آموزش تصویری تزیین انواع میوه برای مهمانی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آموزش تصویری تزیین انواع میوه برای مهمانی

image آموزش تصویری تزیین انواع میوه برای مهمانی

وسایل مورد نیاز برای تزیین یک ظرف میوه فانتزی

روش های بسیار زیادی برای چیدن یک ظرف میوه وجود دارد، اما من برای آموزش یک روش ویژه، در اینجا از سه وسیله استفاده می کنم که همراه همیشگی من در آشپزخانه هستند و برای چیدن و تزیین میوه همیشه به سراغشان می روم.

▪ قالب شیرینی

با استفاده از قالب های شیرینی و کوکی می توانید میوه ها را به بهترین شکل برش دهید. من برای خودم مجموعه ای از قالب های شیرینی در اندازه های مختلف و شکل های ساده و رایج خریده ام. به طور مثال وقتی برای کریسمس می خواهم یک ظرف میوه بچینم از قالب شیرینی با طرح کریسمس استفاده می کنم.

تکفارس آی آر

نمی دانید وقتی یک قطعه میوه به شکلی دیگر مثلا شکل قلب یا ستاره برش بخورد، چقدر متفاوت و جذاب می شود. بچه ها میوه هایی را که به شکل های ریز برش خورده اند، دوست دارند و به من می گویند که میوه های این شکلی طعم بهتری دارند. باورتان می شود؟

image آموزش تصویری تزیین انواع میوه برای مهمانی

▪ اسکوپ میوه یا اسکوپ بالن خربزه

من یک اسکوپ بالن خربزه دو سر در دو سایز مختلف دارم. با اینکه آنها به عنوان اسکوپ خربزه شناخته می شوند، اما من فقط از آنها برای خربزه استفاده نمی کنم. در واقع، این اسکوپ ها را می توان برای گلوله کردن هر میوه ای که به اندازه کافی نرم است، استفاده کرد.

من معمولا از انتهای کوچکتر اسکوپ استفاده کنم زیرا ضایعات میوه را کاهش می دهد، بعلاوه برای میوه های خیلی کوچک مانند دراگون فروت و کیوی، استفاده از اسکوپ بزرگ جالب نیست.

www.takfars.ir

▪ چاقوی تیز کوچک

یک چاقوی کوچک در هر آشپزخانه ای پیدا می شود، اما اگر می خواهید که برش خاصی به میوه تان بزنید، با یک چاقوی تیز خیلی کوچک می توانید میوه را به تکه های خیلی ریز برش بزنید.

بعضی از میوه ها ممکن است خیلی نرم باشند، بنابراین شما یک چاقوی پوست کن بسیار تیز لازم دارید که وقتی میوه را برش می دهید ناخواسته آن را هدر یا له نکنید، چون نمی توانید به راحتی آن را برش دهید.

نحوه برش فانتزی کیوی

مطمئنم همه شما میوه کیوی که به شکل گل بریده شده است را دیده اید. در واقع این مدل تزیین میوه کیوی در عین حال که جالب به نظر می رسد، خیلی هم آسان است. البته خود میوه کیوی به دلیل این که دانه های سیاه در گوشت سبز یا طلایی رنگ هستند، به خودی خود بسیار زیباست.

خب، حالا چطور باید کیوی را برش دهیم؟ ابتدا کیوی را از درازا به صورت صاف روی یک تخته خردکن بگذارید. با استفاده از یک چاقوی پوست کن تیز، کیوی را به صورت کج و زاویه دار در وسط میوه سوراخ کنید. وقتی چاقو را داخل گوشت میوه فرو می کنید، باید از میوه رد شده و به پایین تخته خردکن برخورد کند، در این صورت میوه را درست بریده اید. همین کار را دوباره با همان زاویه با فاصله حدود ۲ سانتی متر از هم انجام دهید. این کار را تا آخر ادامه دهید.

وقتی یک دور را کامل کردید، چاقو را بچرخانید و بین دو برش اولیه به صورت هفت و هشتی در جهت مخالف هم آن را برش بزنید. اساساً این کاری که شما انجام می دهید، برای ایجاد یک الگوی زیگزاگ در کیوی است.

پس از انجام این کار، دو انتهای آن را از هم جدا کنید و گل کیوی خود را بچینید.

این مدل برش زیگزاگی را می توانید برای هر میوه ای انجام دهید. هر چقدر میوه بزرگتر باشد، از چاقوی بزرگتری باید استفاده کنید. برای برش میوه هایی که هسته یا دانه دارند، می توانید فقط انتهای بالای میوه را برش دهید تا به این شکل برسید.

image آموزش تصویری تزیین انواع میوه برای مهمانی

تک فارس

نحوه استفاده از قالب های شکل دهنده میوه

این قسمت روش مورد علاقه من است. این روش بسیار جالب و سرگرم کننده است، و اگر بچه دارید، آنها از خوردن این مدل میوه لذت می برند. بچه ها از این مدل خوششان می آید.

موقع استفاده از قالب های شیرینی یا شکل دهنده برای میوه، دو نکته را باید در نظر گرفت. اول اینکه میوه شما باید به اندازه کافی نرم باشد تا بتوانید قالب شیرینی را به داخل آن فشار دهید. از طرف دیگر، میوه نباید خیلی نرم باشد، زیرا کاترهای کوچک شیرینی آن را به پوره تبدیل می کند.

دوم اینکه میوه ها را به اندازه ارتفاع قالب شیرینی خرد کنید. در واقع، بریدن میوه به صورت ضخیم بی فایده است. قالب شکل دهنده نمی تواند از آن عبور کند.

من بعد از استفاده از قالب شیرینی برای برش شکل دلخواه، برای بیرون آوردن میوه از قالب شکل دهنده از چوب غذا خوری استفاده می کنم. این روش همیشه جواب می دهد.

راه های خلاقانه زیادی وجود دارد که می توانید از قالب های شکل دهنده میوه برای برش تزئینی میوه ها استفاده کنید.

در اینجا برخی از روش های جالب آورده شده است که عبارتند از

اشکال مختلف را در میوه های مختلف برش دهید.

شکلی را از میوه برش بزنید و میوه را با قسمت بریده شده نشان دهید.

از یک قالب شیرینی بزرگ برای برش دادن به یک شکل خاص استفاده کنید و سپس با یک قالب شیرینی کوچکتر برای برش دادن قسمت داخلی به اشکال کوچکتر استفاده کنید.

T A K F A R S

قطعه های بریده شده میوه ها را عوض کنید. در ادامه می بینید که من یک شکل گل را از میوه های کیوی سبز و طلایی بریده ام و سپس روی میوه های برش خورده گذاشتم. بنابراین، داخل کیوی طلایی یک تکه سبز بود و بالعکس.

image آموزش تصویری تزیین انواع میوه برای مهمانی

نحوه برش توت فرنگی

برای تزیین و فانتزی کردن توت فرنگی، می توانید با استفاده از قالب های شکل دهنده یا قالب پنکه ای توت فرنگی، قلب های توت فرنگی درست کنید. من سال هاست که توت فرنگی را مدل پنکه برش می زنم و از چیدن آن در ظرف کنار میوه های تازه لذت می برم.

این نحوه برش روی توت فرنگی های بزرگتر راحت تر انجام می شود زیرا می توانید حالت پخش برش ها را واضح تر ببینید. در صورت تمایل می توانید برگ ها و ساقه ها را از میوه جدا کنید.

خب، با هم این روش را شروع می کنیم. بالای توت فرنگی را به آرامی نگه دارید. سپس با استفاده از یک چاقوی تیز و کوچک، توت فرنگی ها را از بالای آن گرفته و از یک سر به سر دیگر برش دهید، بدون اینکه بالای میوه را ببرید. در اصل، انتهای بالای میوه دست نخورده باقی می ماند. تا جایی که می توانید سعی کنید میوه را نزدیک به انتهای بالای آن برش بزنید.

پس از اتمام کار، تکه های توت فرنگی را به آرامی پخش کنید و آنها را صاف به شکل پنکه بچینید.

image آموزش تصویری تزیین انواع میوه برای مهمانی

نحوه برداشتن پوسته سفید نارنگی

همه میوه ها نیازی به بریدن یا جدا کردن پوسته داخلی شان ندارند. برای برخی از میوه ها می توانید کل میوه را در دیس بچینید و آن را به شکل های مختلف تزیین کنید. در این مثال، ایده من برای تزیین نارنگی، استفاده از کل میوه برای چیدن دیس است.

تک فارس www.takfars.ir

اما برای اینکه نارنگی مان را به شکلی تزیین کرده باشم، پوسته سفید رنگ داخلی آن را بر می دارم.

اگر نارنگی هایی دیدید که پوسته سفید رنگ داخلی ندارند، در جریان باشید که آنها با استفاده از یک آنزیم خاص به این شکل در آمده اند. بدین ترتیب که نارنگی ها را پوست کنده و آنها را در یک کاسه یا ظرف آب قرار می دهند. مقداری از این آنزیم را به ظرف اضافه کرده تا پوسته سفید رنگ داخلی آن از بین برود و میوه کاملاً بدون پوسته شود، این شکل نارنگی خیلی خاص به نظر می رسد.

اگر چه با این کار شکل نارنگی زیباتر می شود، اما من دوست ندارم که از یک آنزیم برای زیبا جلوه دادن میوه استفاده کنم.

بنابراین، من این کار را به همان روش قدیمی دوران مدرسه ام انجام می دهم، حتی اگر این روش ۱۰۰ درصد پوسته داخلی نارنگی را از بین نبرد اما به نظرم روش خوبی است.

من با استفاده از یک چاقوی تیز کوچک (داشتن یک چاقوی خوب لازم است.) پوسته سفید رنگ داخل نارنگی را خراش داده و جدا می کنم. از بالای نارنگی شروع می کنم و به آرامی میوه را به سمت پایین می تراشم، همان طور که پیش می روم پوسته سفید رنگ داخلی آن را جدا می کنم. حتی سر سخت ترین پوسته ها هم پس از چند بار تراشیدن، کنده می شوند.

انتهای دیگر نارنگی را هم بتراشید تا مطمئن شوید که پوسته داخلی همه قسمت های میوه را جدا کرده اید. گاهی اوقات برای کندن پوسته نارنگی مجبور می شوم که نوک چاقو را بین تکه های آن بگذارم تا برخی از پوسته های داخلی سر سخت جدا شوند.

هیچ روش جادویی خاصی وجود ندارد. فقط با یک چاقوی خوب قدیمی می توانید همه این مهارت ها را بدست آورید.

image آموزش تصویری تزیین انواع میوه برای مهمانی

چگونه میوه ها را به صورت تزئینی برش بدهیم

روش های زیادی وجود دارند که به کمک آنها می توانید ایده های خود برای ارائه یک سینی میوه چشم نواز بدون استفاده از ابزار فانتزی مانند قالب های شکل دهنده اجرا کنید.

تکفارس

همه ما طبق عادتی نامعلوم ناخودآگاه میوه ها را به یک روش یکسان برش می زنیم. مثلاً دقت کردید همیشه پرتقال را به یک شکل با چاقو قاچ می کنیم؟ برای درست کردن سینی میوه فانتزی، من پرتقال های خونی را به صورت حلقه حلقه برش می زنم و شکل و اندازه متفاوتی به این برش ها می دهم.

image آموزش تصویری تزیین انواع میوه برای مهمانی

برای این کار می توانید از یک اسکوپ میوه هم استفاده کنید. مثلاً اگر می خواهید سینی را با هندوانه تزئین کنید، چند اسکوپ از آن جدا کنید، می توانید از یک قالب شیرینی هم برای برش بعضی قسمت های آن استفاده کنید و همچنین می توانید قسمتی از آن را طبق معمول همیشگی برش بزنید. استفاده از اسکوپ میوه روش خیلی خوبی برای ایجاد شکلی منحصر به فرد برای سینی میوه تان است.

ایده های تزئین سینی میوه با گل های خوراکی

ترکیب گل ها و میوه ها برای ایجاد یک سینی میوه فانتزی ترکیبی بی نظیر است. گل های خوراکی جلوه زیبایی دارند و به شکل فوق العاده ای زیبایی سینی میوه را هم دوچندان می کنند. ناگفته نماند که تنوع رنگی این گل ها هم در این نمایش چشم نواز تاثیر گذارند.

▪ مزه / ترکیبات: این دستورالعمل درست کردن یک سینی میوه تازه و خاص است که ترکیبی بی نظیر از مزه های ترش و شیرین در آن وجود دارد. بسته به اینکه از چه میوه ای برای تزئین این سینی استفاده می کنید، ساختار آن می تواند نرم یا ترد و خشک باشد.

▪ سادگی: تهیه مواد لازم برای این سینی اصلاً مشکل نیست، اما از آنجایی که برای تزئین آن مجبورید روش های مختلفی را امتحان کنید، برش زدن و چیدن صحیح میوه ها کار چندان ساده ای نیست.

▪ زمان: درست کردن سینی میوه ابزار و مواد زیادی می خواهد، پس باید زمان را مدنظر داشته باشید. یک شروع خوب و آماده سازی اولیه مناسب می تواند تا حد زیادی موجب صرفه جویی در وقت شما شود.

برای درست کردن یک سینی میوه تزئین شده نیاز است تا اجزای آن را بشناسید.

▪ میوه: برای هر چه زیباتر شدن سینی میوه تان، پیشنهاد می کنیم از نارنگی، پرتقال، کیوی طلایی و سبز، پرتقال خونی (یا همان پرتقال معمولی)، میوه شور، بلوبری، توت فرنگی، سیب، گلابی، طالبی و هندوانه زرد یا معمولی استفاده کنید.

takfars.ir

▪ گل های خوراکی: یک روش ساده برای افزایش زیبایی و جلوه سینی میوه شما.

دستورالعمل ها

دستورالعمل های درست کردن سینی میوه تزئینی را مرحله به مرحله انجام دهید.

اولین چیزی که به آن نیاز داریم یک کاسه برای قرار دادن قسمت های باقیمانده میوه بعد از برش است. از این قسمت ها که نقشی در تزیین سینی ما ندارند، می توان برای درست کردن سالاد میوه یا اسموتی استفاده کرد. هیچ چیز قرار نیست دور ریخته شود.

▪ نحوه برش زدن کیوی برای تزئین سینی میوه

بیایید با دو کیوی سبز و دو کیوی طلایی گل کیوی درست کنیم. همان طور که قبلاً گفته شد، ابتدا باید کیوی را روی تخته خرد کن قرار دهیم. با استفاده از یک چاقو، کیوی را دقیقاً از وسط آن برش می زنیم.

بعد از اینکه چاقو را داخل میوه فرو کردید مطمئن شوید که کاملاً آن را ببرد و تیغه اش با تخته خرد کن برخورد داشته باشد. سپس کار قبلی را تکرار کنید، این بار برش های خود را با فاصله دو سانتی متری از جای قبلی بزنید. به همین ترتیب برش های خود را ادامه دهید تا تمام میوه خرد شود.

بعد از اینکه برش حلقه ای میوه تمام شد، چاقو را بچرخانید و این بار دو قطعه بریده شده اولیه را در دو جهت مخالف برش بزنید. در واقع شما با این کار یک برش زیگزاگی روی میوه ایجاد می کنید.

بعد از اتمام این کار، دو طرف میوه را از هم باز کنید تا گل کیوی نمایان شود.

بقیه کیوی ها را پوست بکنید و آنها را به صورت حلقه حلقه ببرید. بعضی از این قطعه ها را مجدداً با قالب شکل دهنده، برش بزنید. سپس شکل های برش خورده را از داخل کیوی جدا کنید.

تک فارس آی آر

سایر حلقه های بریده شده کیوی های طلایی و سبز را هم با قالب شکل دهنده برش بزنید. حالا شکل های برش خورده کیوی طلایی ها را با سبز ها جا به جا کنید. من وقتی می بینم بچه ها با چه دقتی کار کردنم را نگاه می بینم خوشحال می شوم.

اگر می خواهید پوست روی کیوی را بکنید و نمی دانید چگونه باید آن را ببرید، نگران نباشید، انجام این کار ساده است. دو سر میوه را ببرید. با استفاده از یک پوست کن خیلی راحت کیوی را پوست بکنید و سپس آن را حلقه حلقه کنید.

