تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
روانشناسی

آموزش درست صحبت کردن در جمع

image آموزش درست صحبت کردن در جمع

منشا خوب حرف زدن همانا ذهن شماست و سازمان دادن به افکار و تبدیل کردن آن به بیانات، از طریق همین ذهن جادویی میسر می شود.

ترس را از بین ببرید

می دانید، اگر کاری را یکسره و پی در پی انجام دهید، شدت استرس آن کار برایتان کاسته خواهد شد. دیل کارنگی می گوید که در هر جلسه ای که حضور دارید، پیش دیگران سخنرانی کنید ولو اینکه خرابکاری کنید. شما در عرض چند ماه بعد از ارائه سخنرانی های مختلف در برابر جمع های متفاوت، بی شک اضطراب و ترس خود را نسبت به سخنرانی کردن از دست خواهید داد.

شاید بد نباشد در همین دید و بازدید های عید این کار را شروع کنید و به جای آنکه سرتان را در گوشی مبارک فرو برده و ببینید دیگر کجای ایران مانده که سیل نیامده باشد، درباره همین حادثه ناگوار و نظرات خود با دیگران باب گفتگو را باز کنید.

تکفارس آی آر

اشکالی ندارد که شما یک نظری دارید و خان دایی یک نظر دیگر، این تقابل نظر ها را در قالب یک گفتگو روی میز بگذارید و با هم حرف بزنید، حتما بهتر از من می دانید که بحث و گفتگو با جنس مخالف کارسازتر است و خجالت را زودتر از بین می برد؛ البته مراقب باشید که زیاد هم غرق این گفتگو ها نشوید و وارد فاز دیگری نشوید.

اعتماد به نفس تان را افزایش دهید

اینکه چرا برایان تریسی اول به از بین بردن ترس اشاره می کند و بعد به افزایش اعتماد به نفس، خود فلسفه جالبی دارد که دانستن آن خالی از لطف نیست. شما در وهله اول باید ترس صحبت کردن را در خود بکشید و سپس تصمیم بگیرید که صحبت های مهم، راسخ و با اراده ای را در جمع داشته باشید.

کشتن ترس پی ریزی اولیه و مقدماتی برای شروع سخنرانی های کوبنده و تاثیرگذار شما خواهد بود و اگر این پی ریزی درست انجام نشود، با ویرانه ای از بیانات روبرو خواهیم شد که با وجود انتخاب کلمات درست و دیگر موارد مهم در یک سخنرانی، تاثیر گذاری نخواهند داشت.

تبدیل شدن به سخنران عالی در حضور جمع شما را در تمام مراحل حیات شغلی تان یاری خواهد کرد. میزان علاقه ما به خودمان، باعث می شود که میزان سنجش ما از کیفیت زندگی مان مشخص شود و در حقیقت هرچقدر بهتر و رساتر سخنرانی کنید، مشخصا به خودتان عشق بیشتری می ورزید.

www.takfars.ir

این موضوع را با خودخواهی اشتباه نگیرید؛ همانطور که تریسی تاکید دارد: خودخواهی با علاقه داشتن ب. خود متفاوت است. هرچقدر خود را بیشتر دوست داشته باشید در روابط تان با دیگران سازنده تر و خوشایندتر عمل خواهید کرد و زندگی سالم تری خواهید داشت.

نگذارید در این ایام نوروزی، اعتماد به نفس تان کاسته شود و با صحبت برخی از اعضای فامیل دست و پایتان را گم کنید و از هم فرو بپاشید. خودتان را در هر شرایطی دوست داشته باشید، بهتان قول می دهم این دوست داشتن اثرات جانبی خوبی در ادای بیانات جنابعالی خواهد داشت. همه ما نسبت به افکار و احساسات دیگران درباره ما حساس هستیم، به قول سامرست موآم

هرکاری که در زندگی می کنیم، برای جلب احترام دیگران یا حداقل از دست ندادن این جلب احترام است.

اما یادتان باشد وقتی که خوب سخن بگویید، مخاطبینتان شما را بیشتر دوست خواهند داشت و در نتیجه شما هم خودتان را بیشتر از پیش دوست خواهید داشت. سخنوری باعث واکنش خوب مخاطبین شده و این حس خوب، در جای جای زندگی تان، علی الخصوص صحبت کردنتان تبلور پیدا خواهد کرد.

هنگامی که یاد می گیرید چگونه با نفوذ و گیرا سخنرانی کنید، به همان میزان خویشتن بین تان را بهبود می بخشید. در حقیقت هرچه این خویشتن بینی (یا همان دیدن آینه درون) بهتر و سازنده تر باشد، یک عملکرد مناسب تر در سخنرانی خواهید داشت و تاثیر مستقیمی در کیفیت سخنرانی تان خواهد گذاشت.

خوب سخن گفتن ذاتی نیست، اکتسابی است

به شخصه جزو افرادی هستم که تصور می کنم آموزش یک سری چیز ها صرفا برای چپاول کردن مردم به کار می رود و خیلی از هنر ها و علوم ها را بیشتر از آنکه یک موضوع اکتسابی ببینیم، یک امر ذاتی می دانم. اعتقاد دارم که بسیاری از مسائل در ضمیر ناخودآگاه هرکس وجود دارد و یک هل و یا یک کبریت برای روشن کردن این استعداد های نهان لازم است.

اما با تمام این تفاسیر، نمیتوانم با برایان تریسی و یا کارنگی، موافق نباشم و تاکید نکنم که خوب صحبت کردن، ذاتی نیست. اینکه شخصی کاریزما داشته باشد و ذات رهبری در خویشتن داشته باشد، یک موضوع جدا است، ولی اینکه همان فرد بتواند خوب صحبت کند، کاملا یک امر اکتسابی است.

بسیاری از افرادی که در جمع مخاطبین با اطمینان و آرامشی خاص صحبت می کنند، روزی فکر اینکه بخواهند در یک جمع سخنرانی کنند آن ها را به وحشت می انداخت. این ادعا را می توانید با بسیاری از سخنوران و مجریان امروزی در میان بگذارید تا آن را تایید کنند. همانطور که از قدیم الایام می گویند: کار نیکو از پر کردن است باید بدانید که آدمیزاد با تمرین زیاد پخته تر می شود و در واقع باید گفت که یک تمرین درست می تواند انسان را تبدیل به موجودی کامل کند.

در مسیر کسب مهارت در هنر سخنوری، قطعا دچار اشتباهات کوچک و بزرگ زیادی می شوید که نباید از آن ها واهمه داشته باشید و یا بابت این اشتباهات کفرتان در بیاورد و از کوره در بروید. این حس و حالات اوضاع را بدتر می کند و شما را از مسیر درست کسب مهارت سخنوری به شدت دور می سازد. بگذارید خرابکاری کنید و دیگران واکنشی هم به آن نشان دهند، به جای از دست دادن کنترل بهتر است که روی اوضاع مسلط شوید و خودتان دست پیش بگیرید تا پس نیفتید. خرابکاری خودتان را اعلام کنید و از آن بگذرید، به هر حال صداقت در یک سخنرانی خوب، همیشه حائز اهمیت است.

تک فارس

علاقه و اشتیاق

باید اشتیاق خوب سخن گفتن داشته باشید، اگر اصلا به این وادی فکر نمی کنید و به عنوان مثال برنامه نویسی هستید که با شرکت ها دورکاری کار می کند و خلوت خودتان را با هیچ چیزی مبادله نمی کنید، اصلا در این صفحه از روزیاتو چه کار می کنید؟ اما اگر مانند بسیاری از افراد موفق امروزی متوجه شدید که کنج عزلت شاید برای چند وقتی جالب باشد ولیکن در نهایت شما را از زندگی سالم دور می سازد، سعی کنید این اشتیاق را در خود به وجود بیاورید.

شاید بهترین کار برای ایجاد و شعله ور کردن اشتیاق، دیدن سخنرانی های جانانه چند تن آدم مشهور از جمله همین برایان تریسی یا مرحوم استیو جابز باشد.

تصمیم جدی

حالا گیریم که اشتیاق را هم در خود ایجاد کردید و پا را کردید در یک کفش که من باید یک سخنور قابل باشم تا زندگی ام را دچار تغییرات فراوان (و البته مثبت) کنم. این اشتیاق را نسازید و بعد آن را قاب کنید و به دیوار بزنید، بلکه آن را در پوست، روح و قلب خود حکاکی کنید و تصمیم بگیرید که از همین لجظه، نه حتی از فردا بلکه از همین لحظه پا پیش بگذارید و شروع کنید. مسیر بلندی را پیش روی خود دارید که در هر سن و سالی باشید، می توان آن را طی کرد، اما همانطور که پیش تر اشاره شد نیازمند به تمرین و درست پیمودن این مسیر را دارید.

نظم

فکر نکنید منظور ما در کل این مطلب از سخنرانی، ایستادن جلوی یک استادیوم صد هزار نفره آزادی و ایجاد خطابه برای خیل جمعیت روبروست، منظور از صحبت کردن در تمام این مطلب می تواند یک گفتگوی دوستانه با همسر و یا هر یک از اعضای خانواده و دوستانتان باشد. در تمام این سخنرانی ها (چه رسمی و چه صمیمی) یک نظم ایجاد کنید و با همان نظم جلو بروید. در کسب مهارت لازم هیچ راه میانبری به جای کار و تلاش سخت و ایجاد یک نظم واحد وجود ندارد، خودتان را گول نزنید و به تبلیغات واهی یک شبه سخنران شوید، کفایت نکنید.

عزم راسخ

خیلی شبیه به گزینه دوم است، ولی عزم راسخ با تصمیم جدی یک تفاوت اساسی دارد: عزم راسخ به این معناست که اگر شکست خوردید، سوتی دادید، نتوانستید مدتی تمرین کنید و یا هر چیز دیگری، هدفتان را ول نکنید و بیخیال آن نشوید. عزم راسخ یعنی با همان تصمیم جدی که گرفته بودید، در برابر مشکلات و موانع ایستادگی کنید.

بزرگترین دشمن در این راه، خودتان هستید و شک و تردیدی که به دلتان راه می دهید، سردمدار این بزرگترین دشمن است. آبراهام لینکلن که سواد چندانی هم نداشت، ولی توانست ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده بگیرد و از قضا سخنران قابل و توانایی هم بود روزی گفته بود

T A K F A R S

تمام سخنرانی ها با هف تاثیرگذاری عملی باید انجام بگیرد. هرگز تنها به این دلیل که سخنانتان شنیده شود لب به سخن نگشایید، سخنان شما باید تاثیرگذار واقع شوند.

چگونه تمرین کنیم؟

یادتان نرود که کلمات تنها ۷ درصد از پیامی که در حال انتقال دادن آن هستید را تشکیل می دهند و البته که باید در انتخاب آن ها دقت کنید، اما بیشتر از آن روی آهنگ کلمات (که بنا به گفته کارشناسنا ۳۷ درصد محتوای یک پیام در حال انتقال را تشکیل می دهد) تمرکز کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››