آیا می دانستید آشپزی برای سلامتی چه فایده ای دارد

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آیا می دانستید آشپزی برای سلامتی چه فایده ای دارد

image آیا می دانستید آشپزی برای سلامتی چه فایده ای دارد

▪ کاهش استرس

در پایان روز کاری پراسترس به چیزی برای خالی کردن ذهنمان نیاز داریم و آشپزی به ما کمک می کند از تنش و استرس رها شویم. وقتی آشپزی می کنیم، کاری فیزیکی انجام می دهیم و از روال معمول روزانه خود خارج می شویم و خستگی ذهنی مان را برطرف می کنیم.

آشپزی به تمام توجه ما نیاز دارد؛ وقتی کره یا شکر را وزن می کنیم یا تخم مرغ ها را می زنیم، آرام تر می شویم. آشپزی اثری مانند مراقبه دارد، زیرا باید سرعت خود را کم کنیم و متمرکز شویم. در پایان که نتیجه کار را می بینیم هم احساس آرامش بیشتری می کنیم.

دعوت از دوستان برای صرف غذا هم روابط اجتماعی ما را گسترش می دهد و می تواند موجب کاهش استرس شود.

تکفارس آی آر

▪ درمان اضطراب و افسردگی

آشپزی چنان برای سلامت روانی مفید است که درمانگران، کلاس های آشپزی را به عنوان راهی برای درمان بسیاری از مشکلات توصیه می کنند، مشکلاتی مانند

افسردگی

اضطراب

اختلال خوردن

www.takfars.ir

کم توجهی

بیش فعالی (ADHD)

اعتیاد.

در بعضی از کلینیک های سلامت روان از آشپزی به عنوان بخشی از درمان استفاده می شود. بیمار در زمان آشپزی ذهنش را روی چیزی مثبت متمرکز می کند و این فرایند به مقابله با تفکر منفی و افزایش اعتمادبه نفس کمک می کند.

▪ درمان مشکلات روانی با فعال سازی رفتاری

روان شناسان اعتقاد دارند آشپزی خاصیت درمانی دارد، زیرا شبیه نوعی درمان به نام فعال سازی رفتاری (behavioral activation) است. فعال سازی رفتاری یعنی یافتن معنی در کارهایی که انجام می دهیم. به گفته روان شناسان، دلیل تأثیرگذاری دوره های آشپزی درمانی این است که بیمار در ازای تلاش هایش نتیجه ای ملموس به دست می آورد. نتیجه تلاش او غذایی خوشمزه است.

در برنامه های فراوانی در سراسر جهان به افراد دچار اختلالات خلقی و سایر مشکلات کمک می کنند که به عنوان بخشی از درمانشان آشپزی کنند؛ این روش آشپزی درمانی (therapeutic cooking) نامیده می شود. دانشمندان ثابت کرده اند که آشپزی درمانی اثرات مثبتی بر اجتماعی شدن، عزت نفس، کیفیت زندگی و احساسات دارد.

آشپزی به افراد کمک می کند روی یک کار تمرکز کنند و این می تواند به آنها احساس قدرت و کنترلی را بدهد که ممکن است خارج از آشپزخانه و در زندگی روزمره شان از آن برخوردار نباشند.

▪ داشتن احساس بهتر به دلیل خلاقیت

دستورهای آشپزی آسان موجب اضطراب نمی شوند و تمرکز را بالا می برند. طبق مطالعه ای در سال ۲۰۱۶، خلاقیت و شادی را نیز افزایش می دهند. در این مطالعه که رفتار و اقدامات ۶۵۸ نفر از نزدیک بررسی شد، پژوهشگران مشاهده کردند وقتی این افراد کارهای کوچک معنی دار و آرامش بخشی مانند آشپزی را انجام می دهند، شادتر هستند. دانشمندان تصور می کنند که خلاقیت آشپزی موجب می شود افراد احساس کنند اعتمادبه نفس و توانمندی بیشتری دارند و این با نتایج پژوهش های فراوان انجام شده درباره تأثیر خلاقیت بر احساس شادی مطابقت دارد.

تک فارس

▪ احساس آرامش

آشپزی فرد را آرام تر می کند. درمانگری به نام جاستینا واورزونک می گوید: آشپزی می تواند حسی شبیه مراقبه داشته باشد. بسیاری از مراجعان من آشپزی را حالتی از تمرکز کامل توصیف می کنند، حالتی که در آن زمان را فراموش می کنند و فقط روی کاری متمرکز می شوند که دارند انجام می دهند. برای کسی که با افکار منفی و نگرانی ها می جنگد و همواره با تردید، ترس و شرم مواجه است، آشپزی می تواند خروجی سالمی باشد که آرامش و حس خوب را به او می دهد.

او می گوید این آرامش می تواند به جسم نیز منتقل شود: آشپزی علاوه بر ذهن، جسم را نیز آرام می کند. آشپزی موجب می شود غرق کارتان شوید و تنشی را که با احساس اضطراب یا افسردگی در جسم ظاهر می شود، آزاد می کند.

▪ تأثیر مثبت آشپزی برای دیگران

جنبه دیگر آشپزی که برای سلامت روان مفید است، آشپزی کردن برای دیگران است. پژوهش نشان داده است که در بسیاری از فرهنگ ها آشپزی نوع دوستانه (Altruistic cooking) راهی برای ایجاد پیوند با دیگران است؛ شما آشپزی می کنید تا نشان دهید به دیگران اهمیت می دهید. جشن بگیرید و دیگران را خوشحال کنید یا صرفا شکمشان را سیر کنید.

واورزونک می گوید: آشپزی می تواند دری برای ارتباط و پیوند باشد. هیچ تردیدی وجود ندارد که غذا افراد را کنار هم جمع می کند. برای کسی که در برقراری روابط اجتماعی مشکل دارد، به اشتراک گذاشتن غذای خانگی با دیگران می تواند تأثیر زیادی داشته باشد. بازخورد مثبت و صرفا دیدن اینکه دیگران از غذای شما لذت می برند، تشکر می کنند و برای آنچه پخته اید ارزش قائل هستند، تأثیر قدرتمندی بر بازسازی تصور شما از ارزش و اهمیت خود دارد.

▪ بهبود رابطه با همسر

آشپزی می تواند ارتباط شما را قوی تر کند، به ویژه اگر با هم آشپزی می کنید. با آشپزی کردن زمان بیشتری را با یکدیگر سپری می کنید و این ارتباط و همکاری را تقویت می کند.

البته می توانید کارهای دیگری مانند تماشای تلویزیون را نیز با هم اانجام دهید، ولی آشپزی کردن به مراتب بهتر است زیرا باید درباره غذایی که می پزید به توافق برسید و این راه خوبی برای یادگیری رسیدن به توافق است، به ویژه اگر سلیقه های متفاوتی داشته باشید. در پایان نیز با هم از چیزی که پخته اید لذت می برید. آشپزی به داشتن رابطه سالم کمک می کند.

▪ جمع کردن خانواده در کنار هم

T A K F A R S

آشپزی راهی عالی برای جمع کردن تمام اعضای خانواده پشت یک میز و تقویت پیوند شما با عزیزانتان است. هرچه بیشتر برای خانواده تان غذا بپزید، بیشتر دور هم جمع می شوید و رابطه میان شما نیز نزدیک تر و صمیمی تر می شود. همه غذای خانگی را دوست دارند، حتی نوجوانان بهانه گیر یا افراد سخت گیر و بدغذا.

آشپزی می تواند فعالیتی خانوادگی نیز باشد. مثلا نوه ها می توانند در آماده کردن مواد اولیه یا چیدن میز کمک کنند یا دستور آشپزی را برای بزرگ ترها بخوانند. پس از آماده شدن غذا و چیدن میز، همه دور میز جمع می شوند و درباره زندگی شان حرف می زنند. غذا صحبت کردن و معاشرت را بیشتر می کند. صحبت کردن با دوستان یا اعضای خانواده سر میز شام می تواند نقش زیادی در کاهش استرس و بهبود روحیه داشته باشد. اعضای خانواده را دور هم جمع کنید و از زندگی یکدیگر باخبر شوید.

اگر تنها زندگی می کنید، یکی از دوستان، همکاران یا همسایگان را برای صرف غذا دعوت کنید. تقسیم کردن غذا با دیگران راه خوبی برای گسترش روابط اجتماعی شماست.

▪ فواید آموزش آشپزی برای کودکان

آشپزی راه بسیار خوبی برای وقت گذراندن با بچه هاست. آموزش اصول ابتدایی آشپزی به کودکان مهم است، زیرا آشپزی از آن مهارت های زندگی است که در آینده به کارشان خواهد آمد.

آموزش آشپزی شما و فرزندانتان را به یکدیگر نزدیک تر می کند. یادگیری آشپزی کودکان را تشویق می کند که غذاهای جدید را امتحان کنند. مطالعات نشان داده اند که آموزش آشپزی به کودکان احتمال تغذیه سالم ترشان در آینده را بالا می برد. به علاوه آموزش آشپزی روشی سرگم کننده برای آموزش اندازه گیری ها و ریاضیات پایه به کودکان است.

▪ تأثیر آشپزی بر اجتماعی ترشدن

فرایند آشپزی بدون برقراری روابط اجتماعی با دیگران ممکن نیست. وقتی برای خرید به خواربارفروشی می روید، باید با دیگران ارتباط برقرار کنید. یا وقتی به قصابی می روید و درباره نوع گوشت سؤال می پرسید یا از صندوق دار می پرسید که اوضاع چطور است، با آنها ارتباط برقرار می کنید. ارتباط داشتن با دیگران برای سلامت روانی و اجتماعی مفید است.

غذاخوردن با دیگران نوعی ارتباط است و به شما امکان می دهد که در زندگی آنها شریک شوید. آشپزی کردن برای دوستان و خانواده شکلی از پرورش و حمایت از آنهاست و در زمان خوردن غذا فرصتی را برای معاشرت فراهم می کند.

آشپزی برای دیگران شما را به جامعه متصل می کند و موجب می شود حس کنید که خدمتی ضروری و مفید را ارائه می دهید.

تک فارس www.takfars.ir

▪ افزایش محبوبیت شما

توانایی آشپزی بسیار تأثیرگذار است، به ویژه اگر آشپزی شغل شما نباشد و برای سرگرمی یا توسعه مهارت هایتان آشپزی می کنید. آشپزی شما را در نظر دیگران دوست داشتنی و جذاب می کند. زیرا همه عاشق خوردن غذاهای خوشمزه هستند. پس اگر آشپز خوبی باشید، محبوب تر و جذاب تر می شوید، زیرا دیگران را با غذاهای خوشمزه خود خوشحال می کنید.

▪ شادتر بودن

حتی پختن کیک فنجانی یا چیزی ساده نیز ذهنیت فرد را بهتر می کند، زیرا وقتی آشپزی می کنید حواس خود را تحریک می کنید. چیزهایی مانند لمس کردن آرد جدیدی که از بازار خریده اید، بوی توت فرنگی های تازه و صدای تکان دادن همزن حواس شما را تحریک می کنند و این موجب ترشح اندورفین بیشتر می شود، یعنی همان هورمون شادی که لبخند را روی لبانتان می آورد.

دلیل دیگر این است که وقتی روی زمان حال تمرکز می کنید، نمی توانید به مشکلات خود فکر کنید و مجبورید آنها را کنار بگذارید، حتی برای چند دقیقه. این به شما کمک می کند که از نظر احساسی قوی تر و در نتیجه شادتر باشید.

مطالعه ای نشان داد که کمی خلاقیت و نوآوری در آشپزخانه می تواند موجب شادترشدن فرد شود. این مطالعه، که در مجله روان شناسی مثبت هم منتشر شده است، نشان می دهد افرادی که مرتب پروژه های کوچک و خلاقانه ای مانند آشپزی را انجام می دهند، احساس آرامش و شادی بیشتری در زندگی روزمره شان دارند. پژوهشگران ۶۵۸ نفر را به مدت دو هفته زیر نظر گرفتند و مشاهده کردند که انجام پروژه های کوچک و روزانه در آشپزخانه موجب اشتیاق بیشتر افراد به کارهایشان در روز بعد می شود.

▪ افزایش اعتمادبه نفس

وقتی چند ساعت از وقت خود را صرف پخت کیک می کنید، در پایان احساس موفقیت می کنید و وقتی کیک را می برید و به اعضای خانواده می دهید، می توانید افتخار کنید که شما آن را پخته اید. این حالت شبیه وقتی است که پروژه ای را تمام کرده اید و نتایج آن را به دیگران نشان می دهید و در نتیجه اعتمادبه نفس بالایی پیدا می کنید.

این موفقیت ساده می تواند عزت نفس شما را بالا ببرد و به شما اعتمادبه نفس بدهد تا بتوانید چیزهای جدید را در زندگی تجربه کنید، به ویژه اگر در ابتدا آشپز خوبی نبودید، زیرا متوجه می شوید که با کمی تلاش می توانید کارهایی را که بلد نیستید یاد بگیرید و انجام دهید.

آشپزی کار راحتی نیست، ولی وقتی نتیجه کار خوب می شود اعتمادبه نفستان بالا می رود. مطالعه ای نشان داد که کلاس های آشپزی اعتمادبه نفس و تمرکز افراد را افزایش می دهند. دریافت بازخورد خوب برای غذایی که برای دیگران آماده کرده اید، می تواند تأثیر خوبی روی عزت نفس شما داشته باشد.

تکفارس

▪ افزایش خلاقیت

آشپزی نباید همیشه دقیقا طبق دستور انجام شود. حتی مجبور نیستید که چیزی را مستقیما از روی کتاب آشپزی یا وب سایت های آموزش آشپزی بپزید. پس از مدتی آشپزی کردن به تدریج در آن مهارت پیدا می کنید و بسیاری از روش های آشپزی را می آموزید. این زمانی است که دیگر می توانید خودتان مشغول کاوش و کسب تجربه در آشپزی شوید و دستورپخت ها و غذاهای خودتان را ابداع کنید.

▪ گسترش دانش ما درمورد جهان

با پختن غذاهای کشورهای مختلف، بیشتر درباره فرهنگ کشورها و مزه های گوناگون می آموزیم. آموختن درباره غذا می تواند شگفت انگیز باشد، چون غذاهایی را کشف می کنیم که قبلا درباره شان چیزی نشنیده بودیم. شاید عشق شما به آشپزی موجب شود که هر سال به جای جدیدی سفر کنید.

▪ افزایش مهارت های مدیریت زمان

هنگام مدیریت زمان شاید لازم باشد که برای تنظیم زمان بخش های مختلف فرایند آشپزی از زمان سنج استفاده کنیم تا مطمئن شویم که مواد اولیه غذا به اندازه کافی می پزند.

▪ صرفه جویی در هزینه ها

بیرون غذاخوردن ارزان نیست، به ویژه وقتی هزینه رفت وآمد به رستوران را نیز اضافه کنید. غذاهای منجمد فروشگاه ها نیز ارزان نیستند. اگر تمام مواد لازم را بخرید و خودتان در خانه آشپزی کنید، هزینه هایتان کاهش می یابد. می توانید برنامه ریزی کنید و فهرست مواد موردنیاز برای ماه آینده را تهیه کنید.

اگر بتوانید میوه و سبزیجات موردنیازتان را در باغچه بکارید، بیشتر در هزینه ها صرفه جویی خواهید کرد.

▪ کسب درآمد از آشپزی

takfars.ir

اگر در آشپزی مهارت پیدا کرده اید و از انجام آن لذت می برید می توانید آن را به شغل دوم خود تبدیل کنید و با آن کسب درآمد کنید.

راه های گوناگونی برای فروش غذاها وجود دارد. مثلا می توانید وب سایتی را راه اندازی کنید و از غذاها و کارهایتان عکس بگیرید و در آن قرار دهید. از شبکه های اجتماعی نیز می توانید استفاده کنید. با ساخت ویدئوهایی برای یوتیوب می توانید مهارت های آشپزیتان را به دیگران نشان دهید. با این کار به مشتریان بالقوه خود نشان می دهید که در آشپزی ماهر هستید.

شاید پس از مدتی نیز تصمیم بگیرید که وارد دنیای آشپزی شوید و به سرآشپزی حرفه ای تبدیل شوید یا رستورانی باز کنید و آشپزی را به شغل اصلی تان تبدیل کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

چطور در کسب و کار شخصی خودم موفق باشم
  1. آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن برای سلامتی مضر است

  2. نگرانی چطوری سلامتی ما را از بین می برد و راه حل

  3. آیا عصبانی شدن برای سلامتی مفید است

  4. آیا دروغ گفتن برای سلامتی بدن مضر است

  5. برنامه ریزی روزانه چه فایده ای برای موفقیت دارد

  6. موسیقی صبحگاهی چه تاثیری بر روی سلامتی دارد

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات