تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب جالب

آشنایی با کلم زینتی و نحوه کاشت و نگهداری آن

image آشنایی با کلم زینتی و نحوه کاشت و نگهداری آن

با فرارسیدن فصل بهار و گرم شدن هوا و با شکل گیری ساقه های گل از زیبایی آنان کاسته می شود و قبل از این بروز این مسئله نسبت به حذف انان از بستر کاشت باغچه ها اقدام میکنند. نام انگلیسی این گیاه Ornamental Cabbage یا Ornamental Kale است.

کلم زینتی Brassica oleraceae Acephala بومی نواحی مدیترانه تا اسیای صغیر است .

این گیاه به دلیل برگهای رنگینی که دارد جهت کاشت در فضای سبز بخصوص در ماه های سرد سال مورد توجه قرار گرفته است و به عنوان گیاهی یکساله کشت و کار می شود. در واقع این گیاه در فصل پاییز کاشته می شود و سراسر پاییز و زمستان می تواند زینت بخش باغچه ها باشد .

شرایط محیطی

تکفارس آی آر

آبیاری: اصولا به خاکی مرطوب نیاز دارد اما این به معنی خیس و گل بودن خاک نیست . چنین شرایطی موجب پوسیدگی ریشه ها و ساقه ها و از بین رفتن گیاه میشود . خشکی کشیدن نیز یکی از دلایل عدم رشد مناسب این گیاه و زود به گل رفتن آن است . بهتر است زمانی که سطح خاک رطوبت خود را از دست می دهد نسبت به آبیاری آنان اقدام کرد.

نور: به مکانی با نور کامل یعنی حدود ۸-۶ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد . مکانهای سایه موجب فاصله گرفتن برگها از هم و عدم تراکم مناسب تاج می شوند . همچنین در چنین شرایطی برگها کم رنگ و نازکتر نیز می شوند . اگر دمای هوای منطقه شما کمی در پاییز گرم است گیاهان را در جایی بکارید که در بعد از ظهر از سایه برخوردار باشد.نور شدید به همراه هوای گرم از جمله دلایل سوختگی حاشیه برگها و همچنین رنگهای کدر برگها است.

دما: این گیاهان تحمل گرمای تابستان را ندارند. حداکثر دمای گرم مطلوب آن حدود ۲۷ درجه است . سرمای زمستان را تا حدود ۱۵- درجه سانتیگراد را به خوبی تحمل میکنند و البته این به شرطی است که سرد شدن هوا به تدریج انجام گیرد در غیر اینصورت و سرد شدن ناگهانی هوا به صورت شدید، بافتهای این گیاه سرمازده خواهند شد. گرمای هوا مانع از این است که این گیاهان را در اواخر بهار و یا طی تابستان تکثیر کرد. چون گیاهان جوانی که با گرما روبرو شوند ساقه هایی بلند دارند که برگها با فاصله زیادی روی آن قرار میگیرند و ظاهر زیبایی ندارند. همچنین هوای گرم مانع از ظهور رنگ زیبای برگها می شود . به همین دلیل کاشت و تکثیر انان به اوایل پاییز موکول می شود تا از دمای هوای مناسب بهره مند شوند. بهترین رنگ برگ این گیاهان در دمای ۱۰ درجه سانتیگراد بروز میکند .

خاک: این گیاه به مواد مغذی نسبتا خوبی نیاز دارد. به عنوان مثال اگر خاک را با نسبتهای مساوی از کود بسیار پوسیده دامی و خاک برگ مخلوط کنیم و بعد گیاهان را بکاریم ، به خوبی رشد خواهند کرد و از آنجایی که به عنوان گیاهانی یکساله و فصلی استفاده می شوند دیگر نیازی به مصرف کود نیست . همچنین چنین دستورالعملی را معمولا برای انواع کلم برگ که قرار است مصرف خوراکی داشته باشند استفاده میکنند برای نمونه های زینتی که قرار نیست به مصرف خوراکی برسند و رشد فراوانی کنند می توان از فرمولی ساده تر استفاده کرد یعنی خاک را با خاک برگ نیز مخلوط کنیم کافی است. همچنین اگر متوجه عدم رشد مناسب این گیاهان شدیم می توان در طی فصل رویش نیز از فرمولهای کودهای تجاری همانند ۲۰-۲۰-۲۰ به میزان یک گرم در یک لیتر هر ۴-۳ هفته یکبار استفاده کرد. البته اگر بتوان از کودهایی با میزان نیتروژن پایین تر همانند فرمولهای ۲۰-۲۰-۱۰ و یا سایر فرمولهای مشابه استفاده کرد رنگ برگها بهتر خواهد شد.

تکثیر: این گیاه توسط بذر تکثیر می شود . زمان مناسب نیز اواخر تابستان یا اوایل پاپپز است به هر حال زمان کاشت باید به گونه ای باشد که قبل از فرارسیدن اولین یخبندان زمستانه ، از انتقال گیاهان به بستر اصلی کاشت چند هفته گذشته باشد . برای کاشت می توان از خاکی نرم و الک شده استفاده کرد. ابتدا خاک را مرطوب می کنیم و بعد بذرها را روی سطح قرار میدهیم . بذرها برای جوانه زنی به نور نیاز دارند. دمای ۱۸ درجه برای جوانه زنی مناسب است و در صورت مناسب بودن شرایط جوانه زنی بذرها ۳-۲ هفته طول می کشد .اگر در مکانی بجز بستر اصلی نسبت به کاشت بذرها اقدام میکنید زمانی که گیاهان جوان به طول حدود ۸-۷ سانتیمتر رسیدند مناسب انتقال به مکان اصلی کاشت می شوند . فاصله گیاهان ۶۰-۴۵ سانتیمتر مناسب است . از زمان کاشت بذر تا زمانی که گیاه به حداکثر اندازه خود برسد در حدود ۱۴-۱۱ هفته می تواند طول بکشد.

www.takfars.ir

آفات و بیماریها: شته ، تریپس، سوسکهای ککی، حلزونها از آفات این گیاه هستند . از بیماریها نیز می توان به بوترتیس، لکه برگی و سفیدک پودری اشاره کرد .

image آشنایی با کلم زینتی و نحوه کاشت و نگهداری آن

گلها

image آشنایی با کلم زینتی و نحوه کاشت و نگهداری آن

غلافهای میوه

image آشنایی با کلم زینتی و نحوه کاشت و نگهداری آن

بذرها

image آشنایی با کلم زینتی و نحوه کاشت و نگهداری آن

image آشنایی با کلم زینتی و نحوه کاشت و نگهداری آن

image آشنایی با کلم زینتی و نحوه کاشت و نگهداری آن

تک فارس

image آشنایی با کلم زینتی و نحوه کاشت و نگهداری آن

image آشنایی با کلم زینتی و نحوه کاشت و نگهداری آن

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››