آمپول آتروپین سولفات عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آمپول آتروپین سولفات عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

▪موارد مصرف

آترو پین در درمان اسپاس پیلور،اسپاسم مجرای گوارشی ،همراه با مرفین در درمان اختلالهای اسپاسمی مجاری صفراوی، در قولنج کلیه،در درمان قاعدگی درد ناک و شب ادراری،برای کاهش تنوس عضلات روده بهنگام عکسبرداری ، برای کاهش تر شحات بزاق و ترشحات دستگاه تنفسی پیش از بیهوشی ، برای جلو گیری از برادیکا ری و ایست سینوسی و کمی فشارخون ناشی از سوکسینیل کولین ، به عنوان پارزهر در درمان مسمو میت با مهار کننده های کولین استراز از جمله سموم ار گانو فسفره’ همراه نئو ستیگمین یا پیرید ستیگمین در رفع آثار مسددهای عصبی-عضلانی و در بیماری پارکینسون مصرف می شود .

▪مکانیسم اثر

این دارو اثر استیل کولین بر گیرنده های مو سکارینی را مهار میکند و بنا برین می تواند روی عضلات صاف ،گیرند های پس عقده ای میو کارد،گره سینوسی و دهلیزی و دهلیزی -بطنی،غدد مترشحه برون ریز، حرکت دستگاه گوارش و تنوس میز نای و مثانه تاثیر به عنوان پاد زهر به کار می رود . اثر ضد سر گیجه حقیقی و پارکینسون ان نیز بدلیل همین اثر در مغز می باشد . در مجموع ،مقادیر کم اترو پین موجب مهار ترشحات بزاق و برونش و تعریق می شود در حالی که تجمع دارو گشاد شدن مردمکها و افزایش سرعت ضربانات قلب می گردد.

▪فارماکوکینتیک

تکفارس آی آر

آتروپین به را حتی از دستگاه گوارش جذب می گردد و در کبد متا بو لیسم آنزیمی می شود این دارو در تمام بدن انتشار می یابد و به راحتی از سد خونی – مغزی عبور میکند . طول مدت اثر ان بسیار کوتاه است و ۳۰-۵۰در صد دارو از راه کلیه ها دفع می گردد . نیمه عمر حذف آترو پین از بدن ۲/۵ ساعت می باشد.

▪ موارد منع مصرف

این دارو در گلوکوم با زاویه بسته نباید مصرف شود.

▪هشدارها

۱- نوزادان و کودکان به عوارضی سمی آتروپین حساسترند. واکنش های پارادو کسال در این بیماران در مقادیر مصرف بالا ممکن است مشاهده شود.

www.takfars.ir

۲- به دلیل کاهش عرق ، دمای بدن افزایش می یابد.

۳- احتمال بروز هیجان و تحریک پذیری در سالخوردگان با مقادیر در مانی وجود دارد. همچنین احتمال نا رسایی حا فظه یی در این بیماران وجود دارد.

۴- درآریتمی قلبی، فقدان تنوس دستگاه گوارش،احتباس ادرار، بزرگ شدن پرو ستات،کولیت اولسراتیو، بار داری و شیردهی و گلوکوم با احتیاط مصرف گردد.

▪عوارض جانبی

از عوارض شایع این دارو می توان از یبوست ،خشکی دهان،بینی،گلو یا پوست و اشکال در بلع ،گشادن مرد مک ها ،دو بینی،برادیکاری وسپس تاکیکاردی و کاهش تعرق نام برد.

▪تداخل دارویی

مصرف همزمان این دارو با گلوکوکورتیکوید ها و هالو پریدول می تواند فشار داخل چشم را افزایش دهد. در صورت مصرف همزمان با داروهای آنتی هیستامین وسایر داروهای ضد موسکارینی،دیسو پیرامید،فنوتیازین ها و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای اثرات آنتی موسکارینی تشدید مشود. در صورت مصرف همزمان با داروهای ضد میاستنی سبب کاهش هر چه بیشتر تحرک روده می شود.

▪نکات قابل توصیه

۱- پس از مصرف دارو از رفتن در محیط های گرم خوداری و از پرداختن به فعالیت بدنی شدید خوداری گردد.

۲- احتمال ایجاد اختلال دید یا حساسیت به نور وجود دارد.

تک فارس

۳- احتمال خشکی دهان،بینی یا گلو وجود دارد.

۴- تزرق وریدی آترو پین باید به آهستگی صورت گیرد.

▪مقدار مصرف

بزر گسالان: به عنوان ضد مو سکارینی ،مقدار۶/۰- ۴/۰میلی گرم هر ۶-۴ ساعت به صورت عضلانی ،وریدی یازیر جلدی تزریق می گردد .به عنوان ضد اریتمی ۱-۴/۰ میلی گرم هر ۲-۱ ساعت ‘حداکثر تا ۲ میلی گرم ، تزریق می شود.

برای جلو گیری از تر شح بیش از حد بزاق مقدار۶/۰-۲/۰میلی گرم هر ۱-۵/۰ ساعت قبل از اعمال جراحی ‘ ۲/۱-۶/۰ میلی گرم به طور همزمان با تزریق ۲-۵/۰ میلی گرم نئوستیگمین به صورت وریدی و در مسمو میت کورار برای مهار کننده های کولین استراز مقدار ۴-۲ میلی گرم تزریق وریدی می گردد. سپس مقدار۲ میلی گرم هر ۳۰-۲۰ دقیقه تا زمان بر طر ف شدن علائم موسکارینی ویا بروز علائم مسمومیت با اترو پین تزریق می گردد.

کودکان: مقدارmg/kg0/01 (حداکثر ۴/۰ میلی گرم ) هر ۶-۴ ساعت به عنوان ضد اریتمی مقدار ۰/۰۳-۰/۰۱ mg/kgتزریق وریدی می شود. برای جلو گیری از تر شح بیش از حد بزاق و تر شحات مجاری تنفسی پیش از بیهوشی درکودکان با وزن تا ۳ کیلو گرم بین ۶/۰- ۱/۰میلی گرم استفاده می شود. به عنوان پاد زهر مهار کننده های کو لین استراز مقدار اولیه ۱ میلی گرم تزریق وریدی یا عضلانی می شود و سپس مقادیر ۱-۵/۰ میلی گرم هر ۳۰-۲۰ تزریق می شود.

▪اشکال دارویی

Injection(as sulfate: 0.5 mg/ml)10mg/10ml

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

آیا رنگ ادرار نارنجی در کودکان و نوزادان خطرناک است
  1. چه خوراکی هایی منیزیم دارند و عوارض مصرف نکردن منیزیم

  2. قرص ستیزوکس عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  3. کپسول ریبابایوویر عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  4. قرص تارسوا عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  5. قرص سیناکلست عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

  6. قرص وی فند عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات