آموزش تهیه میوه خشک خانگی و با کیفیت

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آموزش تهیه میوه خشک خانگی و با کیفیت

image آموزش تهیه میوه خشک خانگی و با کیفیت

مراحل خشک کردن میوه در فضای باز از این قرار است

▪ یک روز گرم را انتخاب کنید

درجه ی حرارت باید حداقل ۳۰ درجه ی سانتی گراد باشد (هرچه بالاتر باشد، بهتر است). همچنین توجه داشته باشید که خشک کردن میوه در فضای باز، چند روز طول می کشد بنابراین لازم است که هوا برای چند روز متوالی صاف و خوب باشد.

تکفارس آی آر

رطوبت هوا نیز در حین خشک کردن میوه باید زیر ۶۰ درصد و هوا هم آفتابی و گرم باشد.

▪ میوه ها را روی سینی توری (مشبک) قرار دهید

از توری های استیل ضدزنگ، پلاستیکی یا فایبرگلاس با روکش تفلون استفاده کنید. میوه ها را در یک لایه ی یک نواخت و با کمی فاصله روی توری بچینید.

اکثر سینی های چوبی نیز برای این کار مناسب هستند اما از چوب سبز، کاج، سدار، بلوط و چوب سرخ اجتناب کنید.

همچنین از توری فلزی (توری فلزی گالوانیزه) نیز استفاده نکنید.

www.takfars.ir

▪ سینی را زیر نور آفتاب قرار دهید

سینی میوه را روی دو عدد آجر قرار دهید تا از زمین فاصله بگیرد. روی آن را به طور شل (آزاد) با یک توری نازک بپوشانید و بگذارید زیر نور مستقیم خورشید بماند.

مهم است که سینی را از زمین مرطوب دور نگه دارید. قرار دادن سینی روی آجر باعث می شود که هوا بهتر جریان پیدا کند و فرایند خشک کردن میوه سریع تر انجام شود.

برای منعکس کردن نور بیشتر و سرعت بخشیدن به روند خشک شدن میوه ها، یک ورق آلومینیوم یا قلع در زیر سینی قرار دهید.

پوشاندن روی سینی از میوه ها در برابر پرندگان و حشرات محافظت خواهد کرد.

سینی را در شب در زیر یک سایه بان یا در یک جای سرپوشیده قرار دهید، چون هوای خنک شب می تواند میوه را دوباره مرطوب کند.

▪ میوه ها را بعد از چند روز جمع آوری کنید

خشک کردن میوه با استفاده از این روش، چندین روز طول می کشد. هر روز چند بار به میوه ها سر بزنید و بر روند خشک شدن آنها نظارت کنید. وقتی میوه ها چروکیده و جویدنی (ترد) شدند، آنها را جمع آوری کنید.

image آموزش تهیه میوه خشک خانگی و با کیفیت

خشک کردن میوه در فر

تک فارس

برای خشک کردن میوه در فر اول از همه به فر، کاغذ مومی یا لاینر های سیلیکونی و سینی فر یا توری های گرد مخصوص پیتزا نیاز دارید.

روش کار بسیار ساده است. فقط کافی است میوه ها را در دمای پایین گرم کنید تا آب آنها به قدر کافی تبخیر شود. با این کار، احتمال رشد باکتری ها به حداقل می رسد. مراحل کار از این قرار است

▪ میوه ی موردنظرتان را آماده کنید

میوه ها و توت های رسیده یا کاملا رسیده را انتخاب کنید. آنها را با آب سرد بشویید. قسمت های لکه دار و خراب شان را جدا کنید. اگر میوه هسته یا دانه دارد، آن را بیرون بیاورید و ساقه ی توت ها را نیز جدا کنید. میوه ها را به صورت هم اندازه برش بزنید تا در مدت زمان یکسانی خشک شوند.

▪ پوست میوه ها را بگیرید (اختیاری)

برخی میوه ها مانند هلو، شلیل و سیب در صورتی که پوست شان گرفته شود، بهتر خشک می شوند. در پایین هر قطعه از میوه با چاقوی پوست کنی، یک علامت X ایجاد کنید. تکه های میوه را به مدت ۳۰ ثانیه در آب جوش بریزید و سپس به یک ظرف آب یخ منتقل کنید. با این کار پوست میوه ها به راحتی جدا می شود.

▪ آنها را بخیسانید

برای آنکه میوه ها ظاهر زیبایشان را حفظ کنند و میزان تغییر رنگ شان به حداقل برسد، آنها را در آب لیمو و آب بخیسانید. میوه ها را ۱۰ دقیقه درون این مخلوط قرار دهید، سپس در آبکش خالی کنید و با یک حوله ی بدون پرز به آرامی خشک کنید.

▪ میوه ها را درون فر قرار دهید

فر را از قبل در دمای ۵۴ تا ۷۱ درجه ی سانتی گراد گرم کنید. برای میوه های برش خورده ی نازک مانند سیب یا هلو از درجه ی حرارت پایین تر استفاده کنید اما برای توت فرنگی ها و سایر توت های کامل از دمای بالاتر استفاده کنید. روی سینی فر را با کاغذ مومی بپوشانید. تکه های میوه را در یک لایه طوری بچینید که روی هم قرار نگیرند و کمی فاصله بین شان وجود داشته باشد. برای جلوگیری از جمع شدن (لوله شدن) میوه ها در حین خشک شدن، یک توری گرد مخصوص پیتزا یا یک لاینر سیلیکونی روی آنها قرار دهید. میوه ها را درون فر بگذارید و هر دو ساعت یک بار، سینی فر را بچرخانید.

T A K F A R S

▪ چگونه می توانید بفهمید که میوه ها آماده اند؟

میوه خشک باید بافتی مانند چرم پیدا کند اما همچنان تا حدی منعطف باشد.

مدت زمان لازم برای خشک شدن میوه های مختلف در فر

مدت زمان لازم برای خشک شدن انواع میوه ها در فر از این قرار است

آلو: ۶ ساعت

گلابی: ۶ ساعت

هلو: ۶ ساعت

موز: ۶ ساعت

سیب: ۶ ساعت

انگور: ۸ تا ۱۰ ساعت

تک فارس www.takfars.ir

پوست مرکبات: ۸ تا ۱۰ ساعت

گیلاس: ۱۲ ساعت

توت فرنگی: ۱۲ ساعت

زردآلو: ۱۲ ساعت.

▪ آنها را نم زدایی کنید

وقتی میوه های خشک آماده شدند، آنها را از فر بیرون بیاورید و در ظرف های پلاستیکی یا شیشه ای بریزید. سر ظرف ها را برای ۴ تا ۵ روز باز بگذارید تا هرگونه رطوبت باقی مانده از فرایند خشک شدن بتواند تبخیر شود. هر روز، ظرف را تکان دهید تا میوه ها کمی جابه جا شوند.

پس از ۵ روز، در ظرف را ببندید و تا فصل برداشت بعدی (حدود ۱۰ ماه بعد) از این میوه های خشک لذت ببرید.

فکر نکنید که فقط باید تکه های میوه یا توت ها را خشک کنید. شما می توانید لواشک خانگی نیز درست کنید.

طرز تهیه لواشک ساده

۲ فنجان میوه خردشده و انواع توت را با ۱ فنجان آب در یک قابلمه بریزید و روی شعله ی متوسط بپزید تا زمانی که میوه ها نرم شوند. قابلمه را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید خنک شود تا به دمای اتاق برسد. سپس میوه های پخته را با ۱ قاشق غذاخوری عسل و ۱ قاشق چای خوری آب لیمو مخلوط و له کنید. این مخلوط را روی سینی فری که روی آن را با کاغذ مومی پوشانده اید، پهن کنید و به مدت ۵ تا ۶ ساعت در فر ۶۰ درجه ی سانتی گراد قرار دهید تا خشک شود. اگر میوه ها پس از ۶ ساعت همچنان چسبناک بودند، یک ساعت دیگر نیز سینی را درون فر قرار دهید. پس از آماده شدن و سرد شدن لواشک، آن را با قیچی آشپزخانه به شکل های موردنظر ببُرید.

