image آبلیمو و دارچین بهترین درمان جوش های سرسیاه

▪ یک قاشق غذاخوری آبلیمو را با یک قاشق‌ غذاخوری پودر دارچین مخلوط کنید و روی مناطق موردنظر یعنی جاهایی که دانه‌های سرسیاه دارد، بگذارید.

▪ بعد از اینکه محلول روی صورت خشک شد با آب گرم آن را بشویید.

اسیدیته موجود در آبلیمو می‌تواند کمک فراوانی به درمان و بیرون کشیدن این دانه‌های سرسیاه کند.

▪ راه دیگر این است که در یک کاسه کوچک میزان مساوی از نمک، آبلیمو و عسل را با هم مخلوط کنید

▪ بعد این مخلوط را خیلی ملایم با حرکات دورانی روی دانه‌های سرسیاه ماساژ داده و اجازه دهید ۱۰دقیقه باقی بماند

در واقع با این روش شما یک اسکراب ساخته‌اید که می‌تواند کمک فراوانی به پاک‌ کردن دانه‌های سرسیاه کند اما حواس‌تان باشد از این مخلوط تنها هفته‌ای یک تا دوبار استفاده کنید چون ممکن است باعث التهاب پوستی شود.

توجه

به علت حساسیت پوستی و احتمال قرمزی و سوزش پوست از دستورات توصیه شده در این مقاله با احتیاط کامل استفاده کنید

دانه‌های سرسیاه چه هستند؟

دانه‌های سرسیاه یا کومدون‌های سیاه پوستی، ناشی از رسوب بیش از حد چربی روی سطح پوست هستند. هنگامی‌‌که سلول‌های مرده پوست و سبوم یا همان چربی اطراف ریشه مو نزدیک به سطح پوست تجمع می‌کنند، دانه‌های سرسیاه تشکیل و به‌تدریج بر اثر تماس با هوا سفت و خشن می‌شوند. تشکیل آنها به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله تولید چربی بیش از حد طبیعی در پوست، ترشح بیش از حد هورمون‌های مردانه (آندروژن‌ها)، استفاده از محصولات آرایشی متفاوت و ترکیب آنها با چربی پوست، رطوبت و آلاینده‌های زیست‌محیطی، استرس و آلرژی.

پوست را بخور دهید

▪ شما به یک کاسه آب، اجاق یا کتری، حوله و روغن پایه اسطوخودوس نیاز دارید.

▪ آب درون کاسه را روی اجاق یا در کتری داغ کنید.

▪ همان‌طور که آب در حال جوشیدن است، صورت خود را با روش‌های همیشگی تمیز کنید.

▪ به محض اینکه آب جوش آمد، آن را از روی اجاق بردارید.

▪ کاسه آب داغ را روی یک میز بگذارید یا اگر آب را درون کتری جوش آورده‌اید، آن را درون کاسه‌ای بریزید.

▪ حالا چند قطره روغن اسطوخودوس به آب جوشیده بیفزایید. البته می‌توانید از اسطوخودوس خشک شده نیز استفاده کنید.

▪ اگر به رایحه نعناع یا رزماری نیز علاقه دارید، می‌توانید چند قطره از این مواد را به آب اضافه کنید.

▪ اجازه دهید آب کمی ‌‌خنک شود. روی کاسه آب خم شوید. اگر بخار آب خیلی داغ است، فاصله صورت خود را با آب بیشتر کنید یا صبر کنید آب خنک‌تر شود؛ البته یادتان باشد که آب همچنان باید بخار داشته باشد.

▪ حالا حوله را روی صورت خود بیندازید، طوری که مثل چادری روی سر شما و بخار آب قرار گیرد.

▪ حداقل بین ۵ تا ۱۰ دقیقه صورت خود را درمعرض بخار آب قرار دهید. گاهی صورت خود را به چپ و راست حرکت دهید تا بخار به تمام پوست صورت‌تان برسد.

▪ وقتی کارتان تمام شد، صورت خود را اول با آب ولرم و بعد با آب سرد بشویید و آن را خشک کنید.

▪ این آبکشی نهایی باعث شسته شدن تمام آلودگی‌های موجود روی پوست شده و آبکشی با آب سرد نیز باعث بسته شدن منافذ پوست می‌شود. *حالا می‌توانید از کرم مرطوب‌کننده‌ غیرچرب استفاده کنید.

۸ بار آب درمانی

برای درمان حتما صورت خود را حداقل ۵ و حداکثر ۸ بار در روز با آب خالی و ولرم بشویید. از مواد تمیز کننده موثر برای از بین بردن میکروب‌ها در پوست استفاده کنید. عسل یک تمیز کننده طبیعی برای پوست است. اگر شما از مواد شیمیایی برای درمان چربی پوست‌تان اسـتفاده می‌‌کنیـد، به شــما توصیـه می‌‌کنیـم از مرطوب‌کننده‌ها و از لوازم آرایشی کمتر استفاده کنید.

اگر خواهان استفاده از مرطوب‌کننده‌ها هستید، از مرطوب‌کننده‌های بدون تونر استفاده کنید.

آبلیمو دارای خواص اسیدی است و مانع اثرات سبوم یا چربی می‌‌شود. همچنین از آبلیمو برای کنترل و حذف چربی زیاد روی بینی استفاده کنید. آبلیمو دارای خواص اسیدی است و مانع اثرات سبوم یا چربی می‌‌شود.

جوش‌ها را خشک کنید

ماست خواصی دارد که مانع رشد باکتری‌های عامل آکنه می‌شود. به‌خصوص اینکه ماست خنک می‌تواند التهابات، درد و خارشی را که به دلیل آکنه‌ها به‌وجود آمده‌ است آرام کند و شما می‌توانید هم به تنهایی ماست را روی پوست بگذارید هم آن را با مواد طبیعی ضدآکنه دیگر مخلوط کنید و به صورت ماسک روی چهره بگذارید.

آردجو دوسر یکی از لایه‌ بردارهای طبیعی است که مانع مسدود‌ شدن منافذ پوستی می‌شود و علاوه‌ بر این می‌تواند جوش‌ها را نیز خشک کند. کافی‌ است مقداری آردجو دوسر را با مقداری ماست مخلوط کنید و روی جوش‌ها بگذارید و اجازه دهید مخلوط حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه باقی بماند تا خشک شود.

تک فارس » آرایشی » آبلیمو و دارچین بهترین درمان جوش های سرسیاه