آمپول بلویسین اس عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آمپول بلویسین اس عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

▪موارد مصرف

بلئومایسین در درمان سرطان سلول های سنگفرشی سر و گردن،گلو، سرویکس، پوست، کلیه، مهبل وبیضه مصرف می شود. این دارو همچنین ممکن است در افوزیون های بدخیم پریتونال و پلورال و درمان لنفوم هوچکینی و غیر هوچکینی موثر باشد.

▪مکانیسم اثر

بلئومایسین یک آنتی بیوتیک است که اثر خود را هم روی سلول های قابل تقسیم و هم سلول های که در حال رشد نیستند می گذارند. مکانیسم احتمالی آن تداخل در فاز G2 تقسیم سلولی و جلوگیری از رشد سلول سرطانی است.

▪فارماکوکینتیک

تکفارس آی آر

بعد از تزریق عضلانی و داخل صفایی به خوبی جذب می گردد. به نظر می رسد که در کبد و کلیه متابولیزه می شود و از طریق کلیه دفع می گردد.

▪موارد منع مصرف

▪هشدارها

عوارض جانبی

ایدیوسنکرازی و سمیت ریوی با مصرف طولانی مدت بلئومایسین بروز میکند. مهمترین عارضه ایجاد سوختگی و زخم در محل تزریق است. سندرم رینود نیز در بعضی موارد دیده می شود. ممکن است ریزش مو، تب و لرز نیز در بیمار تحت درمان دیده شود.

www.takfars.ir

▪تداخل دارویی

مصرف توام با سیس پلاتین تاخیر در دفع بلئومایسین می گردد و سمیت آن را افزایش می دهد. مصرف وینکریستین قبل از تجویز بلئومایسین باعث حساس شدن بافت سرطانی به بلئومایسین می گردد.

▪نکات قابل توصیه

۱- محلول بلئومایسین استریل را می توان توسط محلول دکستروز و یا کلرورسدیم رقیق و سپس مصرف نمود.

۲- به دلیل احتمال بروز ایدیوسنکرازی، بیمار باید ۴ ساعت قبل از مصرف دارو توسط یک واحد از یلئومایسین تست گردد.

۳- جهت جلوگیری از تب و لرز ناشی از آنافیلاکسی می توان از داروهای استروئیدی، استامینوفن و دیفن هیدرامین استفاده نمود.

▪مقدار مصرف

در بیماری هوچکین، سرطان سلول های سنگفرشی، لنفوسارکوما و سرطان بیضه به صورت داخل عضلانی، وریدی و زیر جلدی U/KG 0/5-0/25 و یا U/m² ۰/۲۵سطح بدن یک و یا دو بار در هفته و یا به صورت انفوزیون داخل وریدی به طورمداوم U/m²۰/۲۵ و یا U/m² ۱۵ سطح بدن در یک روز به مدت ۴ تا ۵ روز تجویز می گردد.

در سرطان سلول های سنگفرشی سر و گردن و همچنین در سرطان رحم از راه انفوزیون در شریان موضعیU/day 60-30 در مدت ۲۴-۱ ساعت مصرف می گردد. در انفوزیون ناشی از تومورهای بدخیم ۱۲۰-۱۵ واحد در ۱۰۰ میلی لیتر محلول تزریقی کلروسدیم قطره قطره داخل جنب تزریق و پس از ۲۴ ساعت خارج می گردد.

به عنوان مقدار مصرف نگهدارنده در بیماری هوچکین، به صورت داخل عضلانی و یا وریدی یک واحد در روز و یا ۵ واحد در هفته مصرف می شود.

تک فارس

دردرمان زگیل معمولی این دارو به صورت داخل ضایعه به مقدار ۸/۰- ۲/۰ واحد ( بسته به اندازه ضایعه ) یک یا دو بار در فواصل ۴-۲ هفته ای تا حداکثر مقدار مصرف ۲ واحد می شود.

▪اشکال دارویی

Injection: ( as Sulfate ) : 15 U

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

راه های کاربردی و خانگی برای درمان گرفتگی صدا
  1. قطره چشمی پاتانول عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  2. ژل دیکلن ۶۰ گرم عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

  3. لوسیون کتوکونازول عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  4. قرص سوماتریپتان عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  5. قرص افابایوویر عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  6. چطور دردهای مزمن را در بدن خود بدون دارو نابود کنید

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات