image, آموزش عکس به عکس ساخت عکس در خانه

گام اول: وسایل مورد نیاز

ظرف های شیشه ای کوچک – اگر خیلی نوتلا مصرف می کنید،می توانید از ظرف نوتلای کوچک استفاده کنید.موم سویا – یکی از بهترین مواد برای شمع سازی که بافت فوق العاده ایبه شمع ها می دهد.

فیتیله – بهتر است از فیتیله های آماده استفاده کنید اما خودتان هم می توانیدبا وصل کردن نخ فیتیله به پونز، نمونه مشابه چیزی که در تصاویر می بینید را بسازید.مداد شمعی غیر سمی – علت استفاده از مداد شمعی برای رنگ شمع هاارزان بودن و البته شمعی بودن آنهاست. به این این ترتیب دیگر لازم نیست مدادها را رقیق کنید.عطر و اسانس – اگر می خواهید شمع ها خوشبو باشند، می توانید در آنها چند قطره اسانس بریزید.

گیره لباس چوبی – برای نگه داشتن فیتیلهفنجان اندازه گیری شیشه ایشیرجوش – اگر می خواهید شمع سازی را ادامه بدهید، توصیه می کنیم یک شیرجوشو پیمانه شیشه ای مخصوص اینکار کنار بگذارید. به این ترتیب دیگر نگران تمیز کردنظروف آشپزخانه نخواهید بود.دماسنج آشپزخانه – دماسنج باید حداقل تا ۲۰۰ درجه را نشان بدهد.

گام دوم: فیتیله ها را تنظیم کنید

image, آموزش عکس به عکس ساخت عکس در خانه

برای ثابت کردن فیتیله ها هم از گیره چوبی استفاده کنید

قبل از هر چیز باید شیشه های شمع را آماده کنید تا بعد از آماده شدن موم با شیشه ها و فیتیله ها درگیر نشوید. فیتیله ها را طوری وسط شیشه ها قرار بدهید که قسمت فلزی کف شیشه قرار بگیرد. برای ثابت کردن فیتیله ها هم از گیره چوبی استفاده کنید.

همه شیشه ها را به همین ترتیب‌ آماده کنید و آنها را کنار میز کارتان بچینید.

گام سوم: مداد شمعی را آماده کنید

image, آموزش عکس به عکس ساخت عکس در خانه

از هر مداد شمعی یک تکه کوچک ببرید

رنگ های مورد نظرتان را انتخاب کنید و از هر مداد شمعی یک تکه کوچک ببرید. هرچه رنگ های تندتر و تیره تری انتخاب کنید، نیاز به مداد شمعی کمتری دارید. مثلا اگر می خواهید شمع های قرمز، نارنجی و بنفش بسازید باید تکه های کوچک تری از مداد شمعی را ببرید و برای رنگ های زرد، آبی و سبز به تکه های بزرگ تری نیاز خواهید داشت.

گام چهارم: موم را آب کنید

image, آموزش عکس به عکس ساخت عکس در خانه

موم را آب کنید

image, آموزش عکس به عکس ساخت عکس در خانه

موم را روی شعله آب کنید

اگر موم را مستقیما آب کنید، خیلی داغ و غیرقابل استفاده می شود. برای آب کردن موم باید دو سوم شیرجوش را با آب پر کنید و پیمانه اندازه گیری را طوری در آن قرار بدهید که دسته بیرون بماند. پیمانه باید روی آب شناور باشد و آب حدود ۲.۵ سانتیمتر پایین تر از لبه های شیرجوش باشد.

بگذارید آب جوش بیاید و اگر احساس کردید احتمال ورود آب به داخل پیمانه وجود دارد، کمی از آب را خالی کنید.

دماسنج را داخل پیمانه خالی بگذارید و وقتی دمایش به ۱۷۰ درجه رسید، کمی موم داخل پیمانه بریزید تا آب بشود. موم را هم بزنید تا راحت تر آب بشود. همین طور کم کم موم داخل پیمانه بریزید تا در نهایت حدود دو فنجان موم آب شده داشته باشید. بعد از رسیدن دمای موم آب شده به ۱۷۰ درجه هم می توانید سراغ مرحله بعد بروید.

گام پنجم: رنگ را اضافه کنید

image, آموزش عکس به عکس ساخت عکس در خانه

image, آموزش عکس به عکس ساخت عکس در خانه

وقتی موم به دمای مورد نظر رسید، تکه های مداد شمعی را داخلش بریزید و موم را هم بزنید تا آب بشود. ممکن است رنگ موم وقتی روی شعله قرار دارد، چندبار عوض بشود. این کاملا طبیعی است و نباید نگران باشید چون بعد از سرد شدن موم، رنگ کاملا ثابت می شود.

این مرحله از آموزش شمع سازی نیاز به کمی آزمون و خطا دارد تا قلق های رنگ کردن موم با مداد شمعی و رسیدن به رنگ مورد نظرتان را پیدا کنید.

گام ششم: شمع ها را خوشبو کنید

image, آموزش عکس به عکس ساخت عکس در خانه

اگر می خواهید شمع ها معطر باشند، باید حدود ۱۰ قطره روغن اسانس به آنها اضافه کنید. البته تعداد قطره های اسانس به حجم موم و البته قدرت اسانس بستگی دارد. دقت کنید اضافه کردن اسانس بیش از حد نمی گذارد موم خوب خشک بشود. پس زیاده روی نکنید.

گام هفتم: موم را داخل قالب ها بریزید

image, آموزش عکس به عکس ساخت عکس در خانه

موم را خیلی آرام داخل شیشه ها بریزید و اگر فیتیله جابجا شد، دوباره آن را به وسط برگردانید.

حالا فقط باید ۴ تا ۶ ساعت صبر کنید تا موم خشک بشود.

گام هشتم: شمع ها را تمیز کنید

image, آموزش عکس به عکس ساخت عکس در خانه

فیتیله ها در اندازه ۱.۲ سانتیمتر ببرید و اگر روی شیشه ها موم ریخته، آنها را کاملا تمیز کنید.

شمع های رنگی و معطر آماده هستند

image, آموزش عکس به عکس ساخت عکس در خانه

به همین سادگی می توانید برای خانه تان شمع های معطر در شکل و اندازه دلخواه تان بسازید. این آموزش شمع سازی فقط روی اصول تمرکز دارد و بعد از چندین بار تجربه شمع سازی، می توانید با تکیه بر همین اصول روش ساخت شمع مخصوص خودتان را طراحی کنید.


همچنین بخوانید