آدم های مغرور و خودشیفته چطور رفتار می کنند

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آدم های مغرور و خودشیفته چطور رفتار می کنند

image آدم های مغرور و خودشیفته چطور رفتار می کنند

زبان بدن بدون هیچ کلامی می تواند به ما کمک کند دقیق تر افراد را بررسی کنیم و دچار اشتباه نشویم. مخصوصا درباره افراد خودشیفته که نشانه های ظاهری و رفتاری آنها تا حد زیادی شبیه افراد خجالتی است. مثلا به مقایسه این رفتارها توجه کنید

▪ رفتار فرد خودشیفته

از برقراری ارتباط چشمی اجتناب می کند

حالت چهره سرد و غیرصمیمی دارد

تکفارس آی آر

افراد ناآشنا یا جدید را در جمع نادیده می گیرد

درباره موفقیت ها و دستاوردهایش سخنرانی می کند، آن هم زمانی که کسی از او نخواسته است چیزی بگوید.

▪ رفتار فرد خجالتی

از برقراری ارتباط چشمی با دیگران پرهیز می کند

حالت چهره بی علاقه یا عبوس دارد

www.takfars.ir

افراد ناآشنا یا جدید در جمع را نادیده می گیرد

صرفا با افرادی صحبت می کند که می شناسد

دوست دارد عمدا حسی را منتقل کند که انگار سرش شلوغ است.

بسیار خوب، مشاهده می کنید که چندتا از این رفتارها در افراد خودشیفته و خجالتی مشترک است. به همین دلیل قضاوت آنها صرفا از روی رفتار ممکن است اشتباه باشد، اما تجزیه وتحلیل زبان بدن دقیق تر است و می تواند به ما کمک کند درک کنیم آیا فردی که با او روبه رو هستیم چنین اختلالی دارد یا نه.

▪ ژست افراد خودشیفته؛ مغرور با اعتمادبه نفسی دروغین

خودشیفته ها مغرورند، اما همیشه پرتنش هستند. هرقدر هم سعی کنند آن را پنهان کنند نمی توانند. توصیف ژست فرد خودشیفته دقیقا این گونه است

شانه هایش را صاف نگه می دارد و سینه را جلو می دهد که نشان دهد اعتمادبه نفس زیادی دارد، اما این حالتش کاملا مصنوعی است و عضلاتش خشک و سفت هستند.

در نگاه اول این طور به نظر می رسد که انگار واقعا خودش را باور دارد، اما اگر دقت کنید، به خوبی متوجه می شوید که چطور برای پنهان کردن تنش و حفظ اعتمادبه نفس دروغینش تلاش می کند.

در چهره این فرد اثری از مهربانی، همدلی و نرم خویی دیده نمی شود.

فرد خودشیفته حتی در موقعیت هایی که باید راحت و صمیمی باشد هم ژست مغرورش را حفظ می کند. حتی در روابط عاشقانه هم کنترلش را از دست نمی دهد و سعی می کند تا حد امکان ادا و اطوارش را حفظ کند. روان شناسان حتی از ارتباط خودشیفتگی بیمارگونه با مشکلات حین رابطه ج.ن.س.ی صحبت کرده اند که دقیقا به دلیل همین اختلال ایجاد می شود.

تک فارس

جالب است که این فرد سعی می کند ظاهری مغرور و بااعتمادبه نفس داشته باشد، اما در زبان بدنش تضادهایی را مشاهده می کنیم. مثلا مانند افراد بااعتمادبه نفس شانه های صاف و سینه جلوداده دارد، اما دست هایش اغلب در جیب یا روی باسن و کمرش هستند که با آن نشانه ها در تناقض است.

▪ چشم های فرد خودشیفته؛ اغواکننده اما ترس آور

خودشیفته ها به نگاهشان معروف اند. آنها می توانند با نگاهشان شما را اغوا و جذب کنند یا حتی دلهره به جانتان بیندازند و بستگی دارد در آن لحظه چه نیتی داشته باشند. در زبان بدن فرد خودشیفته، چشم ها اهمیت زیادی دارند.

چشم های فرد خودشیفته همیشه هوشیارند و آماده دریافت نشانه هایی که بتواند از آنها سود ببرد. گاهی اوقات ممکن است نگاه این افراد را با افراد مبتلا به روان پریشی اشتباه بگیرید، اما تفاوتی بزرگ بین آنها وجود دارد. چشم های فرد خودشیفته برخلاف روان پریش ها همیشه سرزنده و متمرکز است. ابروها را هم فراموش نکنید؛ ابروهای افراد خودشیفته معمولا پرپشت و بلندند.

فرد خودشیفته می تواند با نگاهش دروغ هایش را به شما بقبولاند

چشم های او خیلی بهتر از کلماتش صحبت می کنند. فرد خودشیفته می داند که چطور برای مدتی طولانی نگاهش را به همان حالت نگه دارد و آن قدر به فرد مقابلش زل بزند تا احساس کند که قربانی اش استرس گرفته است. چشم هایش گاهی می توانند مانند آهنربا افراد را به خود جذب کنند.

به لطف همین نگاه ها، فرد خودشیفته موفق می شود جایی که نمی تواند بحث را عوض کند، دروغ بگوید و با نگاهش دروغش را به فرد مقابل بقبولاند. اگر دقت کنید، اغلب دست هایش را در ناحیه باسن یا پایین کمر قرار می دهد.

فرد خودشیفته با کمک پاسخی که به نگاهش می دهید، تشخیص می دهد که چه شخصیتی در مقابلش قرار گرفته است. اگر فردی خجالتی باشید و نتوانید ارتباط چشمی تان با او را مدیریت کنید، قربانی فوق العاده ای برای او خواهید بود زیرا به راحتی تسلیمش می شوید.

البته اگر فردی قوی باشید و به راحتی از پس اغواکنندگی نگاه های او برآیید، باز هم تضمینی نیست که شما را طعمه نکند. زیرا وقتی می فهمد که فرد مقابلش شخصیت قوی تری دارد، برای گیرانداختن او بیشتر تلاش می کند.

فرد خودشیفته نگاهی تحقیرآمیز دارد

T A K F A R S

بسیاری از مواقع ممکن است افراد بسته به موقعیتشان به بی ادبی یا اشتباه فردی دیگر واکنشی شدید نشان دهند و حتی از کوره در بروند. مثلا کسی که کارفرماست شاید به دلایل مختلفی عصبانی شود، مثل

عملکرد ضعیف کارمند

رفتار فردی در رستوران

اشتباه پیشخدمت

خطای یکی از اعضای خانواده

رفتار بی ادبانه عضوی دیگر.

در چنین مواقعی اگر فرد خودشیفته باشد، رفتاری افراطی و توهین آمیز دارد.

ممکن است صدای او بیش از حد بلند، ناراحت کننده یا قضاوت کننده باشد و اگر به زبان بدنش دقت کنید، می بینید که با حالتی تحقیرآمیز از بالا به پایین به فردی که اشتباه کرده است نگاه می کند و حالت تهاجمی دارد. یعنی حرکاتش تندوتیز است، دست ها روی باسن یا کمی پایین تر از کمر قرار می گیرند و از فرایند انتقاد لذت می برد. حتی اگر بخواهید او را آرام کنید، اصلا اجازه نمی دهد و نه تنها حمله را متوقف نمی کند، بلکه شدیدتر پیش می رود.

▪ حالت چهره افراد خودشیفته؛ چهره ای خنثی با لبخند دروغین

حالت چهره فرد خودشیفته اغلب شبیه افراد خشک و جدی است که سعی می کنند احساساتشان را بروز ندهند. ممکن است گاهی لبخندی خفیف بزند که مشخصا اجباری است و شرایطِ آن لحظه ایجاب می کند وگرنه در بیشتر مواقع لب هایش را سفت نگه می دارد و به سمت جلو می دهد (مانند لب های پروتزشده) و البته با حالتی غیرطبیعی این کار را می کند.

تک فارس www.takfars.ir

به طور کلی چهره فرد خودشیفته هر چیزی هست جز چهره ای واقعی. البته افرادی که مجذوب کاریزمای او هستند به سختی می توانند چنین چیزی را تشخیص بدهند.

زبان بدن فرد خودشیفته تا حد زیادی از حالات چهره او تشکیل شده است. با این حال، او سعی می کند حالت چهره اش تا حد امکان خنثی باشد که کسی نتواند به راحتی آن را رمزگشایی کند و به درونیاتش پی ببرد. به این افراد اصطلاحا پوکر فیس می گویند.

به سختی می توانید از چنین فردی انتظارِ واکنش هایی خاص مانند خنده ای ساده و صمیمانه یا ابراز شگفتی داشته باشید. البته این بدان معنا نیست که او نمی تواند؛ اتفاقا او خوب می داند چطور این هیجانات را ابراز کند، فقط باید دلش بخواهد و تصمیم بگیرد که این کار را انجام بدهد.

▪ خنده های فرد خودشیفته؛ خنده ای از سر رضایت با دیدن شکست دیگران

آخرین نشانه غیرکلامی برای تحلیل رفتار افراد خودشیفته خنده های آنهاست. منظورمان از خندیدن آن زمانی نیست که بی اختیار می خندد. داریم درباره خنده ای صحبت می کنیم که در لحظاتی خاص خود را نشان می دهد، یعنی وقتی فرد خودشیفته به هدفش می رسد و تسلیم شدن یکی از قربانیانش را می بیند یا مشاهده می کند که رقیبش شکست خورده است.

خنده او نشان می دهد که از شکست دیگران خوشحال است و اگر خودش هم در این شکست سهیم بوده باشد، با لذت و رضایت بیشتری می خندد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

عادت هایی که حتما حتما باید در سال جدید ترک کنید
  1. آیا من آدم افسرده ای هستم چطور بفهمم

  2. چرا آدم ها گریه میکنند

  3. بهترین مدل رفتار و حرف زدن در دوران نامزدی چطوری است

  4. چطور آدم خوش بینی باشم

  5. مقاله علمی درباره روش های درمان دارویی یا رفتاری افسردگی

  6. آدم های باهوش چطوری صحبت می کنند

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات