تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
روانشناسی

آدم های باهوش چطور صحبت می کنند

image آدم های باهوش چطور صحبت می کنند

مهم نیست که چقدر با استعداد یا موفق هستید، عبارات خاصی وجود دارند که بلافاصله دید اطرافیان را نسبت به شما تغییر می دهند و باعث می شوند با نگاهی منفی به شما بنگرند.

افراد باهوش در ارتباط با دیگران در زندگی یا محیط کاری از بیان بعضی جملات و حرف ها دوری می کنند تا دیگران نگاه منفی به آن ها نداشته باشند.

جملاتی وجود دارند که نمی توانید و نباید به آسانی در محل کار خود به زبان آورید. این عبارات قدرتی دارند که شما را بد جلوه می دهند. بدتر از همه این که اگر این کلمات گفته شوند، دیگر نمی شود کاری کرد. غالبا برخی از جملات و اظهار نظرهای بی خود بیشترین آسیب را می زنند، اظهار نظرهایی که شما را در چشم دیگران نالایق و بدون اعتماد به نفس جلوه می دهند.

این جملات آنقدر بار منفی دارند که در کوتاه مدتی روی افراد نیز تاثیر منفی می گذارند و باعث تضعیف جایگاه شغلی تان می شوند. بنابراین لازم است از این جملات دوری کنید. در این قسمت تعدادی از آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

تکفارس آی آر

این عادلانه نیست

همه ما می دانیم که زندگی عادلانه نیست. گفتن این که ” این عادلانه نیست یا این انصاف نیست” یعنی این که شما فکر می کنید زندگی قرار بود عادلانه باشد اما نیست و این گفته شما را فردی نابالغ و ساده لوح جلوه می دهد.

اگر می خواهید تصویر شما در نزد دیگران بد نباشد، لازم است به حقایق پایبند باشید، فردی مفید باشید و پای تعابیر خودتان را به میان نیاورید. به عنوان مثال: می توانید بگویید “من متوجه شدم شما اون پروژه بزرگی که من دوست داشتم انجام بدم را به دیگری اختصاص دادید، میشه دلیل این تصمیم شما را بدونم؟ من دوست دارم بدونم چرا برای اون پروژه از نظر شما مناسب نبودم ؟”.

همیشه همین گونه انجام می شود

تکنولوژی مدام در حال تغییر است و حتی ممکن است یک تکنولوژی در عرض ۶ ماه به یک تکنولوژی منسوخ شود و قدیمی به حساب آید. بنابراین گفتن این جمله نه تنها شما را تنبل و مقاوم در برابر تغییر نشان می دهد، بلکه باعث می شود که رئیس از اینکه شما سعی ندارید خودتان را ارتقا دهید، تعجب کند. اگر همیشه کارها را به یک شکل تکراری انجام می دهید این بار مطمئن باشید که قطعاً یک راه بهتری وجود خواهد داشت.

www.takfars.ir

مشکلی نیست

وقتی کسی از شما می خواهد کاری انجام دهید یا از بابت کاری سپاس گذار است، اگر در پاسخ به او بگویید “اشکالی ندارد یا مشکلی نیست ” این فکر به او القا می شود که انجام خواسته اش برای شما مشکل است. این باعث می شود آن ها احساس کنند گویی این کار را به شما تحمیل کرده اند.

کاری که باید در عوض انجام دهید این است که به آنها نشان دهید از انجام کار خوشحال هستید. جمله هایی چون “من خوشحال می شوم این کار را انجام دهم” یا “موجب سرافرازی من است”، تفاوتی ظریف در بیان کلمات است که تاثیر بسیار زیادی روی افراد می گذارد.

شاید این ایده احمقانه باشد / می خواهم یک سوال احمقانه بپرسم

این جملات بیش از حد انفعالی، اعتبار شما را از بین می برد. حتی اگر بعد از گفتن این عبارت، یک ایده عالی را مطرح کنید، باز هم بیانگر این است که اعتماد به نفس کافی ندارید. همین اتفاق باعث می شود دیگران به شما اعتماد نکنند.

سعی کنید بدترین منتقد خودتان نباشید زیرا دیگران اعتمادشان را نسبت به شما ازدست می دهند. اگر در مورد موضوعی اطلاعی ندارید بگویید: “من الان در حال حاضر اطلاعات لازم رو ندارم، هر زمان این اطلاعات را به دست آوردم با شما صحبت خواهم کرد”.

این کار فقط یک دقیقه زمان می برد

گفتن این که “این کار فقط یک دقیقه طول می کشد” مهارت های شما را کم جلوه می دهد و این احساس را ایجاد می کند که در انجام کارها عجله می کنید تا فقط سریع تمام شوند، مگر این که به معنای واقعی کلمه بخواهید این کار را واقعا در عرض ۶۰ ثانیه به پایان برسانید. پس آزادانه بگویید که انجام دادنش زمان زیادی نمی برد اما جوری نگویید که تصور شود با بی دقتی انجام می دهید.

سعی می کنم

سعی کردن نیز همانند فکر کردن آزمایشی به نظر می رسد و نشان دهنده این است که به توانایی تان برای انجام کار اعتماد ندارید. شما باید مالک تمام توانایی های خود باشید. اگر به شما کاری محول می شود، متعهد به انجام آن شوید یا اگر نمی توانید هیچ گاه نگویید سعی می کنم. زیرا با گفتن این حرف، انگار قرار نیست خیلی هم تلاش کنید.

تک فارس

او تنبل / بی کفایت / احمق است

اظهار نظر تحقیر آمیز درباره یک همکار جنبه مثبتی ندارد. اگر نظر شما درست باشد، همه آن را از قبل می دانند و بنابراین نیازی به بیان آن نیست. اگر نیز اظهار نظرتان نادرست باشد این شما هستید که در آخر احمق به نظر خواهید رسید.

همیشه افراد بی ادب یا بی کفایت در هر جایی وجود دارند و احتمال این وجود دارد که دیگران نیز مثل شما، این افراد را بشناسند. اگر توانایی کمک به پیشرفت یا حتی اخراج آنها را ندارید، اظهار نظر در مورد آنها چیزی نصیبتان نمی کند.

تلاش برای نشان دادن بی کفایتی دیگران، باعث می شود اعتماد دیگران نسبت به شما از دست برود، از طرفی زمانی خواهد رسید که افراد لایق تری درباره نالایقی شما اظهار نظر کنند.

این در شرح وظایف کاری من نیست

این جمله طعنه آمیز باعث می شود به گونه ای خودتان را جلوه دهید؛ انگار که فقط برای دریافت حقوق ماهانه تان کار می کنید و کار دیگری را بدون دستمزد انجام نمی دهید. اگر امنیت شغلی برای تان اهمیت دارد پس این طرز فکر را کنار بگذارید.

اگر رئیس تان از شما می خواهد تا کاری را انجام دهید که احساس می کنید در موقعیت و جزء وظایف شما نیست، در صورتی که با اخلاقیات مغایرت نداشته باشد، بهترین حرکت این است که کار محول شده را با اشتیاق انجام دهید.

بعدا با رئیس خود درباره نقش تان در محیط کار و این که آیا وظایف کاری تان نسبت به گذشته تغییر کرده است یا خیر، صحبت کنید. این کار شما و رئیس تان را قادر می سازد تا یک درک طولانی مدت از آنچه باید و نباید انجام دهید، داشته باشید.

من نمی توانم

افراد اغلب دوست ندارند “من نمی توانم” را بشنوند زیرا از نظر آنها معادل “من انجام نخواهم داد” است. اگر دلیل شما برای انجام ندادن کاری، نداشتن مهارت های لازم است بهتر است یک راه حل جایگزین ارائه دهید.

T A K F A R S

پیش از این هم تاکید کردیم که به جای گفتن کاری که نمی توانید انجام دهید، از کارهایی سخن بگویید که توانایی انجامش را دارید.

به عنوان مثال: به جای “من امشب نمی تونم تادیر وقت بمونم” بگویید: “فردا صبح زود می تونم بیام، خوبه؟”. به جای “من نمی تونم این محاسبات را انجام دهم” بگویید: “کسی هست به من یاد بدهد، تا دفعه بعد خودم انجام بدهم ؟”

من از این کار متنفرم

آخرین چیزی که ممکن است دیگران در محل کار از شما بشنوند این است که از کارتان شکایت کنید و بگویید چقدر از آن متنفر هستید. با این کار، برچسب یک آدم منفی را به شما زده و از طرفی باعث تضعیف روحیه همکاران تان خواهید شد. رئیس تان مراقب چنین افرادی است که روحیه دیگران را تضعیف می کنند و برای آنان جایگزین های مشتاق و قدردانی را در نظر می گیرند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››