آب خوردن وسط غذا یا بعد از غذا چه ضررهایی دارد

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آب خوردن وسط غذا یا بعد از غذا چه ضررهایی دارد

image آب خوردن وسط غذا یا بعد از غذا چه ضررهایی دارد

برای اینکه بفهمیم چرا آب باعث اختلال گوارش می‌شود، اول باید بدانیم فرایند طبیعی گوارش چگونه است.

گوارش از دهان شروع می‌شود، به محض اینکه شروع به جویدن غذا می‌کنیم. جویدن به غدد بزاقی پیام می‌دهد که ترشح بزاق را شروع نمایند، که حاوی آنزیم‌هایی برای کمک به تجزیه غذا می‌باشد. بزاق به نرم کردن غذا نیز کمک کرده و آن را برای پایین رفتن در مسیر مری و به داخل معده نرم می‌نماید. در معده، غذا با اسید معده ترکیب شده و بیشتر تجزیه می‌گردد و مایعی غلیظ به نام کیموس تولید می‌گردد. کیموس در پایان به سمت اولین بخش روده کوچک می‌گردد.

در روده کوچک، کیموس با آنزیم‌های گوارشی از لوزالمعده و اسید صفراوی کبد ترکیب می‌گردد. این تجزیه‌ی بیشترِ کیموس، هر ماده مغذی را برای جذب در خون آماده می‌کند.

بیشتر مواد مغذی با ورود کیموس به روده کوچک جذب می‌شوند. تنها بخش کوچکی باقی می‌ماند که به محض ورود به روده بزرگ جذب خون می‌گردد.

تکفارس آی آر

مواد مغذی بعد از جذب شدن در خون به نواحی مختلف بدن فرستاده می‌شوند. گوارش زمانی پایان می‌یابد که مواد باقی مانده از روده بزرگ توسط مقعد به خارج دفع می‌شوند. بسته به چیزی که می‌خورید، این فرایند کلی گوارش می‌تواند از ۲۴ تا ۷۲ ساعت طول بکشد.

نوشابه‌های اسیدی تأثیر منفی روی بزاق دارند

روی این موضوع بحث وجود دارد که نوشیدنی‌های اسیدی همراه غذا موجب خشک شدن بزاق شده و هضم غذا را برای بدن سخت‌تر می‌کنند. این موضوع تا حدودی حقیقت دارد. الکل جریان بزاق را ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش می‌دهد. اما در مورد نوشیدنی‌های اسیدی، به نظر می‌رسد که موجب افزایش ترشح بزاق می‌شوند. نتیجه اینکه هنوز پشتوانه علمی دقیقی وجود ندارد که آیا مصرف متعادل نوشابه‌های اسیدی همراه غذا، تأثیر منفی روی گوارش یا جذب مواد مغذی دارند یا خیر.

بسیاری عقیده دارند نوشیدن آب همراه با غذا سبب تضعیف اسید معده و آنزیم‌های گوارشی می‌شود و هضم غذا را برای بدن دشوار می‌نماید. این ادعا دلالت بر این دارد که سیستم گوارش شما قادر به تطبیق ترشحاتش با غلظت و چگالی غذا نیست که ادعای نادرستی می‌باشد.

بحث معروف دیگری که در مورد نوشیدن آب همراه غذا وجود دارد می گوید مایعات موجب افزایش سرعت گوارش شده و در نتیجه غذاهایی جامد و نرم نشده وارد معده می‌شوند. یعنی زمان تماس غذا با اسید و آنزیم‌های معده کاهش یافته و گوارش به طور ناقص انجام می‌شود.

www.takfars.ir

شاید این ادعا منطقی به نظر برسد اما پشتوانه علمی ندارد. آزمایش‌هایی که سرعت گوارش معده را تجزیه و تحلیل کرد نشان داد، با اینکه مایعات سریع‌تر از جامدات سیستم گوارشی را طی می‌کنند اما تأثیری روی هضم غذاهای جامد ندارند.

در بعضی موارد مایعات می‌توانند به گوارش کمک کنند

مایعات می‌توانند به خُرد کردن تکه‌های بزرگ غذا کمک کنند و پایین رفتنشان را به سمت مری و معده راحت‌تر نمایند. مایعات همچنین حرکت غذا را نرم‌تر کرده و از نفخ و ورم معده جلوگیری می‌کنند.

آب ممکن است اشتها و در نتیجه دریافت کالری را کمتر نماید

نوشیدن آب با غذا می‌تواند به ایجاد فاصله میان برداشتن لقمه‌ها کمک کند، و به شما فرصت دهد سیگنال‌های گرسنگی و سیری‌تان را چک کنید. در نتیجه دچار پرخوری نمی‌شوید و وزن کم می‌کنید. ضمناً یک مطالعه ۱۲ هفته‌ای نشان داد افرادی که پیش از غذا ۵۰۰ میلی‌لیتر آب نوشیده بودند، نسبت به آنهایی که این کار را نکرده بودند، ۲ کیلوگرم بیشتر وزن کم کرده بودند. همچنین تحقیقات نشان داد نوشیدن آب می تواند متابولیسم تان را حدود ۲۴ کالری به ازای هر ۵۰۰ میلی لیتر آبی که مصرف میکنید تسریع کند.

جالب است بدانید وقتی آب نوشیده شده هم دما با بدن بوده است، میزان کالری سوخت شده کاهش پیدا کرده بود. دلیل آن شاید به این خاطر باشد که بدن شما برای هم دما کردن آب سرد با بدن مجبور است انرژی بیشتری صرف کند.

با این وجود، مشاهداتی که درباره تأثیرات آب روی متابولیسم صورت گرفته کلی و تعمیم پذیر نبوده و تأثیرات آن در بهترین حالت فرعی هستند. مهم است که بدانید این موضوعات شامل آب می شوند نه نوشابه‌هایی که حاوی کالری هستند. در تحقیقی، دریافت کالری کلی افرادی که نوشابه‌های شیرین، شیر یا آب میوه همراه غذا نوشیده بودند، ۸ تا ۱۵ درصد بیشتر بوده است.

بعضی از افراد نباید همراه غذا مایعات بنوشند

برای بیشتر اشخاص، نوشیدن مایعات با غذا، مضر است. اگر از مشکل برگشت اسید معده رنج می‌برید، نباید همراه غذا مایعات مصرف کنید. زیرا مایعات موجب افزایش حجم معده شده و در نتیجه فشار زیادی به آن وارد می‌شود، یعنی همان اتفاقی که با مصرف یک وعده غذای حجیم می‌افتد. این حالت می‌تواند در مورد کسانی که بیماری ریفلاکس دارند موجب تشدید عوارض شود.

انتخاب خودِ شماست!

تک فارس

در مورد اینکه همراه غذا مایعات بنوشید یا نه، بر اساس احساسی که دارید تصمیم بگیرید. اگر مصرف مایعات همراه غذا برایتان دردناک بوده و احساس نفخ برایتان به جا گذاشته یا ریفلاکس‌تان را بدتر می‌کند، پیش از غذا یا بین وعده ها مایعات بنوشید.

در واقع نوشیدن کمی آب به همراه غذا مشکل حادی ایجاد نمیکند اما اینکه به همراه هر قاشق مقداری آب بنوشید و یا اینکه از آب بسیار یخ در بین غذا و یا بلافاصله پس از غذا استفاده کنید دچار مشکلاتی خواهید شد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

آیا هلال سفید انتهای ناخن نشان دهنده بیماری جدی است با عکس
  1. اگر از کابوس شبانه و خواب بد خسته شده اید چاره اینجاست
  2. چطور موفق خواهید شد تا ده ها کیلو وزن کم کنید
  3. چه کفشی برای ورزش پیاده روی مناسب است
  4. باورهای غلط درباره ابتلا به سرماخوردگی
  5. معرفی و طرز تهیه تنقلات سالم برای بچه ها
  6. معرفی برترین رژیم های لاغری در دنیا

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات