شنبلیله گیاهی با مزه ای خاص که شاید خوشایند بسیاری از ما نباشد! اما خواص بسیار زیادی در آن نهفته است که اگر از آن آگاه شویم مطمئناً آن را از سر سفره هایمان حذف نخواهیم کرد.

مزاج شنبلیله گرم و خشک است و بذر و برگ گیاه به صورت موضعی و خوراکی اثرات درمانی بسیار خوبی دارد، همچنین ملیّن و افزایش دهنده نیروی جنسی است و استفاده از آن به صورت کوکو و یا ریختن برگ آن در غذاهایی مثل اشکنه و سوپ و انواع آش بسیار مفید است و می تواند در کنار خواص زیاد خود طعم لذیذی به غذای ما بدهد.

شنبلیله ضد التهاب است

برای از بین بردن تلخی برگ آن، می توانید گیاه را یک بار جوشانده آب آن را بریزید سپس استفاده کنید, اثر ضدالتهاب خوبی دارد و در طب سنتی در موارد صلاحدید پزشک از دانه و برگ این گیاه به صورت ضماد در نواحی مختلف بدن استفاده می شود.

کسانی که مشکلات ریوی دارند از این گیاه غافل نشوند و حتماً آن را به غذاهای روزانه خود اضافه کنند. بذر آن را آرد می کنند و در غذاهای مختلف و یا به همراه شیر مصرف می کنند که چاق کننده خوبی است و برای درمان لاغری مفرط استفاده می شود.

درمان خارش سر با شنبلیله

شنبلیله گیاهی از تیره Fabaceae (باقلائیان) میباشد و بخاطر همین موضوع قادر است بخش زیادی از از نیتروژن لازمش را تولید نماید.شنبلید در نواحی های زیادی از ایران می روید و گیاه بومی کشورمان است که بعنوان سبزی خوراکی کاشته و به مصرف میرسد

برای درمان خارش پوست سر می توان از آب شنبلیله برای شستشو استفاده کرد. در نظر داشته باشید این کار باعث مجعد شدن و حالت دار شدن موقتی موها نیز می شود، همچنین برای خوشرنگ شدن پوست صورت می توانید از آب دم کرده برگ شنبلیله و یا لعاب دانه های آن روی پوست بمالید.

نکته قابل توجه اینکه در بارداری با احتیاط مصرف شود و البته زیاده روی در مصرف این گیاه نیز می تواند اثرات ناخوشایندی داشته باشد.


همچنین بخوانید: