آثار مثبت با ذکر لا اله الا الله بر روح و روان انسان

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آثار مثبت با ذکر لا اله الا الله بر روح و روان انسان

image آثار مثبت با ذکر لا اله الا الله بر روح و روان انسان

پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) از همان آغاز بعثت به مردمان هر عصر و نسلی فرمودند: یا ایها الناس قولوا لا اله الا الله تفلحوا. بگویید: لا اله الا الله [تا] رستگار شوید.

حال عده ای (آن هم به نام اسلام و ذکر) مدعی شوند که نگویید لا اله الا الله تا به امتحانات سخت دچار نشوید؟.

اساساً همه ی دعوت انبیای الهی و امتحان های الهی برای این است که مردمان به لا اله الا الله پی ببرند و در گفتار و عمل به صورت مکرر و پیوسته متذکر این معنا باشند تا رستگار شوند. لذا این ذکر حلال مشکلات و معضلات در دنیا و آخرت است و نه سبب بروز آنها.

در روایت امام باقر و امام صادق (علیهماالسلام) آمده است

تکفارس آی آر

لا إله الاّ الله و الله اکبر بسیار بگویید، زیرا چیزی نزد خدای عزوجل محبوب تر از گفتن لا إله الاّ الله و الله اکبر نیست. (اصول کافی، ج۴، ص ۲۶۸)

در احادیث و روایات نیز مکرر تأکید شده است که هیچ ذکری بالاتر، گرانقدر تر و حتی هم طراز با ذکر لا إله الاّ الله نیست. دقت شود که فرموده اند: هیچ ذکری. و اتفاقاً این ذکر عظیم است که راهنما، مشکل گشا، نشاط آور و سبب اطمینان قلب از هر حزن و خوفی است

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند

هر کس در روز صدبار بگوید: لا إله الاّ الله در آن روز از نظر عمل بهترین مردم است، مگر (از) کسی که زیادتر گفته باشد. (اصول کافی، ج۴، ص ۲۶۷).

امام صادق (علیه السلام) به ابان بن تغلب می فرمایند

www.takfars.ir

ای ابان. چون به کوفه رفتی این حدیث را [برای مردم] بازگو کن: من شهد أن لا اله الا الله مخلصاً و جبت له الجنه … هر کس از روی اخلاص شهادت دهد به لا إله الاّ الله بهشت بر او واجب می شود.

ابان گوید: عرض کردم: از هر دسته گروهی نزد من [به دیدنم] می آیند، آیا برای همه ی آنان این حدیث را روایت کنم؟ فرمود

آری ای ابان؛ چون روز قیامت شود و خداوند همه ی اولین و آخرین را گرد آورد، لا إله الاّ الله را از آنها بگیرد، جز آن کس که بر این امر (استوار) باشد. (یعنی کسی که به صورت پیوسته و مستمر، در قول و عمل به صورت خالصانه به ذکر لا إله الاّ الله مشغول است.)

پس، کسانی که به نام تبلیغ دین مردم را از ذکر لا إله الاّ الله پرهیز می دهند، رمال های بی دین و بلندگوهای شیطان هستند و کسانی که مسلمان و مۆمن هستند، باید از صمیم قلب و باور عقلی و نیز از روی اخلاص با صدای بلند در گفتار و عمل صالح و مخلصانه و به صورت مستمر بگویند: لا إله الاّ الله

همراهی زبان و قلب برای ذکر لااله الا الله

ذکر لا إله الاّ الله ذکری است که اول باید به زبان و بیان گفته شود و بعد به قلب ایمان آورده شود و سپس در عمل و در هر آنی و هر کاری نصب العین قرار گرفته و لحاظ شود تا مبادا انسان در گفتار، گرایش قلبی و اعتقاد و نیز در عمل، لحظه ای دچار إله ها و شرک گردد. حالا آن را از ریشه می زنند و می گویند: حتی به زبان نگویید(؟.)

در احادیث و روایات نیز مکرر تأکید شده است که هیچ ذکری بالاتر، گرانقدر تر و حتی هم طراز با ذکر لا إله الاّ الله نیست. دقت شود که فرموده اند: هیچ ذکری. و اتفاقاً این ذکر عظیم است که راهنما، مشکل گشا، نشاط آور و سبب اطمینان قلب از هر حزن و خوفی است.

کسانی که به نام تبلیغ دین مردم را از ذکر لا إله الاّ الله پرهیز می دهند، رمال های بی دین و بلندگوهای شیطان هستند و کسانی که مسلمان و مۆمن هستند، باید از صمیم قلب و باور عقلی و نیز از روی اخلاص با صدای بلند در گفتار و عمل صالح و مخلصانه و به صورت مستمر بگویند: لا إله الاّ الله

لا اله الا الله، علاج وسوسه

امام رضا علیه السلام از پدرانش از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم از جبرئیل نقل میکند که خداوند می فرماید: کلمه ی لا اله الا الله دژ محکم من است. کسی که آن را بگوید، داخل قلعه ی من می شود و کسی که داخل قلعه ی من شد، از عذاب من ایمن خواهد بود.( بحار الانوار، ج ۴۹، ص ۱۲۶) آن حضرت شرط اساسی آن را قبول ولایت ائمه علیهم السلام دانسته است.

تک فارس

لا اله الا الله کلام بسیار شریفی است که به واسطه ی آن، در مرحله ی اول، تمام معبودهای ساختگی و دروغین نفی می شود (لا اله) و در مرحله ی دوم، مقام و منزلت معبود حقیقی را در خداوند منحصر میکند (الا الله).

حروف این کلمه ی توحیدی به گونه ای چینش شده است که در گفتن آن به حرکت لب ها نیازی نیست و این از امتیازات مهم این ذکر است و عنایتی است از طرف خداوند به بندگانش، به سبب تحقق اخلاص در این ذکر توحیدی. امام صادق علیه السلام مرتبه ی بالاتر اخلاص در این کلمه را چنین بیان میکند: کسی که لا اله الا الله بگوید، داخل بهشت می شود و اخلاص در آن، این است که لا اله الا الله مانع او از ارتکاب محرمات الهی شود.( بحار الانوار، ج ۸، ص ۳۵۹)

امام صادق علیه السلام می فرماید: کسی که صد مرتبه لا اله الا الله بگوید، در آن روز [که این ذکر را می گوید] از نظر عمل، افضل از همه ی مردم است، مگر از کسی که زیادتر گفته باشد.( وسائل الشیعه ی، ج ۷، ص ۱۸۳)

خواندن هزار مرتبه لا اله الا الله سبب نجات از گرفتاری ها و رهایی از قید و بندها است(هزار و یک ختم، ص ۳۳) و مداومت بر آن، علاج وسوسه است. مرحوم آیت الله کشمیری برای نفی خواطر و درمان حدیث نفس ذکر لا اله الا الله را سفارش می کرد.(صداقت، روح و ریحان، ص ۸۹؛ صداقت، صحبت جانان، ص ۱۲۱)

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

آموزش روانشناسی علم جدید چهره و ذهن خوانی
  1. معنی تنهایی برای یک انسان چیست

  2. فرزند اول وسط و آخر خانواده چه نقاط مثبت و منفی دارند

  3. مقاله زیبای روانشناسی درباره همدلی و آثار آن

  4. ۵۰ نکته مثبت برای اینکه مدیر موفقی باشید

  5. چطور تبدیل به آدمی مثبت بین و مفید شوید

  6. چطور می توانید در نظر دیگران آدم جالب و مثبتی باشید

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات