آموزش نحوه صحیح خوابیدن به پشت در تمام طول شب

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آموزش نحوه صحیح خوابیدن به پشت در تمام طول شب

image آموزش نحوه صحیح خوابیدن به پشت در تمام طول شب

خوابیدن به پشت کاملاً بستگی به شرایط و بدنتان دارد.

مثلاً اگر باردار هستید به پشت خوابیدن باعث فشار بیشتر و ناراحتی در قسمت شکم می شود. یا مثلاً اگر دچار آپنه خواب یا کمر درد هستید به پشت خوابیدن را باید به کل فراموش کنید، حتی اگر همه جا خوانده باشید که به پشت خوابیدن عالیست و معجزه می کند.

بنابراین توصیه می کنیم قبل از تمرین اصول خوابیدن به پشت همه ی جوانب را در نظر بگیرید.

مزایای به پشت خوابیدن

تکفارس آی آر

▪ ستون فقرات را به شکل هموار و تراز حفظ می کند.

– سردردهای تنشی را کاهش می دهد.

▪ با کاهش فشار، به کاهش بیماری های مزمن کمک می کند.

▪ سینوس ها را تسکین می بخشد.

▪ از چین و چروک و تحریکات پوستی جلوگیری می کند.

www.takfars.ir

برای خوابیدن به پشت، عوامل و عناصر بسیاری وجود دارد که فرد را قادر به انجام این کار می کند. با کمی فکر کردن به تشک، بالش و محیط خوابتان و نقش آن ها در خوابیدنتان می توانید این عناصر را کشف کرده و اصول آن را فرا گیرید.

البته لازم به ذکر است که خوابیدن به پهلو نیز برای سلامتی و مخصوصاً گوارش بسیار مفید است.

نکات مهم هنگام خوابیدن به پشت

▪ برای اینکه بتوانید هر شب به پشت بخوابید، تشک مناسبی انتخاب کنید.

حتماً با خود فکر می کنید که هر چه تشک نرم تر باشد، خوابیدن برای شما راحت تر و آرامش بخش تر بوده و وقتی روی آن می خوابید بهترین حس را خواهید داشت. گویی روی تکه ای ابر در پروازید. اما آیا می دانید دردی که صبح روز بعد در بدن احساس می کنید ناشی از خوابیدن روی همان تشک است. وقتی روی چنین تشکی به پشت می خوابید، در قسمت پایینی بدن یعنی کمر، باسن و عضلات با قسمت بالایی بدن ناهمواری به وجود می آید. مسطح نبودن محل خواب موجب می شود کمر و پاها نسبت به بالا تنه پایین تر قرار گرفته و دچار کشیدگی شوند. به علاوه عضلات سعی می کنند تعادل از دست رفته را به وجود آورند، به همین دلیل بیش از حد توان کار کرده و در نهایت باعث آسیب و به جود آمدن درد در بدن می شود.

بنابراین اولین نکته ای که در هنگام به پشت خوابیدن باید رعایت کنید، خوابیدن روی کف زمین یا تشکی سفت و محکم است.

همانطور که نوع تشک برای خوابیدن نقش مهمی دارد، انتخاب بهترین و مناسب ترین نوع آن نیز برای برخی ورزش ها مانند ورزش یوگا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

▪ از گردن نیز باید حمایت شود.

اگر بالش بلند و نامناسب باشد به گونه ای که گردن را بالا نگه دارد، تمام تلاشتان برای به پشت خوابیدن را هدر می دهد. بالش مناسب بالشی است که تقریباً سفت بوده و وقتی روی آن می خوابید، ستون فقرات در حالت طبیعی خود و در یک راستا باشد. یعنی مهره های گردن بالاتر و یا پایین تر از حالت طبیعی خود نشوند. اغلب توصیه می شود که برای رسیدن به این هدف حوله ای را رول کرده و زیر سر بگذارید. این کار، هم سردردها را کاهش داده و هم از قرار گرفتن صورت روی بالش و تولید چربی بیش از حد جلوگیری می کند.

▪ یک بالش برای زیر زانو و کمر

تک فارس

اگر با استفاده از دو راه حلی که در بالا گفته شد یعنی تشک و بالش مناسب باز هم موفق نشدید کل شب را به پشت بخوابید، یک بالش زیر زانوهایتان بگذارید. این کار به کاهش درد ستون فقرات کمک کرده و به احتمال زیاد از غلت خوردن بدن به پهلو برای کاهش فشار جلوگیری می کند.

برای اینکه بدانید چه نوع بالشی را زیر زانو یا کمر بگذارید، روی زمین به پشت دراز کشیده و از فرد دیگری بخواهید فاصله ی بین زانوها تا زمین و همچنین کمر تا زمین را بسنجد. بالشی که استفاده می کنید باید این فاصله را پر کرده و بدن را از حالت طبیعی خارج نکند؛ مثلاً زانوها و کمر را بالا نبرد.

▪ دست و پاهایتان را باز کرده و آزاد باشید.

خوابیدن به پشت به این معنی نیست که در تمام طول شب پاها باید کاملاً صاف و کشیده بوده و دست ها نیز به همان شکل در کنار بدن قرار داشته باشد. این حالت و شق نگه داشته بدن غیر قابل انتظار بوده و اصلاً منطقی نیست.

با رها کردن و آزاد گذاشتن دست ها و پاها، وزنتان را در بدن پخش می کنید. بنابراین فشاری به مفاصلتان وارد نمی شود.

▪ ایجاد مرز

دو بالش را در دو طرف خودتان گذاشته تا مرز محل خوابتان را مشخص کند. همچنین به شما یادآوری کند که نباید به پهلو چرخیده و باید به پشت بخوابید.

به این موضوع توجه داشته باشید که عادت به پشت خوابیدن در یک شب اتفاق نمی افتد و به زمان طولانی احتیاج دارد. گاهی رها کردن تلاش برای این کار طبیعی است. فقط یادتان باشد که در این بین هیچگاه روی شکم نخوابید. روی شکم خوابیدن به دلیل آسیبی که می تواند به بدن بزند و فشاری که به سیستم گوارشی وارد می کند بسیار بد و ممنوع است مگر اینکه هیچ روشی برای خوابیدن موثر نباشد. آن هم تنها چند دقیقه ای را برای استراحت، به شکم خوابیده و حتماً از بالشی مناسب استفاده کنید که به گردنتان فشار وارد نشود.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

ورزش های مفید برای داشتن جسم سالم در ماه های اول بارداری
  1. چطور بدون خستگی شب ها تا دیر وقت بیدار باشید

  2. آموزش تصویری کشش گردن به جانب

  3. برای داشتن خواب راحت شبانه به پهلوی چپ بخوابید یا راست

  4. صبح دوش بگیریم یا شب برای سلامتی بهتر است

  5. آموزش تصویری نحوه گرفتن نبض در گردن یا مچ دست

  6. آموزش ساخت انواع دهانشویه خانگی و سالم

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات