تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
خانه داری

آموزش چیدمان مرتب مخصوص کمد لباس

image آموزش چیدمان مرتب مخصوص کمد لباس

مراحل زیر در هر شرایطی، کاربردی هستند و انجام آن ها به همه ی افراد توصیه می شود

وسایلی را که قرار است در کمد لباس بگذارید، از گوشه و کنار خانه جمع آوری کنید.

کمد لباس را کاملا خالی کنید.

کمد لباس را تمیز کنید.

تکفارس آی آر

برای لباس ، کفش یا هر وسیله ی دیگری که مدت ها است از آن استفاده نکرده اید و دیگر به آن نیازی ندارید برنامه ای در نظر بگیرید؛ بازیافت، فروش یا اهدا. این وسایل نباید به کمد برگردند.

قبل از چیدمان، فضای کمد و مقدار وسایل را به دقت ارزیابی کنید؛ تناسب این دو با یکدیگر بسیار مهم است.

همه ی وسایلی را که می خواهید در کمد بگذارید، در قالب گروه بندی وسایل مشابه، به کنار کمد منتقل کنید.

بر اساس میزان استفاده، وسایل را به داخل کمد انتقال دهید.

طرحی را که برای چیدمان لباس در کمدتان اجرا کردید، دائما حفظ کنید. هر چیزی که از کمد برمی دارید، باید به جای مشخص خودش برگردد. در غیر این صورت، دوباره کمد به هم ریخته ای خواهید داشت.

www.takfars.ir

قبل از اینکه هر کاری را شروع کنید، مطمئن شوید که زمان کافی برای انجام آن کار را داشته باشید. مرتب کردن کمد لباس کاری نیست که در انتهای یک روز کاری بتوانید به سرعت آن را انجام دهید. برای این کار، روز مناسبی را در تقویم پیدا کنید؛ روزی که تعطیل هستید یا حداقل زودتر به خانه برمی گردید.

خالی کردن و تمیز کردن کمد لباس

بسیاری از افراد عادت دارند هر چیزی را که نمی دانند کجا بگذارند، در کمد لباس می گذارند. زمانی که می خواهند کمد لباس را کاملا خالی کنند، نتیجه ی این عادت خود را می بینند و شاید به چیزهای فراموش شده ی زیادی برخورد کنند. هر چیزی که در کمد لباس قرار دارد، باید به بیرون از کمد انتقال داده شود.

زمانی که می خواهید برای کمد لباس خود برنامه ریزی کنید، تمیز بودن آن باعث می شود این کار را با انگیزه ی بیشتری انجام دهید. سعی کنید همه جای کمد را به دقت تمیز کنید.

برای جارو کردن از جاروبرقی استفاده کنید تا بتوانید همه ی گوشه و کنار کمد را جارو بزنید. برای تمیز کردن دیوارها، قفسه ها، میله های آویز و کف کمد از پاک کننده های چندمنظوره استفاده کنید.

خلوت کردن کمد لباس

در این مرحله افراد به دو دسته تقسیم می شوند؛ افرادی که بی صبرانه منتظر این موقعیت بوده اند و افرادی که هیچ تمایلی به انجام این کار ندارند. دسته ی دوم باور دارند که هر چیزی ممکن است روزی به کار آید و با همین طرز فکر، تقریبا هیچ چیزی را دور نمی اندازند. لباس و وسایلی که به آن ها نیاز ندارید، در یک کمد مرتب جایی ندارند. به جای اینکه روی نگه داشتن یا کنار گذاشتن این وسایل تمرکز کنید، روی چیدمان وسایلی که به آن ها نیاز دارید تمرکز کنید.

از طرفی دیگر، دور انداختن وسایل، آخرین گزینه است و برای اقلام غیرقابل استفاده توصیه می شود. می توانید وسایل قابل استفاده را بفروشید یا اهدا کنید. البته توصیه می کنیم تا آنجایی که می توانید اهدا کنید. وسایل و لباس های سالمی که کمتر از آن ها استفاده کرده اید و مدت زیادی است که از آن ها استفاده نمی کنید، گزینه های خوبی برای اهدا هستند. زمانی که کمد را خالی می کنید، شاید به لباس ها یا وسایلی برخورد کنید که نه تنها هرگز آن ها را استفاده نکرده اید بلکه فراموش کرده اید که آن ها را هم دارید. چنین گزینه هایی بهترین موارد برای اهدا هستند.

خرید ارگانایزر یا نظم دهنده ی لباس

نظم دادن به فضای داخل کمد، می تواند چالش برانگیز باشد اما خوشبختانه راهکارهای خوبی برای این کار وجود دارد. بیشتر افراد می توانند با خرید یک یا چند ارگانایزر، نظم دادن به کمد لباس را به کار راحتی تبدیل کنند. با اینکه ارگانایزرها فضای بیشتری در کمد شما ایجاد نمی کنند ولی برای اینکه لباس ها و وسایل را به شکلی مرتب داخل کمد قرار دهید به شما کمک می کنند.

تک فارس

البته فراموش نکنید قبل از خرید ارگانایزر، کمد خودتان را به دقت اندازه گیری کنید و برای چیدمان آن برنامه ی مشخصی داشته باشید. مراقب باشید که تبلیغات، شما را وسوسه نکند و بر اساس اندازه هایی که یادداشت کرده اید و برنامه ریزی خودتان خرید کنید. خرید اشتباه به جای اینکه کارتان را راحت کند، مشکلات شما را بیشتر می کند.

مرتب کردن لباس ها و وسایل داخل کمد

بعد از نظافت، خلوت کردن و تهیه ی وسایل لازم، نوبت به چیدمان می رسد. استفاده از همه ی فضای کمد، اولویت بندی لباس ها و وسایل از نظر میزان استفاده و امکان دسترسی و ظاهری جذاب، نکاتی هستند که باعث می شوند یک چیدمان منطقی داشته باشید. مثال هایی در ادامه آورده شده اند

لباس ها و وسایلی را که روزانه یا هفتگی به آن ها نیاز دارید، در جایی از کمد قرار دهید که کاملا به آن دسترسی دارید و لباس ها یا وسایل دیگر مانع دسترسی به آن ها نمی شوند؛ مانند قسمت میانی و در جلوی بقیه لباس ها و وسایل.

لباس ها و وسایل خارج از فصل را در قفسه های بالایی قرار دهید یا آن ها را پشت لباس ها و وسایل پرکاربرد بگذارید.

برای قرار دادن کفش ها در کمد، ارگانایزر مناسبی خریداری کنید و آن را در کف کمد بگذارید.

مرتب نگه داشتن کمد لباس در طول سال

علاوه بر اینکه باید چیدمان منظم کمدتان را حفظ کنید، اگر در طول سال بارها کمد لباستان را مرتب کنید، هر بار برای مرتب کردن به زمان کمتری نیاز خواهید داشت. مرتب کردن جزئی ماهانه و مرتب کردن کلی حداقل سالی دو بار، منطقی به نظر می آید. می توانید بر اساس تغییر فصول یا با توجه به یک تاریخ ویژه مانند آغاز سال جدید یا روز تولد برنامه ریزی کنید. به هر حال هر زمانی که به لباس یا وسیله ی مهمی نیاز داشتید و آن را پیدا نکردید، نشانه ی خوبی است برای اینکه متوجه شوید وقت مرتب کردن کمدتان فرا رسیده است.

انواع نظم دهنده برای کمد لباس

برای اینکه کمد مرتبی داشته باشید، در اختیار داشتن انواع نظم دهنده ها یا ارگانایزرها لازم است. خوشبختانه امروزه در بازار انواع نظم دهنده ها عرضه می شود که هر کدام کاربرد خاصی دارند و با توجه به نوع کمد و کشوی لباس هایتان می توانید هر کدام را که مناسب است، انتخاب کنید.

T A K F A R S

نظم دهنده ها معمولا قیمت های بسیار مناسبی دارند و با هزینه ی کم می توانید کمدی مرتب داشته باشید و از خریدن کمد و دراور اضافه بی نیاز شوید. در ادامه چند نمونه از نظم دهنده هایی را که می توانید در بازار پیدا کنید، معرفی می کنیم.

سبدها و باکس های لباس

image آموزش چیدمان مرتب مخصوص کمد لباس

انواع سبدها و باکس های لباس را می توانید به عنوان نظم دهنده بخرید. این باکس ها تقریبا کار بقچه های قدیمی را می کنند. با این تفاوت که معمولا زیپ دارند، بعضی از آن ها اسکلت فلزی دارند که باعث می شود شکل خود را از دست ندهند و بتوانید آن ها را روی هم، مرتب و منظم در کمد بگذارید.

نظم دهنده های کیف

اگر تعداد زیادی کیف دارید، می توانید از این نظم دهنده ها بخرید. این نظم دهنده ها با قلابی به میله ی بالای کمد وصل می شوند و چندین محفظه برای نگهداشتن کیف دارند. جنس آن ها متنوع است ولی معمولا شفاف هستند تا بتوانید از بیرون، کیف دلخواه را پیدا کنید.

تقسیم کننده های کشو

image آموزش چیدمان مرتب مخصوص کمد لباس

تقسیم کننده های کشو تنوع زیادی دارند. بعضی از آن ها پارچه ای هستند و بعضی پلاستیکی. این تقسیم کننده ها فضای کشو را به چند قسمت تقسیم می کنند تا بتوانید لباس های کوچکتر را از هم جدا کنید و بعدا بتوانید راحت تر پیدا کنید.

باکس ها و نظم دهنده های کفش

تک فارس www.takfars.ir

برای کفش هم انواع نظم دهنده تولید شده است. بعضی از آن ها مدل آویز هستند و بعضی دیگر مثل باکس های لباس آویزان نمی شوند. با توجه به شکل کمد، می توانید نظم دهنده ی مناسب را بخرید.

نظم دهنده های آویز

image آموزش چیدمان مرتب مخصوص کمد لباس

دسته دیگری از ارگانایزرها تولید می شوند که به میله ی بالای کمد وصل می شوند و در واقع چند محفظه ی عمودی را به کمد اضافه می کنند. بعضی از آن ها روکشی دارند که با زیپ بسته می شود و بعضی دیگر کاملا باز هستند. این ارگانایزرها کاربردهای زیادی دارند. تقریبا هر چیزی را می توانید در آن ها بگذارید. از کفش و کیف گرفته تا لباس های تا شده. جنس و ابعاد آن ها هم متغیر است.

کیسه های وکیوم

این کیسه ها می توانند نقش مهمی در مرتب کردن لباس ها در کمد داشته باشند. کار اصلی این کیسه ها این است که حجم لباس ها را کمتر کنند. برای مواقعی که می خواهید لباس هایتان را برای مدت طولانی مثلا یک فصل، کنار بگذارید، از این کیسه ها استفاده کنید.

جاجورابی

اگر خانواده پرجمعیتی داشته باشید حتما تعداد زیادی هم جوراب دارید. برای مرتب کردن جوراب ها در کمد لباس انواع جاجورابی هم تولید شده است. این ارگانایزرها هم معمولا آویزان می شوند و چندین قسمت جداگانه برای جدا نگه داشتن جوراب ها دارند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

مطالب محبوب بیشتر ››