تکفارس

▪ پوست گوجه فرنگی را نگه دارید

سعی کنید تا حد ممکن از هدر دادن مواد غذایی اجتناب کنید. پوست گوجه فرنگی ها معمولا دور ریخته می شود؛ به خصوص موقع درست کردن رب گوجه فرنگی در تابستان. اما لازم نیست آنها را دور بیندازید. می توانید پوست گوجه فرنگی ها را نگه دارید و خشک کنید.

پوست گوجه فرنگی خشک شده، یک تاپینگ (رویه) عالی برای پیش غذاهایی مانند کراستینی، انواع سالاد و حتی انواع پیتزا است. شما حتی می توانید پوست های خشک شده ی گوجه فرنگی را آسیاب و به مخلوط ادویه هایتان اضافه کنید. برای خشک کردن آنها، مراحل ذکرشده در بالا را دنبال کنید و حتما روی پوست ها را با کاغذ مومی یا یک توری گرد پیتزا بپوشانید تا در حین خشک شدن، جمع نشوند. آنها را به مدت ۱ تا ۲ ساعت در فر ۶۵ درجه ی سانتی گراد قرار دهید و پس از آن دستورالعمل های مربوط به نم زدایی را انجام دهید.

image آموزش تهیه میوه خشک خانگی و با کیفیت

خشک کردن میوه با استفاده از دستگاه میوه خشک کن

▪ میوه خشک کن را تنظیم کنید

میوه خشک کن را روی تنظیمات خشک کردن میوه قرار دهید. اگر خشک کن شما چنین تنظیماتی ندارد، درجه ی حرارت آن را روی ۵۷ درجه ی سانتی گراد تنظیم کنید.

▪ میوه ها را برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت خشک کنید

میوه ها را در یک لایه ی تکی درون خشک کن بچینید. مقدار زمان دقیق خشک شدن به میوه و ضخامت آن بستگی دارد اما معمولا میوه ها پس از ۱ تا ۲ روز آماده هستند.

برای جلوگیری از خشک شدن بیش ازحد میوه ها، بعد از ۲۴ ساعت اول آنها را مدام ببینید. سپس هر ۶ تا ۸ ساعت یک بار دوباره به میوه ها سر بزنید.

takfars.ir

▪ میوه خشک شده را جمع آوری کنید

وقتی میوه ها خشک و ترد شدند، یعنی آماده هستند و می توانید آنها را جمع آوری کنید. میوه خشک را به آرامی فشار دهید؛ آنها باید نسبتا سفت باشند، چون رطوبت موجود در آنها بیرون کشیده شده است.

نگهداری و استفاده از میوه خشک

▪ آنها را در ظروف سربسته و در یک محل خنک نگهداری کنید

اکثر میوه های خشک شده اگر به این روش نگهداری شوند، ۹ تا ۱۲ ماه قابل استفاده هستند. میوه های خشک آماده و بسته بندی شده، بعد از باز شدن باید سریع تر مصرف شوند و ممکن است لازم باشد برای جلوگیری از فاسد شدن، آنها را در یک کیسه ی سربسته درون یخچال قرار دهید. این مسئله در مورد میوه های خشک شده خانگی که به طور کامل خشک نشده اند و تا حدی رطوبت دارند نیز صدق می کند.

▪ می توانید از میوه خشک در دستورات غذایی مختلف استفاده کنید یا آنها را به تنهایی بخورید

برخی از میوه های خشک را می توان با خیساندن در آب گرم یا آهسته جوشاندن دوباره آبدار و مرطوب کرد. این کار معمولا برای میوه های خشک شده ای مانند سیب، زردآلو، هلو، آلو و گلابی به کار می رود. انبه و پاپایا خشک شده را می توانید یک ساعت قبل از استفاده در آب سرد بخیسانید تا آبدار و مرطوب شوند.

آموزش پختن آبگوشت مخصوص تهرانی ها
  1. آموزش طرز پخت ته چین لبو برای بچه ها

  2. آموزش پخت و تزیین شیرین پلو مجلسی

  3. آموزش کامل پخت جوجه کباب تابه ای

  4. آموزش پخت نان بربری در خانه

  5. آموزش پخت میگو ماکارونی مخصوص بچه ها

  6. آموزش درست کردن مربای خوشمزه لیمو ترش

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات