یکی از روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید جلوی دسترسی افراد غیرمجاز به وای فای را بگیرید، استفاده از مک فیلتر در مودم روتر است.

با استفاده از تنظیمات مک فیلتر در مودم، تا حد زیادی جلو هک شدن وای فای خود را بگیرید.

▪ استفاده از مک فیلتر

یکی از بهترین و مطمئن‌ترین راه برای حفاظت از مودم در برابر هک شدن، استفاده از قابلیت مک فیلتر در مودم است. تمام دستگاه‌هایی که به شبکه متصل می‌شوند، دارای یک آدرس منحصربه‌فرد هستند. این آدرس منحصربه‌فرد آدرس مک (MAC address) نام دارد. بنابراین می‌توان با وارد کردن آدرس مک دستگاه‌های خود در بخش مک فیلتر مودم، از اتصال سایر دستگاه‌ها به وایفای خود جلوگیری کنید.

▪ چگونه آدرس مک دستگاه‌های خود را به دست بیاوریم؟

برای پیدا کردن آدرس مک کامپیوتر یا لپ‌تاپ، می‌توانید وارد بخش control pannel کامپیوتر خود شوید، سپس به بخش Network and sharing center بروید. حالا از گزینه‌های سمت چپ، به دنبال change adapter setting بگردید. با کلیک بر روی این بخش می‌توانید کارت شبکه‌های سیستم خود را ببینید. بر روی کارت شبکه وایرلس خود دو بار کلیک کنید، سپس با کلیک بر روی گزینه details، آدرس مک دستگاهتان را می‌توانید به دست آورید.

اگر با محیط cmd و دستورات آن آشنایی دارید و یا به شبکه علاقه‌مند هستید، می‌توانید با استفاده از دستور getmac، در این محیط، آدرس مک سیستم را به دست آورد.

▪ Getmac

برای به دست آوردن مک آدرس گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی هم می‌توانید وارد بخش تنظیمات گوشی خود شوید. سپس از قسمت تنظیمات وارد بخش about device یا device phone شده و در آخر به بخش status بروید. حالا می‌توانید مک آدرس گوشی خود را ببینید.

image آموزش تصویری و مرحله ای جلوگیری از هک شدن مودم وای فای

▪ مراحل تنظیم مک فیلتر در مودم

حالا که مک آدرس دستگاه‌های خود را یافته‌اید، می‌توانید با اتصال به مودم و وارد کردن آن‌ها در بخش مک فیلتر، از دسترسی افراد غیرمجاز به مودم خود جلوگیری کنید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید.

مرحله اول:

ابتدا مرورگر خود را اجرا و وارد مدیریت دستگاه مودم خود شوید. سپس سربرگ status را انتخاب نماید و در لیست wireless بر روی گزینه refresh کلیک کنید تا تمامی دستگاه‌های که به دستگاه مودم شما متصل هستند نمایان شوند. آدرس‌های مک دستگاه‌های خود را کپی کنید.

image آموزش تصویری و مرحله ای جلوگیری از هک شدن مودم وای فای

مرحله دوم:

از منو تنظیمات مودم، سربرگ interface setup را انتخاب کرده و سپس به منوی wireless بروید.

image آموزش تصویری و مرحله ای جلوگیری از هک شدن مودم وای فای

مرحله سوم:

در منوی wireless به دنبال بخش wireless MAC Address filter بگردید و تیک گزینه deactivated را بزنید.

image آموزش تصویری و مرحله ای جلوگیری از هک شدن مودم وای فای

مرحله چهارم:

در این بخش شما می‌توانید با وارد کردن آدرس مک ۸ دستگاه، آن‌ها را برای استفاده از وای فای مجاز کنید. پس از وارد کردن آدرس‌های مک موردنظر، تیک گزینه Active را زده و در آخر تنظیمات انجام‌شده را SAVE کنید تا تمامی عملیات اعمال شود.

تک فارس » مطالب جالب » آموزش تصویری و مرحله ای جلوگیری از هک شدن مودم وای فای