تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
پزشکی سلامتیاشتراک گذاری

آموزش سم زدایی بدن با رژیم غذایی

image آموزش سم زدایی بدن با رژیم غذایی

رژیم سم زدایی بدن یا دیتاکس یک دوره کوتاه مدت رژیم و رعایت غذایی است که برای از بین بردن سموم بدن طراحی شده است.

این رژیم معمولاً شامل دوره هایی از روزه داری محدود به آب، میوه، سبزیجات و آبمیوه است. گاهی در این رژیم گیاهان، مکمل ها، انواع چای و پاک کننده های روده نیز وجود دارند.

سم زدایی بدن فقط با رژیم غذایی امکانپذیر است؟

بدن به صورت طبیعی عملیات پاکسازی را انجام می دهد. کلیه ها، کبد و سیستم ایمنی ما، به طورکلی مسئول جدا کردن سموم و خارج کردن آن ها از بدن هستند و اجازه نمی دهند شما زودبه زود بیمار شوید. بدن به صورت تمام وقت کار می کند تا مانند یک سم زدای طبیعی، سموم را از مواد مفید جدا کند و در اختیار سلول های شما قرار دهد.

تکفارس آی آر

البته، مصرف سبزیجات و میوه های تازه و طبیعی در رژیم غذایی هم به بدن کمک می کند تا کار سم زدایی را بهتر و کارآمدتر انجام دهد. این خوراکی ها با تامین آنتی اکسیدان ها و ویتامین های مختلف، بدن را سالم تر نگه می دارند.

در رژیم سم زدایی کدام مواد سمی از بین می روند؟

رژیم های سم زدایی به ندرت اعلام می کنند که هدفشان از بین بردن نوع خاصی از سموم است. مکانیزمی که این رژیم ها با آن کار می کنند نیز نامشخص است. در حقیقت نتایج بسیار کم و ناچیزی برای اثبات حذف سموم توسط رژیم های سم زدا وجود دارد.

بدن به وسیله کبد، صورت، ادرار و تعریق، خود را سم زدایی می کند. کبد مواد سمی را از بین می برد اما برخی از مواد سمی (آلاینده های آلی پایدار، فتالات، بیسفنول A و فلزات سنگین) به سادگی توسط این فرآیند حذف نمی شوند. این موارد معمولا در بافت چربی یا خون تجمع می کنند و ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا بدن موفق به دفع آنها شود. با این حال این مواد در محصولات امروزی کاملا از بین رفته اند و یا بسیار کم هستند. در کل، نتایج کمی برای اثبات عملکرد واقعی رژیم های سم زدایی وجود دارد.

مزایا و معایب رژیم دیتاکس

www.takfars.ir

ممکن است با رژیم دیتاکس بتوانید مقدار کاهش وزن داشته باشید، اما استفاده طولانی مدت از میوه ها و سبزیجات به جای مواد غذایی دیگر، شما را با کمبود مواد مغذی مواجه می کند و باعث بروز مشکلاتی در سلامتی تان می شود. در ادامه به مزایا و معایب این رژیم لاغری می پردازیم.

مزایای رژیم سم زدایی عبارتند از

ممنوعیت مصرف مواد غذایی حاوی فلزات سنگین و آلودگی

کاهش وزن

ورزش مرتب و تعریق بیشتر

مصرف غذاهای مغذی، کامل و سالم

ممنوعیت مصرف غذاهای فرآوری شده

نوشیدن آب و چای سبز

محدود کردن استرس، ایجاد آرامش و خواب مناسب.

معایب رژیم دیتاکس عبارتند از

تک فارس

محدودیت شدید مصرف کالری: برخی از انواع رژیم سم زدایی، محدودیت شدید مصرف کالری را توصیه می کنند که منجر به احساس خستگی، تحریک پذیری و بوی بد دهان می شود.

فقر ویتامین و کمبود انرژی: یکی دیگر از عوارض رژیم دیتاکس و روزه داری طولانی مدت فقر ویتامین، کمبود انرژی و همچنین عدم تعادل الکترولیت است.

کم آبی بدن: ممکن است سم زدایی باعث کم آبی بدن، نفخ، گرفتگی، حالت تهوع و استفراغ می شود.

خطر رژیم سم زدایی برای سنین حساس: این رژیم نمی تواند برای کودکان، نوجوانان، سالمندان، خانم های باردار و شیرده، افراد مبتلا به بیماری دیابت، سوء تغذیه یا بیمارانی که از مشکل تغذیه رنج می برند مناسب باشد.

از دست دادن عضلات: وقتی از یک رژیم روزه داری پیروی می کنید که تنها شامل میوه ها و سبزیجات است، پروتئین مورد نیاز برای عضله سازی تامین نشده و این موضوع باعث می شود تا عضلات شما بدفرم و بدشکل شوند، چون بدن برای ساخت عضله به پروتئین نیاز دارد.

افزایش قند خون: وقتی از آب میوه ها استفاده می کنید، قند بیشتری وارد بدن شما می شود. پالپ میوه ها باعث کاهش قند میوه می شود و وقتی آب میوه را می گیرید، پالپ ها را از بین می برید. بنابراین، در طول پیروی از رژیم سم زدایی، ممکن است قند خون شما افزایش پیدا کند. این موضوع، به ویژه برای افراد دیابتی، می تواند خطرناک باشد.

اووردوز کردن: در برخی از رژیم های سم زدا خطر اووردوز مکمل ها، ملین ها، دیورتیک ها و حتی آب وجود دارد. در رژیم سم زدایی، تنظیم و نظارتی بر برنامه غذایی نیست و بسیاری از غذاها و مکمل های سم زدا ممکن است اصلا پایه علمی نداشته باشند. در بدترین حالت مقدار مواد تشکیل دهنده روی برچسب محصولات سم زدا ممکن است اشتباه باشد؛ این موضوع، خطر اووردوز کردن را افزایش می دهد.

انواع رژیم سم زدایی

رژیم سم زدایی لیمو

این رژیم سم زدایی شامل یک مخلوط درست شده با آبلیمو به مدت ۱ الی ۲ هفته است و در طول این دوره خوردن غذاهای جامد ممنوع است. هدف از دیتاکس لیمو حذف سموم و پاکسازی بدن است. حامیان رژیم سم زدایی لیمو ادعا دارند این رژیم می تواند باعث شادابی پوست و بهبود عملکرد هضم شود و از طرفی کاهش انرژی و کاهش وزن را به دنبال دارد.

T A K F A R S

البته این ادعاها در همه افراد صدق نمی کند و ممکن است برای برخی افراد عارضه ایجاد کند. اما اکثر افرادی که از این نوع رژیم دیتاکس استفاده کردند، پس از گذشت مدت زمانی مشخصی احساس شادابی و انرژی مجدد را داشتند.

رژیم سم زدایی با چای

در این نوع رژیم سم زدایی، افراد از ترکیب چندین نوع چای استفاده می کنند که ادعاشده همه آن ها به دفع سموم بدن کمک می کنند.

رژیم سم زدایی ۳ روزه

در رژیم سه روزه افراد با استفاده از چای و اسموتی بدن را سم زدایی می کنند. البته به غیراز مایعات، از میوه ها و سبزی ها سرشار از آنتی اکسیدان نیز طی این سه روز استفاده می شود. این رژیم بیشتر به خاطر مقدار زیاد آنتی اکسیدان و مواد مغذی است که به سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

رژیم ۵ روزه سم زدایی

افراد در این رژیم از همان ابتدا قند را حذف می کنند و مصرف میوه و سبزی ها را بالا می برند. در این رژیم پس از هر وعده ۷ دقیقه پیاده روی توصیه شده. در روزهای پایانی نیز باید کالری دریافتی را فقط از راه خوردن اسموتی تأمین و گوشت را از رژیم حذف کنید.

رژیم سم زدایی ۷ روزه با اسموتی

در طول یک هفته تنها غذایی که افراد باید بخورند اسموتی است و این کار باعث سم زدایی کامل بدن می شود. مسلما هر کسی چنین رژیمی را دنبال نمی کند؛ بنابراین اگر هوس کردید این رژیم را امتحان کنید حتما ابتدا با پزشک صحبت کنید

رژیم سم زدایی ۱۰ روزه

تک فارس www.takfars.ir

رژیم سم زدایی ۱۰ روزه ادعا می کند که بدن را از حالت استپ وزنی خارج می کند. افرادی که از چنین رژیم هایی استفاده می کنند در هفته های ابتدایی بسیار خوشحال اند که وزنشان کاهش یافته، اما فراموش کرده اند که بیشتر این وزن ازدست رفته مربوط به آب بدن و ذخایر کربوهیدرات است.

آیا رژیم سم زدایی دیتاکس برای من مناسب است؟

اگر هدف شما کاهش وزن است، رژیم دیتاکس می تواند به عنوان یک رژیم پاکسازی بدن به شما کمک کند. اما بعد از این که رژیم خود را ترک کنید، احتمالا بازگشت وزن خواهید داشت. پس بهتر است برای بعد از رسیدن به وزن مطلوب خود نیز، برنامه غذایی مناسبی داشته باشید.

بهترین نوع رژیم سم زدایی، رژیمی است که مصرف غذاهای فرآوری شده، پرچرب و شیرین را کاهش دهد و آن ها را با غذاهایی مانند میوه ها و سبزیجات جایگزین کند.

اصول پزشکی بیان می کنند که برای داشتن یک وزن متعادل بهتر است ورزش کنید و در کنار آن رژیم بگیرید. یک رژیم غذایی اصولی و علمی، رژیمی است که طبق نیاز، سن، وزن، جنسیت و شرایط سلامتی و عادت های افراد، توسط متخصص تغذیه تعیین شود و در عین حال، فرد باید بتواند به آن متعهد باشد. بنابراین، ممکن است رژیم سم زدایی برای یک فرد توصیه شود، اما برای فرد دیگر مناسب نباشد.

رژیم دیتاکس به چه افرادی توصیه نمی شود؟

برخی از افراد نباید بدون تجویز پزشک ار رژیم های دیتاکس با کالری محدود پیروی کنند. این افراد شامل کودکان، نوجوانان، سالمندان، خانم های باردار یا شیرده، افرادی که سوء تغذیه دارند، افرادی که مشکلات قندی مانند دیابت دارند و افرادی که از اختلالات تغذیه رنج می برند، می شوند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››