مراحلی وجود دارد که با رعایت آن می‎توانید از خود محافظت کنید. در ادامه به مواردی خواهیم پرداخت که شما در مورد حساب‎های کاربری فعلی خود در شبکه‎های اجتماعی معروف باید به آن توجه داشته باشید.

Snapchat

هر چند اسنپ‎چت به شما اجازه نمی‎دهد موقعیت مکانی دقیق خود را شبیه به روش‎هایی که سایر شبکه‎های اجتماعی مثل فیسبوک و اینستاگرام امکان آن را فراهم می‎کنند، به مطالب ارسالی خود ضمیمه کنید، اما اسنپ‎های شما همچنان می‎توانند بیشتر از آن چه شما تصور می‎کنید به بیرون درز پیدا کنند.

image, آموزش تصویری مخفی کردن مکان در برنامه های اجتماعی

برای مثال، ژئوفیلترها می‎توانند به راحتی منطقه، محل برگزاری یک مراسم یا رویداد خاص را شناسایی کنند. این می‎تواند به طور بالقوه در زمانی که شما چیزی را در Story خود به اشتراک می‎گذارید، مشکل‌آفرین باشد. از آن جا که این اسنپ‎ها بر پایه ساختار زمانی ایجاد می‎شوند می‎توانند راحت‎تر موقعیت مکانی شما را در زمان‎های مشخص ردگیری کنند.

یکی از روش‎های پیشگیری از این مشکل این است که شما تنها در وضعیت پرواز (airplane mode) مطالب خود را به اسنپ‎چت ارسال کنید. در این حالت با وجودی که این اپلیکیشن قابلیت ذخیره را به طور فعال در اختیار ندارد اما شما همچنان می‎توانید پست‎های خود را ذخیره کنید. بعدا وقتی از حالت پرواز خارج شدید با فشردن گزینه سعی مجدد (retry) می‎توانید در پست‎هایی که ارسال آنها با شکست مواجه شده عکس نیز اضافه کنید.

علاوه بر این، برای به‎روزرسانی خاطرات جدید شما می‎توانید عکس‎هایی را در Story خود به اشتراک بگذارید که در بخش Camera Roll شما ذخیره شده است. همچنین عکس‎هایی که کمتر از ۲۴ ساعت از ارسال آنها گذشته باشد به همان شیوه معمول، یعنی بدون نوار سفید رنگی که وقتی شما عکس‎های قدیمی‎‎تر را به اشتراک می‎گذارید نمایش داده می‎شوند، ظاهر خواهند شد.

Instagram

هر چند اینستاگرام به طور پیش فرض موقعیت مکانی عکس‎های شما را تگ نمی‎کند، اما همچنان این احتمال وجود دارد که شما به طور ناخواسته و بدون این که متوجه این موضوع باشید موقعیت مکانی خود را به اشتراک بگذارید. نسخه قبلی اینستاگرام به عکس‎ها اجازه می‎داد وقتی شما در حال آپلود آنها بودید حتی با وجودی که شما به طور دستی یک موقعیت مکانی را تعریف نکرده بودید این موقعیت مکانی را به شکل برچسب جغرافیایی اضافه کند. این به این معنا است که ممکن است شما به طور تصادفی موقعیت مکانی خانه یا محل کار خود را تگ کرده باشید و این احتمال وجود دارد که بدون این که متوجه شده باشید این اطلاعات را در اختیار دیگران قرار دهید.

image, آموزش تصویری مخفی کردن مکان در برنامه های اجتماعی

برای بررسی این موضوع نگاهی به Photo Map خود (تبی که در پروفایل شما با علامت سوزن مکان یاب مشخص شده است) بیاندازید و با زوم کردن موقعیت مکانی عکس‎های خود را پیدا کنید و به مناطق اطراف محل کار یا زندگی خود توجه ویژه داشته باشید.

اگر می‎خواهید یک تگ را حذف کنید گزینه edit را در گوشه سمت راست بالای صفحه اپلیکیشن انتخاب کنید و بعد با انتخاب عکس، برچسب جغرافیایی (geotag) آن را پاک کنید و روی done تقه بزنید تا تغییرات ذخیره شود.

این اپلیکیشن در حال حاضر نقشه‎هایی را ایجاد می‎کند که تنها توسط صاحب حساب کاربری قابل دسترس است. اینستاگرام همچنین در صدد حذف قابلیت Photo Map است و به همین دلیل این مشکل خود به خود برطرف خواهد شد. اما تا آن زمان و محض احتیاط بد نیست آن را بررسی کنید.

Facebook و Twitter

اگر شما در آخرین به‎روزرسانی پست‎های خود موقعیت مکانی‎تان را به اشتراک گذاشته باشید، هم فیسبوک و هم توییتر به طور خودکار در پست‎های بعدی شما نیز از موقعیت مکانی‎تان استفاده خواهند کرد. توجه داشته باشید که به طور پیش فرض هر دو اپلیکیشن به جای موقعیت مکانی دقیق تنها شهر را نشان می‎دهند و هیچ کدام نیز جزئیات مربوط به شهر را نمایش نخواهند داد.

اگر می‎خواهید در به‎روزرسانی مطالب فیسبوک خود یک مکان مشخص را ضمیمه کنید، باید گزینه مربوط به این کار را به مطلب خود اضافه کنید. به همین ترتیب، در توییتر نیز شما می‎توانید قابلیت Foursquare را اضافه کنید.

image, آموزش تصویری مخفی کردن مکان در برنامه های اجتماعی

در هر دو اپلیکیشن، این کار باعث می‎شود تا مطلب شما (اگر به صورت عمومی به اشتراک گذاشته شده باشد) از طریق موقعیت مکانی قابل جستجو باشد. بنابراین بهتر است تا قبل از ترک محل از به اشتراک گذاری موقعیت دقیق مکانی خود خودداری کنید. علاوه بر این، توییتر یک گزینه با عنوان share precise location دارد که بهتر است در اغلب موارد از آن اجتناب کنید.

به جای پاک کردن خود تگ موقعیت مکانی، بهترین کاری که شما می‎توانید انجام دهید این است که از ارسال محتوایی که می‎تواند به شناسایی موقعیت مکانی شما کمک کند (لااقل تا وقتی که این مکان را ترک نکرده‎اید) اجتناب کنید.

مثل هر موضوع دیگری، تا وقتی که از چیزی مطمئن نشده‎اید، بهتر است با احتیاط با آن رفتار کرده و همه جنبه‎های آن را در نظر بگیرید. و در نهایت، تنها به دلیل قضاوت و حرف دیگران از پاک کردن یک مطلب نترسید.


همچنین بخوانید: