: به عنوان ضد تشنج ۳۰۰-۱۰۰ میلی‌گرم تا حداکثر ۶۰۰میلی‌گرم در ۲۴ ساعت تزریقی وریدی‌ می‌شود. در درمان صرع، mg/kg20-10 به طور متوسط از راه وریدی تزریق می گردد. به عنوان تسکین بخش‌- خواب‌آور ۳۲۵-۱۰۰میلی‌گرم و به عنوان تسکین‌بخش درطول روز mg/ day120-30 در دو یا سه مقدار منقسم از راه عظلانی یا وریدی تزریق می‌گردد. پیش از عمل جراحی، ۲۰۰-۱۳۰میلی‌گرم ۹۰-۶۰ دقیقه قبل از عمل جراحی از راه عضلانی تزریق می‌گردد.

کودکان: به عنوان ضد تشنج mg/day20-10 به صورت مقدار واحد از راه وریدی تزریق می‌شود. به عنوان مقدار نگهدارنده mg/kg/day6-1 تزریق می‌گردد. در درمان صرع mg/kg20-15 از راه وریدی طی یک مدت ۱۵-۱۰ دقیقه تزریق می‌شود. به عنوان تسکین بخش – خواب آور، مقدار دارو بر اساس نیاز هر فرد تعیین می‌گردد. قبل از عمل جراحی، mg/day3-1، ۹۰-۶۰ دقیقه قبل از جراحی تزریق وریدی یا عضلانی می‌شود.

اشکال دارویی

Tablet: 15mg . 60mg . 100mg

T A K F A R S

Injection:200 mg/ml

هشدار مهم: موارد توصیه شده درمانی در این نوشته صرفا برای مشکلات ساده می باشد، در صورت داشتن مشکل پزشکی جدی یا هر نوع حساسیت، لطفا قبل از هر اقدامی حتما به پزشک مراجعه کنید.

  1. کپسول ایماتینیب عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی
  2. پودر قابل تزریق دائونوسین عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی
  3. پودر قابل تزریق اندوکسان عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی
  4. ویال گاما ایمونکس عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی
  5. داروهای گیاهی و مفید تسکین دهنده درد به جای قرص های مسکن
معنی جفت شدن ساعت و دقیقه در زمان های مختلف چیست

مطالب محبوب

محصولات جدید

محصولات معتبر قیمت ۱۰۹۰۰۰ تومان

رینگ لایت سلفی موبایل

محصولات معتبر قیمت ۷۹۰۰۰ تومان

اسپیکر بلوتوثی قابل حمل MG2

محصولات معتبر قیمت ۲۹۰۰۰ تومان

کیف رولی لوازم آرایش Roll N Go

محصولات معتبر قیمت ۶۹۰۰۰ تومان

کیف پول و موبایل میلانو

مطالب پربازدید