نحوه ساختن توت فرنگی پنکه ای

برای نصف کردن توت فرنگی، بالای آن را با احتیاط نگه دارید. با استفاده از یک چاقوی کوچک تیز آن را از طرفین ببرید و دقت کنید برش شما نباید به سمت بالای میوه باشد. در واقع قسمت بالای توت فرنگی باید دست نخورده باقی بماند. اما تا جایی که می توانید برش های خود را تا نزدیکی این قسمت انجام دهید.

بعد از پایان این کار، قطعات بریده شده را از یکدیگر جدا کنید و به آرامی آن ها را به شکل یک پنکه در آورید.

نصفه دیگر توت فرنگی را با توجه به اندازه آن، به دو یا سه قسمت تقسیم کنید و با استفاده از قالب شیرینی آنها را به شکل های مختلف در بیاورید. حالا می توانید این شکل ها را دور پنکه توت فرنگی بچینید. باقیمانده های میوه را داخل کاسه پس مانده ها بریزید.

▪ آماده سازی سایر میوه ها

پوست و دانه های هندوانه را جدا کنید. طالبی را از وسط و درازای آن نصف کنید. هر دوی این میوه ها را قاچ های باریک زده و در کنار هم قرار دهید.

برای جدا کردن پوسته های سفید روی نارنگی، از یک چاقوی کوچک تیز می توانید کمک بگیرید. از قسمت بالای نارنگی به آرامی چاقو را به سمت پایین بیاورید و پوست روی آن را بتراشید. با تکرار این روش حتی سفت ترین پوسته ها هم از گوشت میوه جدا می شوند. همچنین، برای اطمینان خاطر از پاک شدن کامل نارنگی می توانید این عملیات را یک بار از سمت مخالف هم انجام دهید (از پایین به بالا).

یکی از پرتقال های خونی را حلقه حلقه کنید و بقیه را به صورت عادی قاچ کنید.

TakFars

میوه شور (گل ساعتی) را هم از وسط نصف کنید.

سیب ها و گلابی ها را به صورت باریک قاچ کنید. قطعات بریده شده را داخل ظرف آب نمک قرار دهید تا رنگ آنها قهوه ای نشود. قبل از استفاده از این قطعه میوه ها، باید آنها را خشک کنید.

هندوانه زرد را از وسط قاچ کنید. یکی از نیمه ها را با یک قالب شیرینی بزرگ به شکل های مختلف برش بزنید. نیمه دوم میوه را به صورت برش های بزرگ سه گوش با پوست ببرید.

image آموزش تصویری تزیین انواع میوه برای مهمانی

نحوه چیدمان سینی تزئینی میوه های تازه

خب حالا چطور باید این میوه های بریده شده را روی سینی بچینیم؟ اولین چیزی که لازم دارید یک سطح صاف است. مثلاً می توانید از یک سینی تخت یا حتی تخته چوبی بزرگ استفاده کنید.

با هندوانه شروع کنید. قطعات سه گوش هندوانه زرد را به عنوان زیر بنای این چیدمان روی سینی قرار دهید.

فضاهای خالی بین هندوانه ها را با قطعات بزرگتر میوه مثل پرتقال خونی، قاچ های طالبی، گل های کیوی و میوه های گل ساعتی نصف شده پر کنید.

حالا بقیه میوه ها را با یک استراتژی به سلیقه خودتان بچینید. منظور از استراتژی، چیدن میوه ها به صورت یکنواخت است. نباید از یک میوه فقط در یک طرف سینی استفاده کنید.

هدف ما نمایش رنگ های مختلف در سراسر سینی میوه است. همچنین می توانید قطعات کوچک تر میوه را که به شکل های مختلف بریده اید همراه با بلوبری ها روی سایر میوه های سینی بچینید.

تک فارس

بعد از این کار، سینی را روی زمین قرار دهید. شاید حرفم خنده دار به نظر برسد، اما با این کار دید بهتری نسبت به سینی پیدا می کنید که می تواند در چیدمان بهتر میوه ها و پخش رنگ ها روی سینی به شما کمک کند.

بعد از اتمام این مرحله، گل های خوراکی را در بین میوه ها قرار دهید.

▪ قالب های شکل دهنده برای میوه ها: شما می توانید هر میوه ای را به شکل های مختلف ببرید و در موارد مختلفی از آنها استفاده کنید. مثلاً با قالب های مخصوص کریسمس آنها را برای تعطیلات سال نو آماده کنید، یا با قالب هایی به شکل کاسپر (شخصیت روح کارتونی) برای جشن هالووین تزئین کنید و می توانید این کار را با هر شکلی که مناسب با تم جشن تولد موردنظر باشد مثلاً ماشین آتش نشانی، تم های مد روز و حتی برش هایی به شکل میوه انجام دهید.

▪ نوع میوه: هیچ اجباری برای استفاده از میوه هایی خاص در تزئین این سینی میوه وجود ندارد. شما می توانید صرفاً یک سینی با تم رنگی داشته باشید، یا مثلاً تم میوه های آسیایی، یا اگر قصد دارید کسی را تحت تاثیر کارتان قرار دهید، سعی کنید تا حد امکان از میوه های فانتزی برای تزئین سینی میوه تان استفاده کنید.

▪ جایگزین پرتقال خونی: به جای این میوه می توانید از پرتقال معمولی استفاده کنید.

▪ جایگزین هندوانه زرد: می توانید از هندوانه معمولی (قرمز) به جای این هندوانه استفاده کنید.

▪ جایگزین طالبی: جایگزین این میوه را می توانید از بین سایر میوه های این خانواده انتخاب کنید، خصوصاً یکی از میوه های خربزه زرد یا خربزه بابانوئل.

▪ جایگزین گل خوراکی: گل های خوراکی فقط نمونه ای از تزئیناتی هستند که شما می توانید برای زیباتر شدن چیدمان سینی میوه خود از آنها استفاده کنید. می توانید به جای آنها از آبنبات، شکلات، ترافل های تزئینی و حتی کلوچه استفاده کنید.

image آموزش تصویری تزیین انواع میوه برای مهمانی

▪ آیا می توانیم سینی میوه را از قبل آماده کنیم؟

www.takfars.ir

بله، شما می توانید سینی میوه را از قبل آماده کنید، که این مزیت خوب باعث می شود بتوانید آن را به خانه دوستتان ببرید و به عنوان یک غذای حاضری در مراسم خاصی استفاده کنید. البته، در هوای گرم بهتر است آن را در یخچال نگه داری کنید. می دانم که بعضی وقت ها فضای کافی در یخچال پیدا نمی شود، به خاطر همین میوه ها را به صورت بسته های جداگانه در یخچال قرار می دهم و هر زمان که لازم بود آنها سرو شوند چیدمان سینی را انجام می دهم.

▪ ماندگاری میوه های بریده شده چقدر است؟

میوه های بریده شده را می توانید حدوداً تا سه روز در یخچال نگهداری کنید البته به شرطی که آنها را در یک ظرف در بسته یا کیسه های چند بار مصرف مخصوص نگهداری میوه و سبزیجات قرار دهید. البته بعضی میوه ها که اکسیده می شوند، مثل سیب و گلابی، حتی بعد از تغییر رنگ (قهوه ای شدن) هم برای خوردن مناسبند.

▪ آیا درست کردن سینی میوه خانگی به صرفه تر است؟

بدون شک بله. اگر خودتان سینی میوه را درست کنید خیلی ارزان تر از خرید سینی های حاضری در می آید. چون در این حالت فقط پول خرید میوه ها را می پردازید و هزینه ای بابت درست کردن و بسته بندی سینی میوه پرداخت نمی کنید. علاوه بر این، درست کردن میوه توسط خودتان، این امکان را به شما می دهد که از میوه های مدنظرتان برای تزئین سینی استفاده کنید.

طرز تهیه پاستای رژیمی گیاهی همراه با سس قارچ
  1. آموزش پخت کوکو سبزی مجلسی

  2. آموزش پخت رول کدو و بادمجان

  3. طرز پخت سوفله بادمجان مناسب برای مهمانی

  4. آموزش پخت تمام انواع لازانیا گیاهی با گوشت با پنیر

  5. آموزش پخت کیک خانگی شکلاتی پنیری

  6. طرز پخت خوراک کبک مناسب مهمانی های رسمی

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات