۳۳۱م:۱۸ آوریل سال ۳۳۱ میلادی شاپور دوم (ذوالاکتاف) شاه ساسانی وقت پس از سرکوب شورشیان عرب در بحرین ، که در ایام طفولیت او از صحرای عربستان به این جزیره مهاجرت کرده بودند، دستور داد که هزاران تن از آنان به روستاهای دوردست کرمان و مکران (جنوب بلوچستان امروز و غرب رود سند) تبعید شوند.

image, فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۲۹ فروردین

۱۳۵۷م:۱۸ آوریل ۱۹۷۸ (سی ام فروردین سال ۱۳۵۷ هجری خورشیدی) و درپی انتقاد محافل خارجی از این که چرا شاه یک حزب دولتی در ایران به وجود آورده (و در طول تاریخ سابقه نداشته که یک پادشاه «حزب» تاسیس کند) و نیز با توجه به تظاهرات نوروز آن سال در شهرهای مختلف کشور؛ در حزب رستاخیز چند جناح به وجود آمد. هماهنگ کننده «جناح پیشرو» عبدالمجید مجیدی بود و سخنگویی «جناح سازنده» را هوشنگ انصاری برعهده گرفته بود.

image, فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۲۹ فروردین

۱۵۲۱م:۱۸ آوریل ۱۵۲۱ «نشست ورمز» مارتین لوتر کشیش آلمانی را که دست به انجام اصلاحات در مسیحیت زده بود مورد تحقیق قرارداد و در این جلسه پرسشهای متعدد از او بعمل آمد و از او خواسته شد که درستی نظراتش را اثبات کند.

image, فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۲۹ فروردین

۱۹۰۶م: ۱۸آوریل ۱۹۰۶ تئودور روزولت رئیس جمهور وقت آمریکا روش افشاگری روزنامه های آن زمان که تلاش خود را تنها متوجه صاحبان کمپانی ها و بازرگانان و بانکها کرده بودند و به پر و پای آنان می پیچیدند «ماک ریکینگMuckraking» نامید و گفت: افشاگری، وظیفه روزنامه نگار است که اصلاحیه اول قانون اساسی ما دست او را باز گذارده است

image, فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۲۹ فروردین

۹۸۰م:۱۸ آوریل سال ۶۸۰ میلادی (ماه رجب سال ۶۰ در تقویم هجری قمری) معاویه موسس سلسله امویان در ۷۸ سالگی درگذشت و پسرش یزید برجایش نشست. معاویه که دمشق را پایتخت قرار داده بود از سال ۶۶۱ تا سال ۶۸۰ میلادی حکومت کرده بود.

۱۹۰۶م:۱۸ آوریل سال ۱۹۰۶ یک زلزله بسیار شدید و متعاقب آن حریق، سه چهارم شهر سانفرانسیسکو را ویران و با خاک یکسان ساخت و با این که در آن زمان این شهر جمعیت امروز را نداشت ۷۰۰ تا چهار هزار تن کشته شدند. در میان این مقتولین ۲۷۵ تن از زندانیان شهر بودند که در ساختمان زندان کشته شدند.

image, فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۲۹ فروردین

۱۹۴۱م:الکساندروس کوریزیس Alexandros Koryzis نخست یونان ۱۸ اپریل ۱۹۴۱ درآستانه افتادن شهر آتن به دست نیروهای هیتلر خودکشی کرد. ارتش آلمان ششم آوریل از دو سوی ـ بلغارستان و یوگوسلاوی ـ یونان را مورد حمله قرارداده بود. یوگوسلاوی به تصرف آلمان درآمده بود و بلغارستان متحد هیتلر بود. قبلا ایتالیا ـ متحد آلمان ـ پس از تصرف آلبانی، قلمرو یونان را مورد تعرض قرارداده بود تا امپراتوری روم باستان را احیاء کند که با مقاومت سخت یونانیان رو به رو شده بود.

image, فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۲۹ فروردین

۱۹۴۳م:هجدهم آوریل سال ۱۹۴۳ دریاسالار ژاپنی «یاماموتو» طراح حمله به ناوگان آمریکا در «پرل هاربور» که خود تحصیلکرده آمریکا بود در جریان سرکشی به پایگاههای ژاپن در منطقه جزایر سلیمان بر اثر سقوط هواپیما کشته شد.

image, فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۲۹ فروردین

۱۹۸۳م:آ۱۸وریل ۱۹۸۳ بر اثر یک انفجار انتحاری، قسمتی از ساختمان سفارت آمریکا درشهر بیروت پایتخت لبنان ویران شد و ۶۳ تن کشته و شماری نیز مجروح شدند. تنها هشت تن از مقتولان، از اتباع آمریکا بودند. مواد منفجره در خودرو قرار داده شده بود که در حال حرکت، در مجاورت ساختمان سفارت منفجر شد و خرابی و تلفات به بار آورد.

image, فهرست وقایع و رویدادهای تاریخی مهم ۲۹ فروردین

۲۰۰۵م:در آوریل ۲۰۰۵ و در سالروز فتح نظامی عراق توسط آمریکا، نماینده عراق در سازمان ملل از این سازمان خواسته بود که تحریمهای ۱۴ ساله و محدودیت اقتصادی این کشور (دو سال تمام تا آن روز، پس از سقوط دولت صدام) برداشته شود!.

۱۶۶۳: عثمانی به اتریش اعلان جنگ داد.

۱۸۱۷: جورج هنری لوز نویسنده فلسفی نگار انگلستان به دنیا آمد.

۱۹۰۲: دانمارک به عنوان نخستین کشور، انگشت نگاری را به منظور تشخیص هویت بکار گرفت.

۱۹۲۳: لهستان قسمتی از لیتوانی را تصرف و ضمیمه خود کرد.

۱۹۴۱: الکساندر کورسیس نخست یونان که کشور او مورد حمله آلمان قرار گرفته و درآستانه سقوط بود خود کشی کرد و چند روز بعد اعضای کابینه یونان مرکز دولت را از آتن به جزیره کرت منتقل کردند.

۱۹۵۴: جمال عبدالناصر که یک ناسیونالیست عرب بود نخست وزیر مصر شد.

۱۹۸۶: «مارسل داسو» سازنده جت میراژ برای فرانسه در ۹۴ سالگی درگذشت.

همچنین بخوانید